آخرین اخبار

22. آذر 1398 - 18:15   |   کد مطلب: 30003
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: متخصصان فن دلالی در همدان زمین‌هایی را از مردم عادی خریده‌اند و اکنون به قیمت طلا می‌فروشند، این وضعیت باعث شده چند سال است زمین برای احداث بیمارستان هزار تختخوابی زنان در محدوده شهر پیدا نکنیم.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در خانه ملت و نامزد یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر خبرگزاری فارس، پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

فارس: آقای حاجی‌بابایی! شما خود را عامل کلانشهر شدن همدان می‌دانید، اما در عین مزایای آن بسیاری معتقدند که این طرح معایب زیادی هم دارد، توضیح شما در این باره چیست؟

واقعیت امر این است که فکر نمی‌کنم کسی پیدا شود که مخالف کلانشهر شدن همدان باشد زیرا هیچکس مخالف بزرگ شدن نیست؛ مگر می‌شود به یک کودک گفت که بزرگ نشود؟! کلانشهر شدن چیزی نیست که ما آن را انتخاب کنیم یا نه! همدان کلانشهر شده و اکنون باید شرایط قانونی را برای استفاده از مزایای آن در نظر داشته باشیم و اگر معایبی دارد، آن را برطرف کنیم.

سال ۸۸ کلانشهر همدان مصوب شد و آنجا گفتند برای تکمیل این کار باید مجموعه شهری همدان و منطقه‌ای شدن آن نیز مصوب شود که منطقه‌ای شدن آن چندماه پیش مصوب شد، مجموعه شهری هم اخیرا در شورای عالی مسکن و شهرسازی تصویب شد.

حرف‌هایی که در مورد کلانشهر شدن همدان زده می‌شود، مربوط به نقشه جامع شهر است و ربطی به کلانشهر آن ندارد، طی ۲۰ سال گذشته خیانت بزرگی به همدان شد چراکه وسعت آن ۷۲۰۰ کیلومتر بوده اما ۱۵۰۰ کیلومتر محدوده شهر را کاهش دادند، در حالی که همه دنبال افزایش وسعت هستند.

این افراد به خیال خودشان خوشفکری کردند که همدان بزرگ نشود آن هم با این عنوان که فضای سبز بالای شهر از بین نرود، در حالی که همین افراد خودشان بالای شهر را گرفتند و در آن ساختمان ساختند، پایین شهر را بستند و کمربندی زدند و مردم مجبور به انجام تخلف و ساخت خانه‌های کوچک بدون مجوز و امکانات شدند.

این وضعیت باعث شده چند سال است دنبال زمین برای احداث بیمارستان هزار تختخوابی زنان در محدوده شهر باشیم، اما زمین مناسبی پیدا نکنیم، زیرا متخصصان فن دلالی گشته‌اند و در همدان زمین‌هایی را از کشاورز و مردم عادی خریده‌اند و اکنون به قیمت طلا می‌فروشند!

نقشه جامع شهر می‌گوید بالای شهر کوه است و پایین شهر باید رینگ سوم بزنیم بنابراین داخل محدوده مشخص شده و سپس باید نقشه تفضیلی اجرا شده و جزییات معلوم باشد، بنابراین برای کلانشهر شدن نقشه شهری و جامع باید آماده شود.

یک کلانشهر قوانین و عوارض مربوط به خود را دارد ولی باید امتیازهای آن را نیز در نظر بگیریم و زیرساخت‌ها تامین شود؛ باید حمل و نقل آن تعریف و ساختمان‌سازی و مدیریت بر شهرک‌ها متفاوت باشد.

کلانشهر شدن همدان یکی از افتخارات بنده است که در تحقق آن نقش داشتم، چون این طرح مخالفانی دارد کسی مدعی نمی‌شود که در این طرح مشارکت داشته و یا برای آن کار کرده است، اما برخی پروژه‌ها مانند راه‌آهن چون هیچ مخالفی ندارد همه سعی می‌کنند آن را و یا پروژه‌های مشابه آن را به نام خود سند بزنند، در صورتی که در احداث راه‌آهن نیز بنده نقش کلیدی داشتم، این پروژه سال ۸۴ مصوب شد که آن را در قالب طرح دوفوریتی به مجلس بردم و مصوبه اجرای آن را گرفتم آن وقت مدیرکلی که سال ۹۰ مدیر شده، مدعی می‌شود خودش راه‌آهن را به همدان آورده است!

منکر نقش استانداران و نمایندگان مختلف در پیشروی پروژه‌هایی که خودم کلید آنها را زده‌ام نیستم اما پروژه‌هایی داشتیم که بعد از اینکه به عنوان وزیر آموزش و پرورش مشغول خدمت شدم دیگر به فراموشی سپرده شدند، وقتی دوباره مردم به من رأی دادند تا به عنوان نماینده در خدمت آنها باشم باز آنها را فعال کردم، کاری که سخت بود اما باید انجام می‌شد.

ناگفته نماند هر کاری هم انجام دادم برای مردم است و دنبال مطرح شدن نیستم بلکه این کارها را وظیفه خود می‌دانم، باز هم تأکید می‌کنم بنده خودم را در کلانشهر شدن موثر می‌دانم و امیدوارم این اتفاق باعث ایفای نقش منطقه‌ای برای همدان شود.

فارس: در مورد این پروژه‌هایی که به فراموشی سپرده شده بودند و یا کار آنها درست پیش نرفت بیشتر توضیح می‌دهید؟

بله حتما... آبرسانی به همدان یکی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان بود، بعد از انجام کار کارشناسی قرار شد کار آبرسانی از سد تالوار انجام شود، بنده آن را در سال ۸۴ در مجلس مصوب کردم و ۱۲۰ کیلومتر لوله‌گذاری انجام شد.

۶ سال به خاطر اینکه در وزارت آموزش و پرورش بودم، این پروژه متوقف شد بعد از بازگشت دیدم کار به اتمام نرسیده که هیچ؛ گفتند آب تالوار قطع شده است، برخی می‌گویند آن زمان کار کارشناسی در انتخاب منبع آبرسانی انجام نشده بود در صورتی که چنین نیست و اگر همان موقع کار انجام می‌شد با مشکل مواجه نمی‌شدیم.

برخی می‌گویند آن زمان کار کارشناسی در انتخاب منبع آبرسانی از سد تالوار انجام نشد در صورتی که چنین نیست و اگر همان موقع کار انجام می‌شد با مشکل مواجه نمی‌شدیم.

در توضیح دیگری باید بگویم بالای تالوار سدی ساخته شده که ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب در آن جمع می‌شود و همدان بین دو سد قرار دارد، اگر ۲۸ کیلومتر حرکت کنیم به تالوار می‌رسیم و ۵۲ کیلومتر حرکت کنیم به سد دیگر  می‌رسیم بنابراین تلاش می‌کنیم که آب را به سمت همدان هدایت کنیم.

پیگیری برای آبرسانی به همدان را در دستور کار قرار دادیم، قرار شد با معاون آقای نوبخت جلسه بگذاریم که ما گفتیم قبول نمی‌کنیم باید جلسه با آقای نوبخت و وزیر نیرو برگزار شود که همین طور هم شد و مصوبات خوبی گرفتیم.

 موزه منطقه‌ای غرب کشور یکی دیگر از این پروژه‌ها بود که پس از بازگشت مجدد به عرصه نمایندگی و پیگیری موضوع متوجه شدم اصلا کسی نمی‌داند که قرار است این پروژه کجا ساخته شود؟ این پروژه را هم پیگیری کردم و عملیات ساخت آن با سرعت پیش می‌رود.

احداث موزه هنرهای معاصر و کنار آن تالار مجتمع فرهنگی که در حال حاضر شروع شده را نیز مصوب کردم و تحقق آن را از وزارت ارشاد مورد پیگیری قرار دادم.

پردیس سینمایی، یکی دیگر از همین پروژه‌هاست که فراموش شده بود، اصلا بسیاری از مسوولان اطلاعی نداشتند که این پروژه کجاست؟ شاید برخی هنوز هم خبری از آن نداشته باشند، کلنگ این پروژه در ۱۵ هزار متر به زمین زده شده، اما بر زمین مانده است.

بیمارستان امام(ره) چه شد؟! این پروژه هم متأسفانه از ردیف بودجه حذف شده بود که دوباره آن را برگرداندم و دنبال  زمین برای آن هستیم.

بیمارستان اکباتان هم رها شده بود و در مدت ۶ سالی که بالای سر کار نبودم حتی ریالی برای آن هزینه نشده بود، اما با پیگیری ۲۰ میلیارد تومان برای آن ترزیق کردم و کار شروع شد.

قطار شهری، مسیر قهاوند ـ مرادبلاغی، امامزاده محسن، مسیر سد اکباتان و... از دیگر پروژه‌هایی است که پیگیری شد.

فارس: صحبت‌هایتان نشان از حساسیت بالا بر روی این پروژه‌ها دارد، از نقش سایر مسوولان و نمایندگان در آنها بگویید.

باید بگویم بنده در ۴۱ پروژه ملی برای همدان پیگیری مستقیم داشتم، تک تک این پروژه‌ها بخشی از شناسنامه پیشرفت استان هستند که نباید رها شوند، در صورتی که بالا توضیح دادم برخی از آنها رها شده بودند و برخی هم گم.

با قاطعیت تأکید می‌کنم در آوردن این پروژه‌ها به استان و پیگیری تحقق و تزریق بودجه برای آنها نقش داشتم، اگر کسی هم مدعی شود در یک پروژه دخیل نبودم و آن را اثبات کند قبول می‌کنم

با قاطعیت تأکید می‌کنم در آوردن این پروژه‌ها به استان و پیگیری تحقق و تزریق بودجه برای آنها نقش داشتم، اگر کسی هم مدعی شود در یک پروژه دخیل نبودم و آن را اثبات کند قبول می‌کنم، هرچند منکر پیگیری سایر دوستان و مدیران در پیشبرد روند آنها نیستم اما با صراحت اعلام می‌کنم بیشترین سختی و زحمت را متحمل شدم که آن هم در راستای پاسخ به اعتماد مردم جزو وظایفم بوده و هست.

 

فارس: برخی معتقدند شما ارتباط تنگاتنگی با استاندار دارید که همین موضوع باعث بروز شائبه‌هایی شده است، در این زمینه چه پاسخی دارید؟

اعتقادم این است که برای پیشبرد امور نیاز به فضای همدلی و همکاری در استان داریم زیرا غیر از این و با حاشیه کاری از پیش نمی‌رود، این فضا نیز به نفع استان نبوده و نیست، خوشبختانه برای پیگیری پروژه‌ها با مجموعه استانداری هماهنگ عمل می‌کنم و با نمایندگان استان نیز مشکلی ندارم.

هماهنگی در استان بسیار خوب است و نبود مشکل ناامنی در حوادث اخیر در همدان نیز ناشی از همین همدلی و اتحاد در بین مسوولان بود.

خیال این افراد را راحت کنم که همراهی من با استاندار برای منافع شخصی نیست بلکه برای پیشرفت استان است.

خیال این افراد را هم راحت کنم که همراهی و ارتباط من با استاندار برای منافع شخصی نیست بلکه برای پیشرفت استان است.

فارس: آیا شده در عزل و نصب مدیران استان دخالت کنید؟

نقش من در عزل و نصب مدیران بیشتر وجه همراهی دارد به این شیوه که وقتی یک مدیر می‌خواهد وارد استان شود با استاندار هم‌فکری می‌کنیم که چه کسی برای مدیریت در همدان بهتر است؟

تصمیم در مورد اینکه یک مدیر بیاید یا برود، برای استاندار نقش اول را قائل هستم زیرا قرار است او با این مدیر کار کند و نظر استاندار باید لحاظ شود، هرچند آقای شاهرخی هم سعی می‌کند از پتانسیل نمایندگان در این زمینه استفاده کند و هیچ وقت نیز در این قضایا با هم اختلاف نداریم.

اما یک موقع ممکن است نماینده‌ای دنبال این باشد که نیرویی در فلان اداره داشته باشد که بنده به صراحت می‌گویم اهل نیرو کاشتن در ادارات نیستم چون این روند، روند درستی نیست.

فارس: با توجه به اینکه شما دوره‌ای وزیر آموزش و پرورش بودید وضعیت کنونی آموزش و پرورش را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آن هم با وجود کمبود معلم و مباحثی از این دست!

آموزش و پرورش همدان دارای ایراداتی است اما بنده بیشتر از وزارت آموزش و پرورش ناراضی‌ام، وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد در کشور ۱۰۸ هزار کمبود معلم داریم اما من اعتقاد دارم ۲۳۰ هزار نفر کمبود هست، زیرا گاهی چند کلاس با یک معلم ادغام شده و در اینجا کمبود مشخص نمی‌شود.

البته این را هم بگویم هیچ مدیرکل استانی در کمبود معلم در استان مقصر نیست و این سیاست وزارتخانه است زیرا مدیرکل نمی‌تواند معلم استخدام کند و این مشکل به وزارتخانه برمی‌گردد.

فارس: سوال بعدی اینکه عده‌ای می‌گویند اطرافیان شما در حال خرید زمین در مناطق الحاقی به شهر همدان هستند و از این موقعیت به نفع خود استفاده می‌کنند، پاسخ شما در این مورد چیست؟

به فضل الهی نه خودم و نه خانواده‌ام هیچ گاه وارد این فضا نشده‌ایم، مردم هم بی‌حساب و کتاب به کسی رای نمی‌دهند، با تحقیق رای می‌دهند.

معمولاً دزدها برای اینکه شرایط دزدی فراهم شود، فریاد «دزد دزد» سر می‌دهند که کسی نفهمد، شکر خدا خودم را درگیر پول نکرده‌ام.

معمولاً دزدها برای اینکه شرایط دزدی فراهم شود، فریاد «دزد دزد» سر می‌دهند که کسی نفهمد، شکر خدا در طول نمایندگی و زندگی خودم را درگیر پول نکرده‌ام.

هرکس از من هم در هر جای کشور یک مورد سرمایه‌گذاری سراغ دارد، اعلام کند.

 

فارس: همان طور که خدمت شما عرض شد گفته شده اطرافیان شما، نه خودتان!

اطرافیانم مورد وثوق بنده هستند، آنهایی که این حرف را می‌زنند فقط یک مورد از این اتفاق را در مورد اطرافیان من بگویند که البته به صراحت می‌گویم نیست.

فارس: ضمن تشکر از توضیحات، شما تأکید زیادی بر تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه‌کاره دارید، در حال حاضر وضعیت سایت اداری فامنین بلاتکلیف است، چه اقدامی برای این پروژه داشتید؟

ردیفی در بودجه هست که متعلق به ساختمان‌های اداری است از آنجا باید به این پروژه کمک شود، ولی برای دولت تخصیص بودجه از آن ردیف اولویت اول نیست؛ دولت معتقد است در شرایط فعلی اولویت احداث ساختمان اداری نیست مدرسه اولویت ماست و این هم حرف درستی است.

برای سایت اداری و ساختمان فرمانداری فامنین ورود نکردم و الان هم ورود نمی‌کنم زیر این پروژه‌ها را خود فرمانداری و استانداری دنبال می‌کنند، ما باید پروژه‌هایی را دنبال کنیم که کسی پیگیری نمی‌کند.

فرمانداری هم اکنون ساختمان دارد و مشکلی هم در این زمینه نیست، تنها باید سایت اداری آنجا درست شود که جلسه گذاشتیم و مشکل سایت و مسکن مهر حل شد.

فارس: با توجه به تأکید رهبری بر لزوم توجه به جوانان و بانوان اگر مجدد منتخب مردم شوید برای این دو گروه چه برنامه‌ای دارید؟

در تمام ۶۲ پروژه ملی که از ابتدای نمایندگی‌ام پیگیری کردم، سهم بانوان و جوانان دیده شده است، در چهار استخر که بودجه همه آنها ملی است و در شرف افتتاح هستند، سه مورد متعلق به بانوان است، بیمارستان هزار تخت‌خوابی تحت عنوان بیمارستان جامع زنان نیز برای این قشر تعریف شده است.

موزه هنرهای معاصر و دانشگاه صنعتی نیز جزو پروژه‌هایی است که هم جوانان و هم بانوان از آن منتفع می‌شوند، هشت هنرستان در سطح حوزه انتخابیه که یکی در فامنین، یکی در قهاوند، یکی در مریانج و پنج مورد نیز در  همدان ساخته شده را پیگیری کردم که برای جوانان ساخته شده است.

به خاطر تیم پاس حرف‌ها شنیدم اما چه کسی جز من پیگیر کارهای این تیم است؟!

حمایت از تیم پاس نیز به خاطر جوانان بوده و هست، چون معتقدم این تیم برای استان آورده دارد و باعث پیشرفت آن می‌شود، به خاطر تیم پاس حرف‌ها شنیدم اما چه کسی جز من پیگیر کارهای این تیم است؟! اعتقاد دارم رشد ورزش همدان از ناحیه تیم پاس است که جلساتی نیز برای سرپا شدن آنها داشته و خواهم داشت.

فارس: نمایندگان در ایام انتخابات در مناطق توانمندسازی همدان حاضر می‌شوند و شروع می‌کنند به تبلیغ و دادن وعده، اما هنوز می‌بینیم امکانات در این مناطق متعادل توزیع نشده است.

آبادانی یک منطقه مستلزم مولفه‌هایی است که اگر محقق شود پیشرفت نیز حاصل می‌شود. در مناطق توانمندسازی‌شده راهکار کلانشهری باید داده شود به این گونه که آن طرف دیزج و خضر و... شهرکی تعریف شود و دیگر آنجا جزو حاشیه شهر نباشد، با این کار قیمت ملک در این مناطق افزایش می‌یابد و امکانات مورد نیاز نیز به این سمت هدایت می‌شود.

فارس: یک سوال هم از اشتغال و نرخ بیکاری استان که متأسفانه همیشه شاهد اعلام آمار غیر واقعی از سوی مسوولان هستیم، نظرتان را در این مورد بفرمایید.

همه برای ایجاد سامانه اشتغال متفق‌القول هستند اما خوراکی که برای این سامانه داده می‌شود، مهم است، در راستی‌آزمایی اشتغال که استاندار سابق همدان داشت از نمایندگان هم یک نماینده خواست که در آن حضور داشته باشند اما تنها کسی که نماینده نفرستاد من بودم چون اعتقادی به این نوع آمار نداشتم.

همه نمایندگان آمار استاندار سابق را تایید کردند ولی بنده آن روز اعلام کردم درست است در پیشبرد امور استان با استاندار هماهنگ هستم اما در آمار و نرخ بیکاری به ایشان هماهنگ نیستم.

 بارها در جلسات مختلف استان و مصاحبه‌ با خبرنگاران به این آمار انتقاد داشتم و اعتراض خود را نشان داده‌ام.

فارس: خیلی از فعالان حوزه اقتصادی از عملکرد مدیرکل کار و تعاون و رفاه اجتماعی استان رضایتی ندارند، در این میان برخی دلیل ماندگاری ایشان در این مسئولیت را پشتیبانی شما عنوان می‌کنند، آیا درست است؟!

این موضوع را رد می‌کنم، بنده درباره آمدن یا رفتن یک مدیر تصمیم نمی‌گیرم و نظر آقای استاندار در این مسئله مهم است،  البته من هم ممکن است برای پیشرفت استان نظرم بر روی فلان گزینه کارآمد باشد اما تا زمانی که استاندار ورود پیدا کند من نظر خود را قالب نخواهم کرد. ضمن اینکه بنده طرفدار آقای توصیفیان نیستم، در مورد ایشان هم استاندار باید تصمیم بگیرد.

فارس: و یک سوال بنزینی، آقای لاریجانی گفت که سه‌شنبه آن هفته که بنزین گران شده به نمایندگان گفتم قرار است گران شود، این گفته صحت دارد؟

آقای لاریجانی در اخباری که در آن روز اعلام کرد خیلی گذرا به گرانی بنزین اشاره کرد و حرف ما نمایندگان این نیست چون افزایش قیمت بنزین را که از بقال سر کوچه هم شنیده بودیم، حرف ما این است که باید موضوع در مجلس مطرح می‌شد و رای می‌آورد زیرا سه بار رای‌گیری شد و مجلس به افزایش قیمت رای نداد.

همان روزهای اول اعتراض خود را نسبت به عملکرد دولت و رئیس قوه مجریه به طور شفاف اعلام کردم و معتقدم باید مسوولان از ابتدا با تدبیر در این زمینه ورود می‌کردند.

فارس: از وقتی که در اختیار گذاشتید سپاسگزارم، سوالات زیاد است و فرصت اندک، با این تفاسیر اگر  صحبت پایانی دارید، بفرمایید.

بنده هم از مجموعه پرتلاش و پویای خبرگزاری فارس در همدان تشکر می‌کنم، اعتقادم بر این است همدان ظرفیت بالایی دارد و مسئولان همه می‌دانند هر چقدر تلاش کنیم این ظرفیت بیشتر می‌شود.

این مطلب را هم بگویم که کار من در حد و شأن مردم همدان نبوده؛ اما اعتقادم بر این است هر چه در توان داشتم، گذاشتم، اگر مجدد مردم به من اعتماد کنند تمام ظرفیت خود را برای آبادانی آن به کار خواهم بست.

امیدواریم مردم استان ما با حرکت‌های وحدت‌آمیز و وحدت‌آفرین خود مثل حواث اخیر ـ ضمن اینکه به شرایط اعتراض داشتند اما رفتارشان در خور پایتخت تاریخ و تمدن و عکس‌العمل فرهنگی داشتند ـ  باز هم همدل و متحد پیش روند و حضور پرشوری در انتخابات مجلس داشته باشند.

انتهای پیام

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه