آخرین اخبار

26. دى 1398 - 11:33   |   کد مطلب: 30369
سپهرغرب درباره معضل بد‌حجابی مطرح کرد:
از رفتار ناهنجار در ادارات تا دهن‌کجی به قوانین
هر عقل سلیمی به دنبال جامعه سالم بوده و دستیابی به چنین جامعه‌ای در گرو ترویج خوبی‌ها، وظیفه‌شناسی و احساس مسؤولیت همگانی نسبت به معضلات اجتماع است تا جامعه اسلامی را به درجه‌ای از بلوغ برساند که همگان ملزم به رعایت قانون و شرع باشند؛ که دراین‌بین مسئله بی‌حجابی هم یکی از همین موارد است و به‌عنوان آینه جامعه اسلامی شناخته می‌شود.

به گزارش بهارانه، تابستان به دلیل گرمی هوا شاهد برخی هنجارشکنی‌ها بودیم و الآن نیز گاهی به لطف سرمای هوا برخی رفتارها به چشم می‌خورد که هیچ سنخیتی با دین و فرهنگ ایرانی- اسلامی ما ندارد! اگرچه در این مهم، نقش مردم و دولت مکمل یکدیگر است، اما تأثیری که به‌واسطه قانون و مأموریت ذاتی در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار دارد به‌مراتب پررنگ‌تر بوده و همین مسئله آن‌ها را در نوک مطالبات مردمی و رسانه‌ها قرار می‌دهد.

با این وصف آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی اختصاصی خبرنگار سپهرغرب با حسین افشاری، فرماندار همدان به‌عنوان یکی از متولیان اصلی توجه به فرهنگ حجاب و عفاف با استفاده از اختیارات قانونی و مأموریت‌های ذاتی این دستگاه است:

فرماندار همدان با بیان اینکه حجاب یکی از شئون دینی است که بیشترین نمود اجتماعی، اعتقادی و رفتاری را داشته و یکی از اولویت‌های نخست ما در برنامه‌ریزی‌ها است، عنوان کرد: در این حوزه کار ویژه و گسترده‌ای در سطح عمومی جامعه، دستگاه‌ها و دوائر دولتی آغازشده، اگرچه با وضع مطلوب فاصله داریم.

حسین افشاری خاطرنشان کرد: یکی از موارد مهمی که در این حوزه باید مدنظر داشته باشیم، این است که خانم‌ها از جهت ذهنی و اعتقادی در این بخش اقناع شوند که حجاب هم حق است و هم تکلیف؛ اراده خداوند متعال نیز بر این بوده تا روح ما که به‏‌واسطه این جسم ظهور و بروز دارد در معرض انظار عمومی قرار نگیرد.

وی به خبرنگار سپهرغرب گفت: بیشترین کار ما در حوزه عفاف و حجاب اقناع درونی و رسیدن به نقطه‌ای است که تبدیل به رفتار اجتماعی شود.

فرماندار همدان با بیان اینکه حجاب یکی از مواردی است که تحت هجمه شدید دشمنان قرارگرفته، اظهار کرد: اگر تهاجم فرهنگی به انقلاب را موشکافی کنیم، حجاب در اولویت این حمله قرار دارد و زنان و خانواده به‌طور ویژه در معرض این تهاجم هستند، چراکه دشمن به دنبال بی‌بندوباری در سطح جامعه است.

افشاری اذعان کرد: شاید در نگاه نخست این سؤال مطرح می‌شود که چرا از حجاب سخن می‌گوییم درحالی‌که جامعه مشکلات فراوانی دارد؟ اما در پاسخ باید گفت که بی‌حجابی بزرگ‌ترین ضربه را به خانواده زده و منشأ مفاسد دیگر می‌شود، زمانی که روابط ناسالم در گرو بی‌بندوباری‌ها شکل بگیرد خانواده، اقتصاد، اشتغال و غیره را نیز تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

وی افزود: فرمانداری از دو منظر عمومی و اداری در شهرستان ملزم به پیگیری امر حجاب و عفاف بوده که این نقش در حوزه دستگاه‌های دولتی برجسته‌تر است، چنانکه بانوان کارمند و خدمتگزار دولت که روزانه در محل‌های کار خود حاضر می‌شوند، این مهم را رعایت و حتی در این بخش الگوسازی کنند.

فرماندار همدان با اشاره به اولویت‌های تعریف‌شده در این راستا، تصریح کرد: در حوزه اداری نواحی سه‌گانه آموزش‌وپرورش (ناحیه یک، دو و قهاوند)، در سطح مدارس دخترانه اقناع‌سازی دنبال می‌شود تا دانش‌آموزان به اهمیت این موضوع به لحاظ منطقی و شرعی پی ببرند.

افشاری اضافه کرد: تدوین منشور در سطح ادارات دولتی، پایش و بررسی وضعیت عفاف و حجاب در سطح 20 دستگاه دولتی، تبلیغات و فضاسازی محیطی در محیط‌های اداری، ارائه خدمات مشاوره‌ای و حمایت از آثار و تولیدات فرهنگی در حجاب در این راستا است.

وی با تأکید بر اینکه در برخی از دستگاه‌ها در محیط‌های آموزشی نیز ناچار هستیم که تذکر جدی بدهیم، ادامه داد: در حوزه عمومی و سطح جامعه نیز برنامه‌های متعددی انجام‌شده که می‌توان به همایش بزرگ حافظان حریم خانواده با حضور 10 هزار نفر، برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب با همکاری طلایه‌داران معروف و بسیج با حضور بیش از سه هزار نفر، برگزاری مانور بزرگ نمایش عفاف و حجاب در قالب پیاده‌روی 50 هزار نفری بانوان در نیمه شعبان از میدان امام خمینی (ره) تا باغ‌موزه دفاع مقدس، پخش ویژه‌برنامه‌هایی از طریق صداوسیمای مرکز همدان، حمایت از تولید و توزیع البسه ایرانی با قیمت مناسب برای دانشجویان، کتاب‌خوانی، عکاسی، مقاله‌نویسی و نشست‌های حجاب و عفاف در بقاع متبرکه و بوستان‌ها اشاره کرد.

فرماندار همدان با تأکید بر اینکه با همه هجمه‌ها، نظام جمهوری اسلامی در این حوزه موفق عمل کرده‌است، عنوان کرد: در سطح شهرستان همدان به کمک خود مردم در مقابل نظام غربی که به دنبال قتل عام فرهنگی است موفق بوده‏‌ایم، چراکه بیشتر خانواده‌های همدانی بر اساس اعتقاد درونی خود حافظ حجاب هستند.

افشاری با بیان اینکه گاهی برخی‌ها به بهانه‌های مختلف سعی در قبح‌شکنی دارند، اذعان کرد:‌ در کنار همه فعالیت‌های فرهنگی، اخلاقی و اقناع‌سازی باید اعمال مقررات هم صورت بگیرد که صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل در این راستا است.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ توجه به این نکته ضروری است که کلیه واحدهای صنفی در این بخش موظف به رعایت قانون هستند و با واحدهایی که هنجارشکنی می‌کنند برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

در خاتمه باید گفت؛ اگر به‌عنوان یک رسانه که کارکرد اصلی‌مان انذار و توجه دادن به خوبی‌ها است از منکر بی‌حجابی حرف می‌زنیم سخن این نیست که بی‌حجابی بزرگ‌ترین منکر است، اما بی‌اعتنایی به این منکر که بروز و ظهور اجتماعی دارد، موجب فراموشی یک اصل مهم‌تر دینی خواهد شد که فرصت برای شکل‌گیری منکرات بزرگ‌تری چون فساد اقتصادی، اباحه‌گری فرهنگی، بی‌بندوباری سیاسی و اقتصادی مسؤولان را فراهم می‌کند.

بی‌شک در بسیاری از موارد هدف اصلی عاملان این امر توسعه بی‌حسی دینی از طریق قبح‌زدایی و عادی‌سازی گناه اجتماعی است زیرا زمانی‌ که جامعه نسبت به یک گناه و خطا دچار بی‌اعتنایی شود، نسبت به دستگاه فساد و دیگر گناهان نیز بی‌اعتنا خواهد بود. جامعه‌ای که نسبت به گناه بی‌تفاوت شد، به هُرهُری مذهبی‌ خو کرده و نسبت به گناهان بزرگ‌تر و مطالبه مسائل اساسی‌تر نیز بی‌انگیزه می‌شود.

مسئله بعدی این است که آنچه در این سال‌ها تقریباً برای همه روشن شده این است که کارهای مقطعی همیشه با شکست مواجه می‌شود و برخوردهایی که در این سال‌ها با مسئله حجاب صورت‌گرفته، اغلب تدابیر و تصمیم‌هایی مقطعی بوده‌اند.

نگارنده، نافی اقدامات صورت‌گرفته نیست، اما این اقدامات باید در «جامعه»، تأکید می‌کنم در جامعه‌ای که من و شما در آن زندگی می‌کنیم نمود و جلوه‌ای علنی داشته باشد.

بدون تردید شهری که در ظاهر به معصیت گرفتار شد، مضاعف مستعد آلوده‌شدن است و جامعه هم مثل نفس آدم عمل می‌کند. اوایل دهه 70 اکثر خانم‌های جوان مانتوهایی می‌پوشیدند، بلند، گشاد با اپل‌های بزرگ و رنگ‌های تیره که بنفش، شادترین رنگ آن محسوب می‌شد، آن روزها هیچ فردی تصور نمی‌کرد 20 سال بعد مانتوهای رنگ روشن، کوتاه، جلوباز، روزنامه‌ای، شیشه‌ای و پشت‌نویسی شده در تابستان مد شود و دختری در خیابان راه برود و پشت لباسش مانند کامیون به انگلیسی نوشته باشد «بوق نزنید لطفاً سالار خسته است!» و در زمستان هم گرفتار پدیده پالتوهای جلوباز و نامتعارف و ساپورت‌های آنچنانی شویم.

این یک طرف قضیه بوده و سمت دیگر، داستان فروشگاه‌هایی است که بدون اینکه نظارتی روی کار آن‌ها بوده یا فروشنده ترسی داشته باشد، به‌سادگی و در مقابل چشم مسؤولان، لباس‌هایی می‌فروشند که کسی حتی نمی‌گوید «چرا؟!»

سؤال این است که آیا امروز و پس از گذشت 40 سال همان‌گونه که در زمینه‌های مختلف علمی، اقتصادی، کشاورزی و غیره رشد چشمگیر و قابل ملاحظه‌‌ای داشته‌ایم، در زمینه فرهنگ‌سازی، تولید و ترویج پوشش ایرانی و اسلامی نیز در جایگاه مناسب ایستاده‌ایم؟ شلوارهای کوتاه و تنگ، مانتوهای بدن‌نما و ناکارآمد برای پوشش اسلامی که امروز به لطف نحوه نظارت و تولید و طراحی مسؤولان در جامعه فراگیرشده، مناسب یک جامعه اسلامی است؟ چرا اوضاع پوشاک امروز به‌گونه‌ای شده که خانواده‌های متدین باید در مضیقه، البسه مدنظرشان را در بازار مسلمین بیابند؟ وقت آن نرسیده که تجدیدنظری در انجام وظایف خود بفرمایید؟

نکته بعدی این است که برای رعایت نکردن «پوشش شرعی» مجازات‌هایی پیش‌بینی شده، اما تعریف ویژگی‌های این پوشش هنوز نامشخص است. با بخشنامه صادر کردن و پشت میز نشستن هیچ‌کس به قیود دینی پایبند نمی‌شود، ما عمیقاً نیاز به گفتمان‌سازی داریم، اما نمی‌توان به این بهانه دست روی دست گذاشت و کاری نکرد. در هالیوود گاه برای فروش یک کفش یا لباس، فیلم یکصد دقیقه‌ای می‌سازند تا یک کالا را به مردم معرفی کنند، باید دید صدا‌وسیما و ده‌ها نهادی که طبق قانون باید در ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر نقش‌آفرینی کنند چه‌کار کرده‌اند؟

به جد بر این باور هستم، نقدی که به امید منجر نشود، فساد است، فریاد به‌خودی‌خود هنر نیست.

این انقلاب دادزن کم ندیده‌است. باید روحیه کار انقلابی داشت! باید این‌طور فکر کرد که امروز «12 بهمن 57» است. دوستان! عزیزان! مخالفان! موافقان! مجازیان! این روزها نیازمند یک اقدام انقلابی هستیم، تشخیص درست و عمل صحیح، نه روش داروغه‌های دهه 60 درست بود نه آنانی که تجددخواهان دهه 90 شده‌اند! ماجرا در نشانه‌گذاری است؛ ما در جنگ نشانه‌ها به سر می‌بریم، جنگ‌های نمادی که نیابتی عمل می‌کنند و دارای یک پشتوانه عمیق مبارزاتی‌ هستند، جامعه ما متدین است و تجدد سوغات‌گونه فرنگ را برنمی‌تابد.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه