آخرین اخبار

1. بهمن 1398 - 12:35   |   کد مطلب: 30429
سپهرغرب مطرح کرد:
سایه مشکلات بر سر معلولان
رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولان استان همدان: آیین‌نامه تخفیف هزینه‌های درمانی معطل بین بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی

به گزارش بهارانه، با وجود قوانین بسیاری که در حوزه حمایت از معلولان از اشتغال و مسکن گرفته تا هزینه‌های درمانی و مناسب‌سازی داریم، بسیاری از آن‌ها همچنان اجرا نمی‌شوند.

معلولان 10 درصد جمعیت هر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند و به‌عنوان عضوی از جامعه حق‌وحقوقی دارند که برای ادامه زندگی و فائق آمدن بر مشکلات، نیازمند حمایت و کمک از سوی سازمان‌های ذی‌ربط و مسئولان هستند؛ حقوقی مانند تأمین مسکن، اشتغال، تحصیل، درمان، حمل‌ونقل، مناسب‌سازی و غیره که آن‌ها به‌دلیل شرایط فیزیکی خود به‌راحتی قادر به تأمین نیازهای مذکور نبوده و برای همین است که نیازمند حمایت و کمک مسئولان هستند. گاهی فقدان آن‌ها باعث می‌شود نتوانند به‌خوبی نقش خود را در جامعه ایفا کنند، نخستین پیامد معلولیت ایجاد اختلال در رابطه بین فرد و محیط است و شهر معلول و غیر قابل دسترس، فرد معلول را از بازیابی فرصت‌های مناسب شغلی عقب نگه می‌دارد؛ بنابراین یکی از رسالت‌های مهم سازمان بهزیستی در رابطه با معلولین، توانمندسازی و آماده‌سازی شغلی آنان برای بهره‌مندی از زندگی مستقل و تأمین نیازهای آنان تا حدی بوده که قوانین برای این نهاد تعیین کرده است.

آنچه از دریچه این خبر می‌خوانید، نگاهی به وضعیت معلولان استان همدان در گفت‌وگوی خبرنگار سپهرغرب با محمدعلی افشاری، رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولان استان بوده که به تبیین مشکلات جامعه معلولان پرداخته است:

رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولان استان همدان با بیان اینکه خدمات سازمان بهزیستی متنوع بوده و بخش‌های گوناگونی را شامل می‌شود، عنوان کرد:‌ این خدمات طبق دستورالعمل‌های موجود در حوزه‌های مختلف به معلولان واجد شرایطی که پرونده تشکیل داده‌اند، ارائه می‌شود که البته این خدمات سقف معین و مشخص دارد.

محمدعلی افشاری خاطرنشان کرد: در بسیاری از مواقع مبالغی که معلولان نیاز دارند، شامل این خدمات نیست؛ به‌طور مثال در بخش خدمات درمانی خیلی از هزینه‌ها با دفترچه درمانی قابل پرداخت نبوده و مبالغی که در دستورالعمل‌ها وجود دارد، آن هزینه‌کردها را شامل نمی‌شود.

وی تأکید کرد: در قانون حمایت از معلولان آمده است که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی آیین‌نامه‌هایی تصویب کنند که مشکلات مذکور در بخش درمان معلولان حل شود، اما این درحالی است که یک‌ونیم سال از ابلاغ این قانون مبنی بر تصویب آیین‌نامه بین سازمانی می‌گذرد و تاکنون دانشگاه علوم پزشکی و مراکز درمانی و بهداشتی زیر بار آن نرفته‌اند.

رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولان استان همدان تصریح کرد: داروخانه برخی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با هماهنگی سازمان بهزیستی هزینه‌ای در حد فرانشیز بیمار را کم می‌کنند، اما مثلاً اگر هزینه درمان یک معلول 10 تا 15 میلیون تومان باشد، سقف کمک‌هزینه تنها 200 هزار تومان شامل حال معلول می‌شود که واقعاً مبلغ ناچیزی است.

افشاری با اشاره به مشکلات معلولان در بخش مسکن ابراز کرد: با وجود کمک‌هایی که در این بخش وجود دارد، باید گفت کمک‌هزینه‌ها پاسخگو نیست؛ به‌طوری ‌که به هر فرد معلول مبلغ چهار میلیون تومان تعلق می‌گیرد که این مبلغ قیمت یک متر ساختمان است و اصلاً جوابگوی قیمت افسارگسیخته مسکن نیست.

وی اذعان کرد: یکی دیگر از مشکلات اساسی معلولان مناسب‌سازی است که با وجود آیین‌نامه‌هایی که به دستگاه‌های مختلف ارسال می‌شود، همچنان شاهد آن هستیم که بسیاری از موارد عمومی اصلاح نشده و کمیسیون مناسب‌سازی از سال 85 خروجی چندانی نداشته است.

رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولان استان همدان با تأکید بر اینکه سازمان بهزیستی به‌عنوان دبیرخانه کمیسیون مناسب‌سازی پیگیر امور است، گفت: تاکنون جلسات این کمیسیون خروجی مناسب و درخوری نداشته، البته جای امیدواری بوده که استاندار همدان پیگیر این موضوع است.

افشاری یادآوری کرد:‌ اگرچه قانون حمایت از معلولان ضمانت اجرایی دارد، اما شاهد این هستیم که در بسیاری از موارد نسبت به اجرای آن تمکین نمی‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به مشکل اشتغال معلولان که ازدواج آنان را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است، افزود: قوانین بسیاری در مورد اشتغال وجود دارد، ازجمله سه درصد استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی که متأسفانه دستگاه‌ها چندان توجهی به این قانون ندارند و بعضاً شرایطی در استخدام ذکر می‌کنند که به‌طور کلی در مقابل استخدام معلولان قرار دارد، ازجمله درنظر گرفتن سلامت کامل جسمی که در بسیاری از موارد واقعاً نیاز نیست.

رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولان استان در پایان با ابراز قدردانی از استاندار همدان در پیگیری امور مربوط به معلولان، بیان کرد: اگرچه بسیاری از مشکلات باید در سطح ملی حل شود، اما امید است با توجه به اهتمام استاندار در به‌کارگیری مشاوری از معلولان و انعکاس مشکلات آنان به وی، در راستای حل مشکلات گام‌های خوبی بردارند.

گفتنی است؛ نبود برنامه‌ای منسجم برای خوداشتغالی معلولین متناسب با مهارت‌ها و شرایط اقتصادی جامعه، آماده نبودن بسترهای مناسب جهت توسعه کارآفرینی و اشتغال معلولین، عدم حمایت‌ها و اقدامات لازم برای خودکفایی و توانمندسازی آنان، عدم بهره‌مندی معلولان از حقوق و مزایای کافی و بیمه، وجود هزینه‌های سرسام‌آور درمان، عدم اجرایی شدن سهمیه استخدام سه درصد قانون حمایت از معلولین و عدم مناسب‌سازی بسیاری از مکان‌های عمومی ازجمله مشکلاتی است که همواره معلولان با آن مواجه هستند.

نخستین خواسته معلولان این است که دولتی‌ها به وظیفه قانونی خود عمل کنند، چراکه به نظر می‌رسد عمده مشکلات معلولان ضعف جسمی یا کم‌توانی مالی نیست، بلکه نوع نگاه مسئولان و برخی از شهروندان است که آنان را نیروهای کم‌توان و ضعیف تصور می‌کنند و این عدم فرهنگ‌سازی مناسب مشکلات آنان را تقویت کرده و از داشتن جامعه حامی و حقوق خود محروم کرده است؛ نکته پایانی اینکه وظایفی که در قانون برای سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف دولتی در قبال معلولان تعریف شده، لطف به جامعه معلولان نیست، بلکه وظیفه‌ای است که باید نسبت به انجام آن‌ها اهتمام ورزید.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه