آخرین اخبار

17. دى 1398 - 11:51   |   کد مطلب: 30273
فاطمه رستمی‌نسب: مدیر عامل شرکت زر پالایش در تشریح پیگیری‌های خود برای حل مشکلات شرکت زر پالایش از نهاد‌های مختلف بیان کرد ما در قالب نامه نگاری با اتاق صنایع همدان، نمایندگان مجلس و گمرک مرکزی ایران پیگیر مشکلات صادرات بودیم اما متاسفانه همچنان درگیر معضلات هستیم.

به گزارش بهارانه، به جرأت می‌توان گفت در چند دهه اخیر هیچ کشوری نتوانسته است بدون تجارت برون‌مرزی و جذب سرمایه و فناوری از سایر کشورهای جهان، دستاورد اقتصادی قابل‌توجهی کسب کند و استانداردهای زندگی بهتری برای شهروندانش فراهم سازد. نتایج پژوهش‌های متعدد اقتصادی حکایت از این دارند که حضور فعال کشورها در عرصه تجارت بین‌الملل نقش بسیار مؤثری در بهبود نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آن‌ها دارد.افزایش صادرات در هر اقتصادی باعث طراوت و پویایی هر چه بیشتر آن خواهد شد و نایل شدن به چنین توانی مؤید استعداد‌ها و توانایی‌های برجسته یک کشور در صحنه اقتصاد بین‌المللی است.

کشور ایران، از حیث جغرافیایی ضمن برخورداری از ویژگی‌های خاص و کم نظیر خود، همچون اقلیم و طبیعت چهار فصل، برخورداری از جمعیت کثیر 80 میلیون نفری که به تبع در دل خود نیروی انسانی فراوانی را جای داده، پرورش و تربیت جوانان تحصیلکرده در رشته‌های گوناگون، دستمزد کمتر نیروی انسانی (در مقایسه با بسیاری از کشورها) و برخورداری از معادن و منابع زیر زمینی متعدد و متنوعی که متاسفانه در میان عوام، عموما به نفت و گاز خلاصه می‌شود، از بستر ویژه‌ای برای جهش اقتصادی و عرض اندام در حوزه‌های اقتصاد جهانی برخوردار است، حوزه‌هایی که یکی از نمود‌های آن در عرصه صادارت کالا، ظهور می‌کند، صادراتی که قادر است، تولید را از رونق افزون‌تری برخوردار کند و در شرایط سخت اقتصادی، از ایستایی و سکون تولید جلوگیری کند.

در این میان نفت و محصولات تولید شده سهم مهمی در سبد صادراتی ایران دارند اما کارشناسان معتقدند هر چقدر تلاش کنیم از صادرات نفت خام فاصله گرفته و محصولات تولیدی از آن را که ارزش افزوده مضاعفی دارند راصادر کنیم بیشتر می‌توانیم به رونق اقتصادی دست پیدا کنیم بررسی روند و صادرات محصولات پتروشیمی حاکی از آن است که درصد بالایی از محصولات صادراتی پتروشیمی را محصولات پایه شیمیایی و سوخت تشکیل می‌دهد در حالی که بسیاری از محصولات این دو گروه می‌تواند به عنوان مواد اولیه صنایع میانی و پایین‌دستی صنعت پتروشیمی کشور مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس سند چشم‌انداز صنعت پتروشیمی در افق 1404 ایران باید اولین تولید کننده مواد و کالاهای پتروشیمی از لحاظ ارزش در منطقه باشد و این بدان معنی است که باید به سمت تولید و صادرات محصولات به دست آمده از نفت حرکت کنیم با توجه به اهمیت این موضوع مناسب دیدیم با مدیر عامل شرکت رز پالایش رفتیم تا به کندوکاو این مساله بپردازیم

مدیر عامل شرکت رز پالایش با معرفی محصولاتی که این مجموعه در حال صادرات آن است گفت: شرکت رزپالایش در حوزه صادرات مواد نفتی مانند پارافین و پارافین مایع مشغول به فعالیت است که کشورهای همسایه مانند عراق و پاکستان را تحت پوشش خود قرار می‌دهد

سید هادی حسینی با اشاره به اینکه قبل از تشدید تحریم‌ها با کشورهای آفریقایی مانند نیجریه، کنیا. زینباوه و اتیوپی نیز مراوده تجاری داشتیم اظهارکرد:متاسفانه بعد از تحریم‌ها صادرات به این کشور‌ها مانند سابق نیست و درصد کمتری از محصولات ما به این کشورها فروخته می‌شود.

وی با توضیح این نکته که شرکت رزپالایش در حاضر جزء صادرکنندگان برتر استانی و کشوری است عنوان کرد:متاسفانه شاهد آن هستیم که علاوه بر مساله تحریم‌ها، سیاست‌گذاری دولتمردان نیز بر مشکلات صادرات افزوده است و با این روند بخش خصوص کارآمدی خود را از دست می‌دهد و نمی‌توانیم به عنوان یک قسمت ارزآور به آن نگاه کنیم.

مدیر عامل شرکت رز پالایش با توضیح این مورد که 98 درصد محصولات تولید شده در این مجموعه به خارج از کشور صادر می‌شود گفت: علت اینکه محصولات ما در بازار داخلی توزیع نمی‌شود این است که بازار صادرات این تولیدات وضعیت مطلوب‌تری دارد و علاوه برآن شرکت‌های کوچک‌تری که در داخل کشور وجود دارند نیاز بازار را برآورده می‌کنند و نیازی به ورود ما نیست.

حسینی در تشریح پیگیری‌های خود برای حل مشکلات شرکت رزپالایش از نهاد‌های مختلف بیان کرد:ما در قالب نامه‌نگاری با اتاق صنایع همدان، نمایندگان مجلس و گمرک مرکزی ایران پیگیر مشکلات صادرات بودیم.

وی در ادامه افزود: مشکلات زیادی در راه صادرات وجود داردکه به عنوان مثال شرکت ما تولیدات خود را به کشور اتیوپی صادر می‌کند اما هیچ بانکی برای دریافت هزینه از مجموعه پشتیبانی نمی‌کند بدین‌ترتیب چطور می‌توان با این شرایط به کار ادامه داد. طبیعتا بانک مرکزی باید برای این معضل فکری کند اما تا کنون هیچ تدبیری اندیشیده نشده است.

مدیر عامل شرکت رز پالایش نبود ثبات پایدار ارزی در کشور را یکی دیگر از مشکلات گریبانگیر صادرات عنوان کرد و گفت: در حال حاضر مسئولان تبلیغ می‌کنند که ما به خوبی کار می‌کنیم و کارخانه‌های بسیار زیادی فعال هستند اما در شهرک صنعتی که مجموعه ما در آن قرار دارد از سال 88 تا امروز که 10 سال از تاسیس آن می‌گذرد از مجموع 100 واحد تولیدی فقط دو کارخانه فعال است و مابقی تعطیل شدند که این نتیجه سیاست‌گذاری غلط در حوزه صنعت است.

این یک واقعیت است که با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی‌شود و با برگزاری جلسات ستاد تسهیل بدون ضمانت اجرائی قوی نمی‌توان گرهی باز کرد همچنانکه تولیدکنندگان همدانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تصریح کردند که برخی بانک‌ها وقعی به مصوبات ستاد تسهیل نمی‌گذارند و تولید کننده می‌ماند و مشکلاتش. در مورد رز پالایش هم همینگونه است اگرچه ژایش به ستاد تسهیل باز نشده اما اتاق صنایع و گمرک و دیگران برای بازگشت ارز حاصل از صادراتش به او هیچ کمکی نکرده‌اند و آن وقت مسئولان می‌نشینند با خودتشویقی زایدالوصفی فهرستی از برنامه‌ها و اقداماتشان برای تحقق سند سه ساله توسعه استان همدان در بوق و کرنا می‌کنند

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه