آخرین اخبار

23. بهمن 1398 - 18:53   |   کد مطلب: 30668
بازار طلا و سکه به‌طور سنتی از گزینه‌های نخست خانواده‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود که معمولا بانزدیک‌شدن به ایام عید، رونق می‌گیرد؛ يک کارشناس بازار طلا نیز پیش‌بینی کرد که قیمت‌ها در روزهای پایانی سال رشد داشته باشد.

به گزارش بهارانه،به نقل از همدان پیام، ابراهیم محمدولی درباره چشم‌انداز بازار طلا در روزهای پایانی امسال، افزود: بهای اونس طلا به‌نظر می‌رسد تحت‌تأثیر تحولات جهانی به‌ویژه خاورمیانه نوسان‌های مثبت یا منفی داشته باشد که بیشتر افزایشی ارزیابی می‌شود و موجب رشد تدریجی قیمت‌ها خواهد شد.

وي درباره چشم‌انداز بازار طلا در روزهای پایانی امسال (۴۰ روز باقی‌مانده تا نوروز) گفت: تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که وضعیت بازار بهتر شده و رونق می‌گیرد.محمدولی با بیان اینکه بازار طلا در ماه‌های گذشته دچار رکود شده بود، اضافه کرد: نوسان‌های شدید قیمت ارز و به تبع آن رشد قیمت‌ها از دلایل رکود بازار طلاست. وی اضافه کرد: انتظار می‌رود در روزهای باقی‌مانده تا پایان سال، شاهد نوسان‌های بازار ارز نباشیم تا بازار طلا به‌ثبات و تعادل رسیده و دچار هیجان نشود. وی به خبرآنلاين گفت: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان امسال، بازار طلا، ثبات و تعادل خود را حفظ کرده و قیمت‌ها اندکی رشد کند و بعید است افزایش شدید قیمت‌ها را مشاهده کنیم.
 افزایش قیمت‌ها تحت‌تأثیر رشد بهای اونس
اين کارشناس طلا با اشاره به تحولات قیمت‌ها در بازار طلا، گفت: قیمت سکه و طلا در معاملات ابتدای این هفته، تحت‌تأثیر رشد قیمت اونس در بازارهای جهانی، روندی افزایشی داشته است.
محمدولی تصریح کرد: قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی، در حال‌حاضر نسبت به روز پنجشنبه (هفته گذشته) رشد حدود 7 دلاری را تجربه کرده و از یک‌هزار و ۵۶۴ دلار به یک هزار و ۵۷۱ دلار رسید.
وی اضافه کرد: بهای هر مثقال طلای ۱۸ عیار نیز از 2 میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در روز پنجشنبه به 2 میلیون و ۲۱۶ هزار تومان در روز شنبه (دیروز) افزایش یافت. بهای هرگرم طلای ۱۸ عیار نیز از ۵۰۷ هزار تومان به ۵۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز از 4 میلیون و ۹۷۷ هزار تومان در روز پنجشنبه به 5 میلیون و ۱۵ هزار تومان در روز شنبه افزایش یافت. قیمت نیم سکه نیز از ۲ میلیون و۵۵۰ هزار تومان به 2 میلیون و۵۵۶ هزار تومان رشد کرد.
وی درباره حباب سکه نیز گفت: با توجه به قیمت‌های جهانی و نرخ دلار، میزان حباب سکه به ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان رسیده که طبیعی است.
 مطلوبیت طلا برای سرمایه‌گذاری درازمدت
محمدولی درباره وضعیت تقاضا در بازار طلا گفت: اکنون میزان خرید طلای ساخته شده (مصنوعات) توسط مردم افزایش یافته و خرید طلای آب‌شده کاهش یافته است. وي افزود: پارسال مردم بیشتر به سراغ طلای آب‌شده رفتند که بیشتر آنها اطلاعات و دانش کافی درباره طلا نداشتند. به گفته محمدولي نداشتن اطلاعات کافی برخی از خریداران، مشکلاتی برای آنها ایجاد کرد و تخلفاتی رخ داد که موجب شد استقبال مردم از طلای آب‌شده کاهش یابد. محمدولی به خریداران طلا توصیه کرد: تجربه سال‌های طولانی فعالیت در بازار طلا نشان می‌دهد که خریداران طلای ساخته‌شده در درازمدت، سود خوبی را کسب می‌کنند به‌همین دلیل بهتر است که مردم به‌جای طلای آبشده، اقدام به خرید مصنوعات طلا کنند.
 دلار با چه قیمتی سال ۹۸ را به پایان می‌برد؟
در حالی قیمت ارز افزایشی اندک و روزبه‌روز، حتی در محدوده کمتر از 100 تومان را تجربه کرده است که بسیاری از فعالان بازار معتقدند زمینه برای جهش قیمت‌ها فراهم نیست و آنچه انتظار می‌رود ثبات قیمت ارز و قابل پیش‌بینی شدن آن برای آینده‌ای حداقل کوتاه است.
قیمت دلار از خردادماه امسال روند کاهشی خود را آغاز کرد در نیمه سال بود که جای پایش را در کانال 11 هزار تومان سفت کرد. سخنان همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز حکایت از آن داشت که برآوردها بر ماندگاری قیمت‌ها در این محدوده دلالت دارد و بسیاری از فعالان بازار نیز در این‌باره می‌گفتند که قیمت‌ها حتی از این رقم نیز پایین‌تر است و فشار تحریم سبب شده قیمت‌ها بالاتر از قیمت واقعی باشد. این فشار سیاسی ناشی‌از تحریم‌هاست که سبب شده است قیمت‌ها در این محدوده باقی بماند اما اتفاق دیگری در راه بود.
سهمیه‌بندی بنزین معادلات را نه‌تنها در بازار ارز که در سایر بازارها نظیر بازار طلا و سکه نیز برهم ریخت و روند کاهشی قیمت‌ها در اغلب بازارها را به روندی افزایشی تبدیل کرد.این چنین بود که قیمت دلار از کانال 11 هزار تومان کنده شد و حالا تا میانه کانال 13 هزار تومان پیشروی کرده است. سد مقاومتی تازه تعریف دلار اتفاقا درست در همین محدوده است. در محدوده۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان، افزایش قیمت دلار به بیش‌از این رقم زمینه را برای تداوم رشد مهیا می‌کند و کاهش قیمت دلار از این سقف نیز امکان رشد قیمت را سخت‌تر می‌کند. سد مقاومتی دلار درست ۱۰ روز پیش بر 13 هزار تومان تعریف شد اما شکسته‌شدن این سد حرکت تا مرز پیش‌گفته را تسهیل کرد. حالا اما این سؤال پیش روی فعالان بازار و افکار عمومی است، دلیل افزایش قیمت‌ها چیست و پیشروی تا کجا ادامه دارد؟
 انفجاری در راه نیست
اگر از فعالان بازار ارز سؤال کنید که وضعیت رشد قیمت‌ها در آینده و چه صورتی است با این پاسخ مواجه خواهید شد؛ انفجار در راه نیست زیرا قیمت ارز در بازار قیمتی غیرواقعی نیست و انفجار قیمتی زمانی رخ می‌دهد که نرخ واقعی دلار بیشتر از قیمت مبادله آن در بازار باشد.
یکی از فعالان بازار در این‌باره گفت: شرایط کنونی اتفاقا سبب شده نرخ دلار بالاتر از نرخ واقعی باشد و اگر فشار تحریم و جوسازی برخی دلالان بر موج اف.ای.تی.اف و ... نباشد، قیمت‌ها به‌سرعت به کانال‌های پایین‌تر بازگشت می‌کند اما هم ایام پایانی سال زمینه را برای برخی دلالان فراهم کرده است که سوار موج شوند و هم ماجرای اف.ای.تی.اف و تبلیغات عجیب و غریبی که درباره ورود ایران به لیست سیاه می‌کنند.

 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه