آخرین اخبار

6. فروردين 1399 - 11:59   |   کد مطلب: 31101
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: تعداد محافظان منابع طبیعی این استان یک چهارم استاندارد جهانی است بنابراین باید از ظرفیت مردمی برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی بهره گرفت.

به گزارش بهارانه،  اسفندیارخزائی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: در استان همدان به ازای هر ۶۰ هزار هکتار وسعت اراضی ملی، یک محیط بان وجود دارد در حالیکه استاندارد جهانی حفاظت از جنگل ها و مراتع به ازای هر ۱۵ هزار هکتار یک نیروی حفاظتی است.

وی با بیان اینکه مردم نقش موثری در حفاظت از جنگل‌ها و مراتع دارند اضافه کرد: باید به نقش مشارکتی مردم در حفاظت از عرصه های جنگلی و مراتع توجه بیشتری شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزود: همچنین حفاظت از منابع طبیعی در اولویت برنامه های این اداره کل است و در این راستا توسعه طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری برای حفظ منابع پایه آب وخاک، توسعه جنگلکاری و بهبود و اصلاح مراتع استان با جدیت پیگیری می شود.

خزائی با بیان اینکه حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری اصولی، چارچوب وظایف و مسئولیت منابع طبیعی استان است، گفت: منابع طبیعی به عنوان پشتوانه بخش کشاورزی، با جدیت و قوت علاوه بر اجرای مسوولیت ها و وظایف سازمانی ۱۰ برنامه راهبردی را در دستور کار قرار داده است.

وی تداوم اجرای طرح های آبخیزداری، حفظ و توسعه جنگل‌ها و مقابله با بیابانزائی، تشدید گشت، مراقبت و اقدامات پیشگیرانه حریق، تثبیت ملکیت دولت و اجرای طرح کاداستر اراضی ملی، تمهیدات لازم به منظور بهره مندی از ظرفیت طلاب وروحانیان، آموزش بهره برداران و جلب مشارکت‌های مردمی را از جمله برنامه ها برشمرد.

وی ادامه داد: همچنین فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و ارتباط با اصحاب رسانه، پاسخگوئی و تکریم ارباب رجوع و به حداقل رساندن اختلافات مردم با منابع طبیعی، برنامه ریزی و توجه به منابع انسانی، برخورد قاطع با متخلفان و متصرفان اراضی ملی و اجرای کامل قوانین و مقررات از دیگر برنامه های اصلی و راهبردی این اداره کل است.

نزدیک به نیمی از وسعت استان همدان را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد که ۸۲۲ هزار هکتار آن مرتع و ۴۳ هزار هکتار آن شامل جنگل دست کاشت، اراضی جنگلی و ذخیرگاه جنگلی است.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه