آخرین اخبار

23. ارديبهشت 1399 - 15:40   |   کد مطلب: 31627
مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان با اشاره به افزایش موسسات مسافربرهای شخصی در سطح استان، بیان کرد: با توجه به وقوع برخی جرائم توسط مسافربرهای شخصی ساماندهی این نوع موسسات از اهمیت ویژه‌ای برخودار است و به همین علت ضرورت سهولت شناسائی مرتکبان جرم و کاهش گمنامی آنان امری مهم تلقی می شود.

به گزارش بهارانه،  حسین عسگری، مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان در جمع خبرنگاران عنوان کرد: در سال‌های گذشته یکی از برنامه‌های ابلاغی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اقدامات اجرائی و راهبردی در جهت کاهش گمنامی مجرمین و ساماندهی خودروهای مسافر بر شخصی با هدف پیشگیری از جرم بوده است.
  وی ادامه داد: برخی از جرائم توسط مسافربرهای شخصی صورت گرفته و تعدادی از مجرمین ضمن سوء استفاده از خلاءهای قانونی و نظارتی موجود در قالب راننده مسافرکشی نموده و اقدام به اخاذی، سرقت، زورگیری و سایر جرائم می‌نماید و این موضوع تهدیدی جدی برای شهروندان به ویژه بانوان است به همین علت ضرورت سهولت شناسائی مرتکبان جرم و کاهش گمنامی بیش از پیش ملموس است.
   مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان ابراز کرد: در سال های اخیر با افزایش موسسات مسافربری شخصی و اینترنتی برخی مالکین خودرو بدون رعایت هیچ گونه ضوابط و مقررات قانونی و بعضا با هدف سودجویی و بازاریابی با چشم پوشی از ضوابط اقدام جا به جایی مسافر می‌نمایند.
   عسگری افزود: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در جامعه، کاهش توان خرید مردم و پایین بودن نرخ خدمات توسط این مسافربرها استقبال عمومی نیز از قبیل خودروها روز‌به‌روز در حال افزایش است اما از طرفی نیز هیچ گونه نظارتی نیز بر این مسافربرها صورت نگرفته و مرجع متولی ساماندهی این نوع مسافربرها نیز نامشخص می‌باشد.
   وی بیان کرد: به پیشنهاد این معاونت موضوع مذکور توسط کلیه معاونت‌های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم حوزه‌های قضائی سراسر کشور مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای طرح کاهش گمنامی این مسافربران جمع‌آوری گردید تا ضمن ارتقاء امنیت روانی آحاد مردم اقدامات پیشگیرانه موجب ناتوان‌سازی بزهکاران از عملیات مجرمانه احتمالی و زمینه پیشگیری از وقوع جرم فراهم شود.
   مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان از جمله راهکارهای قانونی این مسئله را ایجاد اتحادیه یا صنف ویژه این رانندگان دانست و افزود: رانندگان نیز باید در مرحله نخست از طریق مراجع قانونی احراز هویت کنند و در صورتی که مانع قانونی در جهت کسب و پیشه در این صنف نداشته و فاقد سابقه کیفری باشند می‌توانند برای اخذ مجوز اقدام نمایند.
   عسگری با بیان اینکه ایجاد ضوابط و مقررات فعالیت صنفی در جهت نظارت بر عملکرد، شناسایی و تایید هویت این موسسات مسافربری از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، خاطر نشان کرد: جهت کاهش گمنامی رانندگان و ایجاد احساس امنیت خاطر مسافرین، افراد باید نسبت به نصب مشخصات راننده و کد فعالیت وی در خودرو خود اقدام کنند.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه