آخرین اخبار

21. آذر 1398 - 11:41   |   کد مطلب: 29987
انتخابات مجلس شورای اسلامی در پیش است و انتخاب مردم و چگونگی این انتخاب امری تاثیر گذار در مجلس و همچنین سرنوشت کشور است، انتخابی که باید با معیار خاص خود صورت گیرد.

به گزارش بهارانه، انتخاب نماینده مجلس به دلیل اینکه حوزه فعالیتش برای مردم به اندازه مثلا رئیس‌جمهور ملموس نیست کار بسیار سختی است. زیرا معیار برای تصدی مسند نمایندگی معمولا بر مردم پوشیده است.

مردمی بیشتر با حوزه اجرا سرو کار دارند و آن را بهتر درک میکنند. معیارهایی تقریبا مشخص در ارتباط با انتخاب رئیس‌جمهور که راس قوه اجرائی کشور است در ذهن مردم وجود دارد. طبعا کاندیدای ریاست‌جمهوری هم در همان حوزه سخن میگوید و ارتباط خوبی بین سخنان و قولهایش با مردم ایجاد میشود.

هدف‌گیری انتخاب رئیس‌جمهور ضریب خطای کمتری با مطالبات رای دهنده ها که به کاندیدای مشخصی رای میدهند خواهد داشت و پس از تصدی جایگاه ریاست‌جمهوری مردم همان قولها و برنامه‌ها را#مطالبه میکنند.

اما در مبحث نمایندگی مجلس کاندیدا یا باید در حوزه تخصصی تقنینی و قانونگذاری و برخی نظارت ها و پیگیری ها که جزء شرح وظایف نمایندگان مجلس است با مردم سخن بگوید یا اینکه با اشتباهی عمدی قولهایی در زمینه های دیگر و در حوزه وظیفه ای قوای دیگر بدهد.

پیش از انتخابات باید فعالان و رسانه ها و مخصوصا رسانه ملی تلاش مضاعفی در این زمینه بنمایند که مردم منتظر چه نکاتی و ویژگیهایی در کاندیداها باشند تا مناسب نماینده شدن تلقی شود:
مثلا بهتر است به نماینده حزب یا جناح سیاسی اعتماد کنند و یا فردی مستقل؟ به یک حقوقدان رای بدهند یا یک پزشک متخصص؟ یا باید به یک مدیر که در سطح استان و یا کشور مسئولیت اجرایی داشته؟ یا اینکه به فردی دارای سوابق سیاسی خارج از حیطه اجرا رای دهند؟ یا اینکه مردم بهتر است به یک تاجر رای دهند؟ یا اینکه به متخصصی در امور شهری یا کشاورزی و یا متخصص مدیریت و یا یک تئوریسین سیاسی و اجتماعی رای دهند؟ باید به یک پیر کارکشته و یا یک جوان پر انرژی رای دهند؟ و یا اساسا معیار را چیزی دیگر در نظر بگیرند؟ و...

قطعا معیار انتخاب مردم هر یک از موارد بالا باشد در تعیین سرنوشت کرسی های مجلس تاثیر دارد.

این مهم است که نحوه برخورد مردم با انتخابات مجلس شورای اسلامی اصلاح شود؛ در این صورت نتیجه رای شماری و فردی که نامش از صندوق ها بیرون می آید نیز اصلاح خواهد شد و فرد اصلح نماینده مردم میشود.

یوسف عبدی نژاد

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه