آخرین اخبار

15. دى 1398 - 16:27   |   کد مطلب: 30260
روزنامه همدان پیام در مطلبی با عنوان «فعالیت 58 مركز انفجار در همدان» به قلم سمانه جهانگیری عرش به بررسی وضعیت ایستگاه های عرضه گاز «ال‌پی‌جی» پرداخته است.

به گزارش بهارانه، در این گزارش آمده است: بر اثر انفجار همزمان 30 كپسول گاز مایع 'ال‌پی‌جی' در حومه شهر همدان سه نفر مصدوم شدند؛ این خبری بود كه روز جمعه در خروجی سایت‌های خبری و فضای مجازی قرار گرفت تا بار دیگر موضوع جان مردم به عنوان یكی از مهمترین مباحث در دستور كار مسئولان قرار گیرد.
با این مقدمه كافی است صبح‌ها به حواشی شهر كه بیشتر مواقع كانون بحرانهای اجتماعی و اتفاقات ناگوار است سری بزنیم.
بارها در ورودی‌ و حواشی‌های شهر همدان با صف رانندگانی برای دریافت كپسول‌هایی خاص اما خطرناك مواجه می‌شویم كه مشتریان آن را كپسولی برای درمان كم پولی خود می دانند.
حوالی چهارراه میدان بار همدان، یكی از ده‌ها مكانی است كه رانندگان متقاضی استفاده از كپسول های گاز مایع (ال‌پی‌جی) هر روزصبح زود و به دور از چشم و نظارت در مقابل اماكن و یا خودروهای حمل سیلندرهای گاز به صف می‌ایستند تا بتوانند سوختگیری كنند و راهی شهر شوند.
مكان‌های غیر قانونی شارژ سیلندرهای 11 كیلویی و پیك نیكی در پشت دیوارهای منازل مسكونی ، خیابان‌های اصلی و مكان‌های پرتردد شهر، جان و مال شهروندان را تهدید می كند و باید برای كاهش خسارت ها چاره اندیشی شود.
مغازه ها و یا مكان هایی كه در هر نقطه از شهر اقدام به ارائه سوخت كپسول مایع به خودروها و یا سیلندرهای دیگر می‌كنند مرتكب كاری غیر قانونی و خلاف شده‌اند و اتحادیه‌ها، اماكن و تعزیرات حكومتی اصناف باید با شدت با این موارد برخورد كنند.
همه این مشتریان می‌دانند كه این روش سوختگیری،‌ غیر استاندارد است اما ترجیح می‌دهند كپسول‌های گاز مایع را با بهای ارزان‌تر ولی با خطرهای گران تر با خود حمل كنند.
نبود جایگاه سوخت رسانی ال‌پی‌جی در همدان و ارزان تر بودن آن از یك سو و گران بودن بنزین و سهمیه بندی شدن آن از طرف دیگر مزید بر علت شده تا مالكان خودروها به سمت این نوع سوخت‌رسانی غیر استاندارد و خطرآفرین بروند.
برسی ها نشان می‌دهد مدت زمانی كه راننده با گاز مایع می‌تواند تردد كنند در هر دوره سه برابر بیش از رانندگانی است كه گاز سی‌ان‌جی استفاده می‌كنند.
استفاده از سیلندرهای گاز مایع علاوه بر اینكه مصرف سوخت را بالا می برد موجب افزایش حوادث و آتش سوزی در خودرو‌هایی می‌شود كه از این كپسول‌ها استفاده كرده‌اند همچنین نصب كپسول ال‌پی‌جی برروی خودروها از نظر استاندارد ممنوع است.
در این میان هم برخی افراد سودجو با استفاده از بی‌پولی و اقتصاد ضعیف مردم با هدف كسب درآمد بیشتر نسبت به ایجاد كارگاه‌های غیرمجاز تزریق گاز LPG در محورهای پرتردد شهر اقدام می‌كنند.
هر چند اداره صنعت، معدن و تجارت با همكاری تعزیرات حكومتی، اداره استاندارد، شركت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی و نیروی انتظامی موظف به پلمب این اماكن است اما در گفتگویی كه با برخی مسئولان این ادارات داشتیم آنها وظیفه نظارتی خود را به دیگری محول كردند كه البته در یك جمع بندی از گفته‌های مدیران آنها چنین بر‌می آید كه مسئول نهایی اداره صنعت معدن تجارت است .

**با ادارات مربوطه مكاتبه كردیم هیچكدام جواب ندادند
در همین زمینه رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان با توضیح حادثه روز جمعه گفت: بر اثر انفجار كپسول گاز مایع ال‌پی‌جی در یك كارگاه در ورودی حصار مطهری همدان موجب مصدومیت 2 كارگر و راننده پراید مستقر در كارگاه شد.
محمد رضا بیاناتی اضافه كرد: در پی تماس با سامانه 125 ماموران آتش نشانی بلافاصله راهی محل حادثه شدند و پنج گروه از چهار ایستگاه آتش نشانی همدان با سختی و مخاطرات زیاد این آتش سوزی و انفجار را مهار و كنترل كردند.
وی بیان كرد: در صورتیكه آتش به موقع مهار نمی‌شد بیش از 400 كپسول 30 تا 60 كیلویی واقع در انبار منفجر شده و خسارات جانی و مالی زیادی به وجود می‌آورد.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان ادامه داد : آتش نشانی همدان بر اساس پایش‌های انجام داده تعداد 58 كارگاه‌های غیرمجاز گاز ال‌پی‌جی در شهر همدان را شناسایی كرده است كه در صورت بروز آتش جان شهروندان زیادی را تهدید می‌كند.
وی ادامه داد: از سال 94 تاكنون به صورت پی در پی با 12 اداره مربوطه از جمله فرمانداری، ستاد بحران استانداری، شورای تامین استان، شهرداری، استاندارد، پدافند غیرعامل، معاونت دادگستری، پلیس امنیت، اتاق اصناف، خدمات شهری شهرداری همدان، كمیسیون ماده 20 و به ویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت در این خصوص مكاتبه داشتیم اما متاسفانه یا پاسخی ارسال نشده و یا پاسخی كه بتواند مشكلات را حل و جلوی فعالیت این كارگاه‌ها را بگیرد نداشتیم.
بیاناتی گفت: ما تنها وظیفه حفظ ایمنی و نجات جان مردم را عهده دار هستیم و طبق قانون نمی‌توانیم چنین مكانهای خطرسازی را پلمپ نماییم.
رئیس سازمان آتش‌نشانی همدان به خطرساز بودن تردد خودروهای سوخت رسان و نیز خودروهایی كه ال‌پی‌جی بر روی آنها نصب است نیز اشاره كرد و گفت: امسال تاكنون 3 حادثه در این ارتباط داشتیم كه لازم است مسئولان قبل از وقوع حادثه بزرگتردر این خصوص چاره‌اندیشی كنند

**ببینید چه كسی به آنها گاز می‌دهد
مدیر كل استاندارد استان همدان نیز با بیان اینكه در وظیفه نظارتی ما نظارت بر چنین كارگاه‌هایی تعریف نشده است افزود:این كارگاه‌ها در حوزه كاری ما نیستند.
محمد مددی افزود: ادارات و صنوفی كه به كسب و كار این افراد مربوط می‌شوند و مجاز به ارائه مجوز هستند مشخصند و باید آنها بر این اماكن نظارت نمایند تا جان و مال مردم به خطر نیفتد.
وی ادامه داد: باید مشخص شود كه چه ارگانی به فعالان این كارگاه‌ها گاز ارائه می‌دهد كه آنها هم به صورت غیرمجاز آنرا به مردم و به ویژه به راننده‌های دارای خودروهای ال‌پی‌جی می‌فروشند.
مددی خاطر نشان كرد: تمام مكاتبات مربوط در این زمینه را با این عنوان كه جز وظایف ما نیست پاسخ داده‌ایم.

**صنعت و معدن موظف به نظارت است
مدیر روابط عمومی شركت پخش فراورده‌های نفتی منطقه همدان نیز گفت: تامین و شناسایی فعالان این صنف بر عهده سازمان بازرگانی است.
احمد شیرانی با اشاره به اینكه سیاست دولت استفاده از گاز سی‌ان‌جی است و استفاده از گاز ال‌پی‌جی از اصل و اساس برای خودروها ممنوع می‌باشد افزود: در استان همدان 45 جایگاه سی‌ان‌جی داریم كه تعداد 22 مورد از آنها تك منظوره و تعداد 23 مورد دو منظوره است.
وی با تاكید بر اینكه گاز ال‌پی‌جی در خودروها مردود است افزود: حتی خودروهای دارای ال‌پی‌جی هم خارج از پوشش بیمه‌ای و معاونه فنی هستند كه باید مشخص شود چگونه بیمه و معاینه فنی دریافت می‌كنند.

**نتیجه
آنچه مشخص است این است كه در این زمینه هنوز راهكار مشخصی برای برخورد قانونی با شركت‌های غیر مجاز ارائه نشده است، متاسفانه هنوز این كسبه و افراد به فعالیت‌های خود آنهم در انظار عمومی ادامه داده و در شهر مغازه‌هایی برای فعالیت خود دارد كه به صورت غیر استاندارد، شارژ پیك نیك و سیلندر و نصب مخازن ال‌پی‌جی بر روی خودروها را انجام داده و هیچ ارگان یا دستگاه متولی، مسئولیت برخورد قاطع و شناسایی آنها را برعهده نمی‌گیرد.
باید مشخص شود مسئول كیست و كدام ارگان یا سازمان در صورت بروز حادثه به دلیل این عملكرد غیر قانونی و نبود قوانین مشخص بازدارنده ، باید پاسخگو باشد؟
با توجه به حادثه‌ای كه روز جمعه با آن مواجه شدیم مردم و رانندگان باید حساسیت بیشتری نسبت به مقابله با مراكز ناایمن شارژ و فروش گاز مایع LPGداشته باشند. شهروندان باید از جایگاه‌های عرضه سوخت مجاز استفاده كنند زیرا هرگونه بی‌توجهی به موارد ایمنی و عدم رعایت اصول ایمنی، بازی با جان خود و دیگران است.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه