آخرین اخبار

23. بهمن 1398 - 16:29   |   کد مطلب: 30665
خودتحريمي در همدان بيش‌تر از 16 استان کشور است
همدان پانزدهمين استان در فساد اداري
همدان در فساد اداري دستِ‌کمي از تهران ندارد فساد اداري در آذربايجان غربي کمترين موانع را براي کسب و کارها و در تهران بيش‌ترين مشکلات را ايجاد مي‌کند.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام، بررسی‌ها نشان می‌دهد که فساد و سوءاستفاده افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه‌های اجرایی در پاییز 98 در استان همدان در مقایسه با سایر استان‌ها رتبه پانزدهم را دارد. با بررسي ديدگاه فعالان اقتصادي، مشخص شده که فساد اداري در همدان نسبت به 16 استان ديگر مشکلات و موانع بيشتري پيش پاي کسب و کارها مي‌گذارد.

این مؤلفه از دیدگاه فعالان اقتصادی استان آذربایجان غربی در مقایسه با سایر استان‌ها کمتر بر روی محیط کسب و کار این استان تأثیرگذار بوده است. اين استان آخرين رتبه در بين 31 استان در فساد اداري به حساب مي‌آيد. تهران نيز رتبه نخست را دارد و جدي‌ترين مشکل بر سر راه فعالان اقتصادي آن است.
توجه به گزارش‌های پایش محیط کسب و کار که توسط اتاق بازرگانی ایران در هر فصل تهیه و منتشر می‌شود نشان مي‌دهد که در فهرست 28 مؤلفه تأثیرگذار بر محیط کسب و کار، از این دست خودتحریمی‌ها کم نیستند. که یکی‌از این خودتحریمی‌ها، "فساد و سوءاستفاده افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه‌های اجرایی" می‌باشد.
نمودار زیر که از گزارش‌های پایش محیط کسب و کار استخراج شده است روند مؤلفه فساد و سوءاستفاده افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه‌های اجرایی در طول 11 فصل گذشته را نشان می‌دهد. هر چه عدد مؤلفه به 10 نزدیک‌تر باشد، نشان‌دهنده آن است که مؤلفه و مانع موردنظر به مشکل جدی‌تری بر سر راه کسب وکارها تبدیل شده است و هر چه این عدد به صفر نزدیک‌تر باشد نشان‌دهنده آن است که مانع و مؤلفه موردنظر از دیدگاه فعالان اقتصادی تأثیر چندانی بر کسب و کارها نداشته است.
همان‌طور که ملاحظه می‌شود در حالی‌که فعالان اقتصادی به مؤلفه فساد و سوءاستفاده افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه‌های اجرایی در بهار 1396 نمره 16/6 داده‌اند، این نمره در پاییز 1397 با رشدی 5/19 درصدی به‌عدد 10 (بدترین ارزیابی ممکن) نزدیک‌تر شده و به 36/7 رسیده است.
سپس از پاییز 1397 این مؤلفه روند نزولی خود را آغاز کرده است و از دیدگاه فعالان اقتصادی کمتر به‌عنوان مانعی بر سر راه کسب و کارها خود را معرفی کرده است. درنهایت در پاییز 1398 عدد این مؤلفه به 65/6 رسیده است. این نشان می‌دهد که برخوردهای جدی با مفسدان اقتصادی در طول یک‌سال گذشته، بار این مؤلفه را بر دوش کسب و کارها کمتر کرده است.
گزارش‌های پایش محیط کسب و کار نشان می‌دهند که از نظر فعالان اقتصادی مؤلفه فساد و سوءاستفاده افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه‌های اجرایی در تابستان 1398 و در پاییز 1398 در بین 28 مؤلفه موجود به‌عنوان هشتمین عامل تاثیرگذار بر محیط کسب و کار مطرح بوده است.
البته از دیدگاه فعالان اقتصادی میزان تاثیرگذاری این مؤلفه بر محیط‌های کسب و کار در استان‌های مختلف متفاوت بوده است. نمودار زیر نشان می‌دهد که مؤلفه فساد و سوءاستفاده افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه‌های اجرایی در پاییز 98 در استان تهران در مقایسه با سایر استان‌ها مشکل و مانع جدی‌تری بر سر راه کسب و کارها بوده است. همچنین این مؤلفه از دیدگاه فعالان اقتصادی استان آذربایجان غربی در مقایسه با سایر استان‌ها کمتر بر روی محیط کسب و کار این استان تأثیرگذار بوده است.
در استان همدان نيز فساد اداري با 10/1 درصد کمتر از تهران و 22/2 درصد بيشتر از آذربايجان غربي براي فعالان بخش خصوصي موانع ايجاد مي‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه