آخرین اخبار

3. ارديبهشت 1399 - 16:32   |   کد مطلب: 31430
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان از هزینه ۵۰ میلیارد تومانی در حوزه آبخیزداری طی دو سال اخیر در همدان خبر داد.

به گزارش بهارانه، اسفندیار خزایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه آبخیزداری به منظور جلوگیری از وقوع سیل در استان اظهار کرد: از سال ۹۷ که اعتبارات ملی برای آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی تخصیص یافت، اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفت.

وی با بیان اینکه طی دو سال اخیر ۵۰ میلیارد تومان در حوزه آبخیزداری استان هزینه شده که مدیریت جامعی از آبخیز را شامل می‌شود گفت: طبق مطالعاتی که از قبل صورت گرفته بود و طرح‌هایی که برای اجرا آماده بود؛ با تزریق اعتبارات اقدامات خوب و جهشی انجام شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان با اشاه به اینکه امسال نیز به دنبال اخذ اعتبارات لازم هستیم تا در راستای نامگذاری سال به نام «جهش تولید» اقدامات موثری را انجام دهیم گفت:  سازه‌های آبخیزداری ۲۵ میلیون متر مکعب آب را نگهداری می‌کنند که هر هکتار عملیات آبخیزداری ۸۱ متر مکعب تولید آب و ذخیره در سفره‌های زیرزمینی را خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ذخیره ۲۷۰ مترمکعب آب جلوگیری از وقوع سیل را به دنبال دارد خاطرنشان کرد: آبخیزداری، دو تن کنترل رسوب را نیز خواهد داشت و یکصد کیلوگرم علوفه خشک را نیز به مراتع اضافه خواهد کرد.

خزایی با اشاره به اینکه اقدامات خوب به عنوان یک عمل موثر در منابع طبیعی زیرساخت‌ها و تولید آب را در بخش کشاورزی فراهم می‌کند گفت: بخش مهمی از کار در آبخیزداری کنترل رسوبات است که ۲۷۰ متر مکعب در هر هکتار را شامل می‌شود.

وی آبخیزداری را اقدامی زیرساختی، مهم و اساسی در حوزه منابع طبیعی دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال ۹۷ و ۹۸ با یک سرعت بالاتری کار انجام شد و در سال جدید نیز پیشنهادها ارائه شده و منتظر تخصیص اعتبار از سازمان جنگل‌ها و منابع آبخیزداری کشور هستیم تا اقدامات  تداوم یابد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در پاسخ به اینکه آیا امسال نیز تهدیدهایی در این حوزه احساس می‌شود گفت: در دنیا شاهد تغییرات آب و هوا هستیم و قطعا به روش قدیم بارش‌هایی را نخواهیم داشت و بارش‌های رگباری در سال‌های اخیر این موضوع را به ما نشان داده که باید مقابله لازم را با روش موجود انجام دهیم.

وی بیان کرد: وقتی رگبار باران در ۴۸ ساعت بیش از ۱۰۰ میلیمتر ریزش می‌کند، این وضعیت سیل‌آسایی را نشان می‌دهد که سازه‌های آبخیزداری می‌توانند در تاخیر حرکت آب در پیک رودخانه کمک کنند.

خزایی گفت: بازه‌ای از رودخانه را در نظر بگیریم که وقتی آب حرکت می‌کند در لحظات اولیه زمین قابلیت نفوذپذیری را ندارد و آب به سرعت جاری می‌شود، سازه‌های آب کار تاخیر این عمل را انجام می‌دهند یعنی جمع آب در بستر رود باعث می‌شود مقداری از آب نفوذ کند و عملا وقتی خاک مهیا و مرطوب می‌شود، تداوم بارندگی حالت تثبیت را به عرصه می‌دهد که بتواند از سیل‌آسایی و از رسوبات جلوگیری کند.

وی علم آبخیزداری را نوپا و بسیار موثر دانست و گفت: حوزه منابع طبیعی کمک به سایر دستگاه‌ها به ویژه بخش کشاورزی و صنعت است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان تاکید کرد: بهترین اقدام در منابع طبیعی آبخیزداری است که در واقع تامین رطوبت برای محیط، افزایش پوشش گیاهی برای بخش منابع طبیعی و تولید آب برای بخش کشاورزی و صنعت را به دنبال دارد.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه