آخرین اخبار

1. دى 1398 - 12:20   |   کد مطلب: 30100
آیت الله شیخ محمد هادی تالهی یکی از عارفان همدان است که در سال 1279 در همدان چشم به جهان گشود و در برهه ای از زمان که کشور تشنه حضور روحانیت بود وظیفه سنگین ارشاد و تعالیم دینی را در همدان به دوش می کشید. وی در سال 1375 و در سن 96 سالگی دار فانی را وداع گفت، اما برکاتش در این سرزمین همچنان باقی است.

به گزارش بهارانه، این بزرگ مرد وارسته از جمله عارفان و علمای بزرگ همدانی است که شخصیت وی برای خیلی از مردم ناشناخته است و طبق سخنان رهبر معظم انقلاب گوهر ناشناخته ای است که در کنجی قرار گرفته است.
کنگره بزرگداشت آیت الله تالهی در همدان و در پنجشنبه هفته پیش برگزار گردید تا به این بهانه یادی از این بزرگ مرد شده و ابعاد شخصیتی ایشان برای مردم بازگو شود.
مقام معظم رهبری در دیداری که با دست اندرکاران برگزاری این کنگره داشتند همدان را دارای خاک عارف خیزی دانسته که افرادی همچون مرحوم آقا نجفی و آیت الله تالهی را که منشا حرکات عظیمی در این شهر می باشد به این دیار تقدیم کرده است.

علی آقا محمدی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام می باشد که اصالتا همدانی بوده و بزرگ شده این دیار است. به این بهانه گفتگویی با وی داشتیم و از ویژگی های شخصیتی آیت الله محمدهادی تالهی جویا شدیم.

 آقا محمدی آیت الله تالهی را فردی زبانزد همدانی ها در توجه به پروردگار و عبادت معرفی کرد و گفت: نمازهای صبح ایشان زبانزد همه بود به طوری که همه می دانستند که نماز صبح ایشان سوره هایی طولانی دارد و هر کسی که می خواست به نماز صبح ایشان برود نمازی طولانی خواهد خواند و در توان هر کسی نیست که در این نمازها شرکت کند.

آقا محمدی با اشاره به معرفت و بندگی آیت الله تالهی گفت: ایشان وقتی که به آیه ایاک نعبد و ایاک نستعین می رسیدند به نحوی این را ادا می کردند که گویا با تمام وجود تعهد و بندگی پرودگار را پذیرفته و اطاعت هیچ کسی غیر از خدا را نمی کند و این تعهد کامل در وجود شان شکل گرفته بود و باعث آرامش و طمانینه نسبی در وجودشان شده بود و همین موجب سکوتی در وجودشان بود به طوریکه که هیچ گاه تا وقتی سوالی از ایشان نمی شد لب به سخن نمی گشود.

آقا محمدی با اشاره به محل زندگی آیت الله تالهی گفت: ایشان در تمام طول مدت زندگیش در منطقه جولان همدان و در مسجد جولان به تکلیف بزرگ الهیش که همانا تربیت دینی و ارشاد مذهبی  بود پرداخت و محل زندگی این عارف بزرگ نیز در همین محل بود به طوریکه در طول این مدت توانست با زندگی ارشاد گونه اش در این منطقه محوری شکل دهد که در آن مجموعه بزرگی از افراد متعهد و مقید به احکام شریعت به وجود آید به گونه ای که هنوز هم شاهد این نورانیت در آن محل هستیم و افرادی که تحت شاگردی این بزرگ مرد بوده و پای منبر ایشان نشسته بودند با خود این نورانیت را به بقیه نقاط شهر نیز منتقل کرده اند.

یکی از ویژگی های بارز شخصیت های بزرگ دینی حساسیت نسبت مسائل اسلام و حضور در برهه های زمانی خاص همچون انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی است. آیت الله تالهی نیز از جمله علمای بزرگ و تاثیرگذار در این عرصه ها می باشد که به گفته علی آقا محمدی با وجود اینکه در ظاهر فعال اجتماعی نبود و در مجامع مختلف حضور نداشت، اما نسبت به تحولات اسلام و جهان اسلام حساس بود.

آقا محمدی در خصوص تاثیر وجود این شخصیت در زمان جنگ تحمیلی گفت: محور مراجعه بچه های جنگ و بچه های بسیجی و کسانی که علاقه ای به جنگ رفتن نداشتند ایشان بودند و با نشستن پای صحبت ایشان یقین پیدا می کردند که راهی که انتخاب کرده و قدم در آن گذاشته اند راهی الهی است و در نهایت به رضای الهی ختم خواهد شد.

وی گفت: در حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی آیت الله نجفی و آیت الله تالهی محور های اساسی مراجعه مردم بودند و در ظاهر هیچ منصبی نداشتند اما نظر ایشان همواره مورد استناد همگان بود و در هر موردی نظر این دو بزرگوار ملاک عمل قرار می گرفت.

 آقا محمدی یکی از ویژگی های آیت الله تالهی را علاقه وافر به جوانان دانست و گفت : علاقه ایشان به جوانان بسیار وافر بود و نگاهشان به جوانان نگاه علمای اسلام بوده و به عنوان سرمایه های اصلی برای رشد اسلام به آنها می نگریست و همواره وقتی جداگانه برای جوانان می گذاشتند و توجه وسیعی به جوانان داشته و سخنانشان برای جوانان بسیار جذاب و شیرین بود و این باعث می شد که جوانان جذب صحبت ایشان شده و بیایند و در جلسات ایشان شرکت کنند.

آقا محمدی یکی از برکات حضور آیت الله تالهی را ایجاد مجموعه های بزرگی از هیات ها و جلسات قرآن در منطقه جولان دانست و گفت: ایشان تمام عمرش را در مسجد جولان سپری کرد و در این مسجد به تعلیم و تربیت و ارشاد نسل آن زمان پرداخت و همان باعث شد که هیات هایی از جوانان در قالب

جلسات قرآن شکل گیرد و افراد بزرگی از دل اینها بیرون آید که اینها از برکات وجود آیت الله تالهی در این منطقه بود و این برکات هنوز هم ادامه دارد و تمام نشدنی است.

به گزارش خبرنگار ما جوانگرایی علمای دینی ما یکی از ویژگی های بزرگ در جذب جوانان به اسلام است که رهبر معظم انقلاب نیز به آن تاکید فراوان داشته اند. این جوانگرایی در صورتی اتفاق می افتد که جوانانی تربیت یافته مکتب و دین داشته و بتوانیم آنها را به جامعه معرفی کنیم. یکی از راههای تحقق این هدف نیز تربیت در بستر مساجد و محلات است که علمای مساجد با جذب حداکثری جوانان می توانند این هدف را تحقق بخشند که این ویژگی از خصلت های بارز آیت الله محمد هادی تالهی بوده است./ک

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه