آخرین اخبار

9. آذر 1398 - 0:38   |   کد مطلب: 29858
فسادزا بودن بنزین دو نرخی ادعایی بود که دولت در سال 95 آن را بیان کرد و اما حالا دولت حسن روحانی با ژنرالی زنگنه در وزارت نفت کارت سوخت را دوباره نه تنها احیا کرده که بنزین را هم گران و هم سهمیه بندی کرد.

به گزارش بهارانه، به نقل از  افکارنیوز، بسیاری از کارشناسان معتقدند که چرا دولت و به ویژه زنگنه با کارت سوخت مخالفت می کردند و آن را حذف و پس از چند سال دوباره آن را احیا کردند تا هزینه هایی را تحمیل کشور کنند؟ هزینه جمع آوری و راه اندازی دوباره کارت سوخت چه قدر است؟

به گزارش افکارنیوز، هنوز یادمان نرفته که زنگنه در همان سال 95 بیان داشت که "نکته جالب این است که سال گذشته در زمان مشابه ما از کارت سوخت و بنزین سهمیه ای استفاده می کردیم که الان هیچ کدام از آنها را نداریم و در این مدت نیز گفته می شود که یک میلیون خودرو به سامانه حمل و نقل کشور اضافه شده است و این درحالی است که تنها 1.7 درصد مصرف بنزین رشد پیداکرده است و این آمار به این معنا است که مردم به صورت معقول بنزین مصرف میکنند و کارت سوخت هیچ گونه تاثیری در کنترل مصرف سوخت ندارد."

حتی وی در مقام دفاع از حذف کارت های سوخت گفته بود که "چرا ما میخواهیم مردم را اذیت کنیم؟ این برای مردمی که مصرف معقول دارند نوعی آزار است که بگوییم حتما با کارت سوخت بنزین مصرف کنند، چرا که به طور متوسط مردم از 60 لیتر نیز بیشتر مصرف نمی کنند."

اما حالا بعد از چند سال چه اتفاقی افتاده که زنگنه و دولت بر خلاف حرفهای آن روز در تناقض گویی محرز دوباره کارت های سوخت را احیا و بنزین دو نرخی شد.

همین موضوع و از سوی پنهان کاری دولت درباره گران کردن بنزین باعث شده برخی نمایندگان مجلس تصمیم بگیرند زنگنه را استیضاح کنند.

امیر خجسته از نمایندگان مردم در پارلمان در خصوص ارائه تقاضای خود و دیگر نمایندگان جهت استیضاح وزیر نفت گفت : این استیضاح دارای محورهایی همچون علت حذف کارت سوخت و راه‌اندازی مجدد آن، افزایش قاچاق سوخت، ارائه‌ی اطلاعات غلط در مورد افزایش قیمت بنزین، عدم صداقت درباره‌ علت گران شدن نرخ بنزین، کارآمدی در انعقاد قراردادهای میادین مشترک گازی و نفتی، اتخاذ برخی تصمیمات نادرست در واگذاری‌ها و عدم توجه به توسعه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و فرآورده‌های نفتی است.

وی با اشاره به اینکه این استیضاح هم اکنون تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده و برای بررسی بیشتر، به کمیسیون انرژی ارجاع شده است ادامه داد : تعداد امضاءهای استیضاح مبین این نیست که دیگر نمایندگان مخالف این استیضاح هستند بلکه اغلب نمایندگان در هنگام جمع آوری امضا در دسترس جمع آوری کننده امضا نبوده اند به همین خاطر هم بوده که امضا های پای این استضاح از ابتدا با تعداد 50 نفر شروع شده و در حال حاضر به حدود بیش از 70 نفر رسیده و به نظر می‌رسد که تعداد آن افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نقد نمایندگان به کارایی وزرای اقتصادی دولت و عدم صداقت در عملکرد مرتبط با معیشت مردم این وزارت خانه ها حالت جدی تری به خود گرفته و اگر شرایط به همین شکل پیش برود تا چند روز آینده باعث تغییراتی در سکان مدیریتی این وزارت خانه ها خواهد شد.

امیر آبادی فراهانی نیز قبلا در توضیحاتی راجع به احتمال استیضاح زنگنه گفته بود که جلسه کمیسیون انرژی با حضور تعدادی از نمایندگان درخواست کننده استیضاح برگزار شده که پس از بررسی 9 محور استیضاح، آقای زنگنه عنوان کرده که باید اطلاعات بیشتری جمع‌آوری کند و آمادگی پاسخگوی به سوالات را ندارد لذا مقرر شد، یکشنبه 17 آذرماه جلسه دیگری در این خصوص برگزار شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: درصورت قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های بیژن زنگنه، درخواست استیضاح عصر همان روز یکشنبه 17 آذرماه به صحن علنی ارسال خواهد شد.

نماینده استیضاح کنندگان وزیر نفت با اشاره به برخی از 9 محورهای مطرح شده از سوی نمایندگان برای استیضاح وزیر نفت، افزود: حذف کارت سوخت در چند سال گذشته و احیاء مجدد آن که ضررهای اقتصادی بسیاری برای کشور به همراه داشت، عدم صداقت با مردم درخصوص اعلام قیمت بنزین در مصاحبه با رسانه‌ها، واگذاری‌های شرکت های نفت و میادین مشترک و... برخی از محورهای این استیضاح به شمار میایند.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه