آخرین اخبار

1. خرداد 1399 - 1:47   |   کد مطلب: 31707
سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرد‌اری همد‌ان: ورود پیمانکار جدید به طرح سایت موزه همدان / رییس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان: وقتی یک کار به سه دستگاه سپرده شود، نتیجه همین می‌شود

به گزارش بهارانه،  سه سال از وعده‌های محقق نشده در میدان امام(ره) همدان می‌گذرد، وعده‌هایی که مادام نور امید را در دل‌های همدانی‌ها و دوستداران میراث فرهنگی روشن و خاموش کرده است؛ پروژه‌ای که از سال 1396 تاکنون بارها قول افتتاح و تکمیلش را داده‌اند اما در حال حاضر همچنان گودالی با چند پایه است و هنوز هم مشخص نیست که چه زمانی عاقبت بخیر می‌شود! پروژه‌ای با سه متولی مختلف یا بهتر بگوییم سه نامادری! که هنوز مشخص نیست که یک سر و هزار سودای آن‌ها این موزه را به کجا می‌برد؟

پروژه پیاده‌راه‌سازی در روزهایی که دوره چهارم شورای‌ اسلامی شهر همدان آخرین روزها را پشت سر می‌گذاشت، مطرح شد؛ مردادماه 1396 بود که کمیسیون‌‌های فرهنگی، اجتماعی و معماری شهرسازی شورای‌شهر همدان در جلسه مشترکی به ارائه گزارش درباره طرح پیاده‌راه سازی خیابان اکباتان و میدان امام همدان پرداختند.

حمیدرضا طبی مسرور رئیس وقت کمیسیون معماری شهرسازی و فنی عمرانی شورای‌شهر همدان ضمن ارائه توضیحاتی درباره طرح پیاده‌راه‌سازی خیابان بوعلی به عنوان نخستین طرح پیاده‌راه‌سازی شهر همدان که در شورای شهر چهارم به اجرا درآمد، گفت: بازخورد مثبت طرح پیاده‌راه‌سازی خیابان بوعلی باعث شد عزم ما برای اجرای طرح پیاده‌راه خیابان اکباتان و میدان امام که از مصوبات سال 82 خورشیدی بوده اما تا به امروز توفیق اجرا نداشته است، جزم شود.

در همان جلسه، علی‌اکبر نظری از اعضای دوره چهارم شورای‌شهر همدان با اشاره به جایگاه شهرداری و اعضای شورای شهر گفت: میدان امام همدان دارای قدمت تاریخی و نماد تعاملات دینی میان ادیان مختلف است. وجود کلیسا، مسجد و... در خیابان‌های منتهی به میدان امام گویای این همنشینی و تعامل میان ادیان بوده و همین موضوع باعث آرامش خاطر و جذب گردشگر خواهد شد.

این عضو شورای‌شهر بیان کرد: اجرای طرح پیاده‌راه خیابان اکباتان و میدان امام ضامن جذب و ماندگاری گردشگران شهر همدان خواهد بود و اکنون که شورا با همکاری سازمان‌‌های مربوطه به این مسئله مهم پرداخته، شایسته نیست تبدیل به مانعی برای کارمسئولان شویم.

اما داستان به همین جا و سپردن این طرح به دست شورای پنجم همدان ختم نشد؛ اجرای طرح پیاده‌راه خیابان اکباتان و میدان امام خمینی‌(ره) همدان در آبان ماه 1396 معترضانی در جامعه به ویژه کسبه و اصناف داشت و اوایل آذرماه 1396 بود که جمعی از هنرمندان برجسته کشور از جمله «پرویز پرستویی»، «هانیه توسلی»، «مهتاب کرامتی» با توجه به آثار کشف شده تاریخی در میدان امام همدان، از مسئولان خواستند که این آثار در قالب یک سایت موزه حفظ شود.

مسیر پیاده‌راه میدان امام همدان و طرحی که با فواره‌ها عجین شده بود در مسیر اجرایی شدن، این بار وارد وادی دیگری شد و آن تبدیل به سایت موزه بود.

همان روزها بود که پس از این اتفاقات، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در جمع خبرنگاران گفت: ادامه کاوش باستان‌شناسی در میدان امام به این بستگی دارد که به آثار قابل توجهی برسیم و با توجه به اجرای پیاده‌راه فضای مناسبی برای کاوش فراهم شد.

وی ادامه داد: در جلساتی که با شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان برگزار شد، از این موضوع که در صورت کشف آثار قابل توجه، سایت موزه در محل راه‌اندازی شود، توافق به عمل آمد.

بدین ترتیب طرح پیاده‌راه به سمت ایجاد سایت موزه‌ای در وسط میدان امام همدان تغییر هویت داد اما باز این ماجرا ختمِ داستان نشد.

نیمه دی‌ماه 1396 بود که احمد ترابی، معاونت میراث فرهنگی استان همدان با بیان اینکه کاوش‌ها در میدان امام(ره) مراحل پایانی خود را سپری می‌کند، گفت: اجرای سایت موزه در میدان مرکزی همدان در جذب گردشگر داخلی و خارجی بسیار موثر است.

پس از چند ماه سرانجام در 8 خرداد ماه 1397، سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان عنوان کرد: نقشه اجرایی سایت‌موزه میدان امام خمینی(ره) شهر همدان اوایل خردادماه به شهرداری تحویل داده شده است.

کامران گردان در این راستا با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود ساخت سایت‌موزه در میدان امام(ره) تا سه ماه آینده به اتمام برسد، افزود: در حال حاضر نقشه اجرایی سایت‌موزه به شهرداری تحویل شده و بر اساس این نقشه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی با بیان اینکه یک میلیارد و سه میلیون تومان اعتبار برای ساخت سایت‌موزه برآورد شده است، یادآور شد: مشکلی برای تأمین بودجه در این سایت وجود ندارد و به محض انتخاب پیمانکار ساخت مجموعه آغاز می‌شود. سخنگوی شورای شهر همدان تأکید کرد: ساخت سایت‌موزه میدان امام خمینی(ره) تا قبل از شهریورماه و پیش از آغاز رویداد «همدان2018» به اتمام خواهد رسید اما این وعده در تاریخ یاد شده محقق نشد و نه تنها همدان 2018 بلکه این روزها همدان در سال 2020 است و هم چنان این وعده‌ها جامه عمل نپوشیده‌اند!

روند با همین فرمان پیش رفت و مردم همدان به جای میدان امام سرسبز و زنده همیشگی، با دیوارکشی و خاک‌هایی انباشته و بعدها با گودالی عظیم سر کردند تا اینکه در نیمه آبان‌ماه 1397، پس از مدت‌ها چشم انتظاری مردم همدان برای ساخت موزه میدان مرکزی شهر، سرانجام از روز‌های گذشته آرماتوری‌بندی و بتن‌ریزی برای ایجاد فونداسیون موزه شهر همدان که به صورت استوانه‌‌ای طراحی شده، آغاز شد.

تا اینکه زمستان 1397، اعتبارات تبصره 18 و ستاد بازآفرینی به داد پروژه رسید، اعتباری 41 میلیارد تومانی که مقرر شد سهم شهرستان همدان از آن بالغ بر 16 میلیارد و 500 میلیون تومان باشد سرانجام، فروردین 1398 شهردار همدان از تسهیلات ستاد بازآفرینی پایدار سخن به میان آورد که بخشی از این تسهیلات (حدود 2 تا سه میلیارد تومان) به این پروژه اختصاص می‌یابد.

عباس صوفی در این راستا مطرح کرد: در این زمینه موافقتنامه ابلاغ و در دستور کار قرار گرفته است و اگر مشکلی پیش نیاید در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که تاریخ پایان پروژه موزه میدان مرکزی شهر کی خواهد بود عنوان کرد: پس از ابلاغ اعتبار کار با سرعت اجرا خواهد شد و تا پایان تابستان موزه مرکزی شهر به بهره برداری خواهد رسید.

تابستان 1398 نیز آمد و رفت اما همچنان گودال وسط میدان همدان با سرنوشتی نامعلوم باقی ماند؛ مردم دیگر به نرده‌ها و نبود سرسبزی میدان و البته سرنوشت نامشخص آن عادت کردند تا این که فرماندار همدان در دی ماه 1398 خواستار تسریع در تکمیل طرح موزه میدان امام خمینی (ره) همدان شد و گفت: با توجه به اجرای برنامه‌های مهم در پیاده‌راه میدان امام این طرح باید زودتر تکمیل شود.

      سال 1398 هم تمام شد اما گودال وسط میدان امام همدان پُر نشد

با همه این تفاسیر دیدیم که سال 1398 هم تمام شد اما گودال وسط میدان امام همدان پُر نشد و حال گویی شهردار همدان قول داده تا سایت موزه میدان امام همدان تا پایان سال 1399 عاقبت بخیر شود!

در این راستا برآن شدیم تا گفت‌وگویی با احمد ترابی، معاون میراث فرهنگی استان همدان ترتیب دهیم که این مهم متاسفانه پس از پیگیری‌های به عمل آمده، محقق نشد و در ادامه گفت‌وگوها با عزیزالله یوسفی، سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرد‌اری همد‌ان و علی رحیمی‌فر، رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان ادامه پیدا کرد که متن این گفت‌وگوها را در ادامه خواهید خواند:

      از ورود میراث فرهنگی به طرح تا فوندانسیونی مغایر با نقشه‌ها

سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرد‌اری همد‌ان در گفت‌وگو با خبرنگار گردشگری سپهرغرب بیان کرد: در بحث انجام پیاده‌راه بوعلی و اکباتان، تاکیدات در جهت انسان‌محور بودن بود و به همین دلیل دو طرح مذکور در دستور کار قرار گرفت.

عزیزالله یوسفی در این راستا تشریح کرد: قرار بود در ابتدا میدان امام همدان به آب نمایی تبدیل شود ما بر اثر حفاری‌های صورت گرفته به اشیا قدیمی رسیدند بدین سان این موضوع به میراث فرهنگی اعلام شد و فضای مربوطه محصور و در اختیار اداره میراث فرهنگی استان همدان قرار گرفت و عملاً طرح به دست اداره میراث فرهنگی همدان افتاد.

وی ادامه داد: پس از آن طرحی برای سایت موزه پیشنهاد شد و آن را اداره میراث فرهنگی و راه و شهرسازی همدان ارائه دادند و قرار شد تا طرح تهیه شده پیش رود، طرح در حال پیشرفت بود که وزیر میراث فرهنگی به همدان آمد و تغییراتی را در آیتم‌های آن ایجاد کرد.

سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرد‌اری همد‌ان با بیان اینکه در اجرای این طرح، شهرداری همدان به عنوان مجری، اداره راه و شهرسازی به عنوان کارفرما و اداره میراث فرهنگی به عنوان بهره‌بردار و ناظر بر نقشه‌ها انتخاب شد، تصریح کرد: در ابتدا قرار بود شهرداری با بودجه خودش یک آبنما بزند اما بعد از این طرح‌ها، متاسفانه سه دستگاه متولی اجرای طرح شدند.

این مسئول ادامه داد: مقداری از اعتبار در سال 1389 از سوی راه و شهرسازی همدان بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون تومان تا یک میلیارد و 800 میلیون تومان در نظر گرفته شد که بخشی از آن تخصیص یافت.

وی با بیان اینکه پیمانکار طرح میدان امام همدان با فوندانسیونی که پیمانکار میراث فرهنگی ایجاد کرده بود، مواجه شد، مطرح کرد: اداره میراث فرهنگی همدان اعتبار 250 میلیون تومانی داشت و با آن فوندانسیونی را ایجاد کرده بود که آن را به ما تحویل داد اما نقشه‌ها با هم مغایرت داشت و ما ناچار به به‌روزرسانی طرح شدیم.

سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرد‌اری همد‌ان با بیان اینکه همین به‌روزرسانی‌ها موجب هزینه‌های مضاعف شد، گفت: شهرداری همدان چندین جلسه با دفتر فنی استانداری همدان، سازمان برنامه و بودجه، اداره راه و شهرسازی، اداره میراث فرهنگی همدان داشت و در حال حاضر نیز پروژه در حال پیشرفت است اما تغییرات فنی و لزوم به‌روز‌رسانی نقشه‌ها روند را کُند کرده است.

      ورود پیمانکار جدید به طرح سایت موزه همدان

یوسفی با اشاره به اینکه با توجه به دولتی بودن اعتبارات در صورتی‌که طرح مناسب پیش نرود، پیمانکار میدان امام همدان ماده 48 می‌شود، گفت: ناچار می‌شویم که براساس تصمیمات اداره راه و شهرسازی همدان و شهرداری همدان پیمانکار جدیدی برای طرح سایت موزه همدان بگیریم چراکه ما به دنبال اجرای کار اصولی هستیم.

      ای کاش، طرح آبنما بود و آن را اجرا می‌کردیم

وی با تاکید بر اینکه شهرداری همدان در این طرح، صرفاً مجری بوده است، گفت: ای کاش، طرح آبنما بود و آن را اجرا می‌کردیم چرا که در این طرح جدید، تعداد متولی‌ها زیاد شد.

سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرد‌اری همد‌ان در پاسخ به میزان پیشرفت طرح در حال حاضر گفت: هم اکنون اقدامات مربوط به زیرسازی، دیوار حائل، رمپ، فوندانسیون، پله‌ها و بلوک‌های مربوطه در این طرح کار شده است و پیشرفتی حدود 35 تا 45 درصدی دارد که در صورت تامین اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 500 میلیون تا 3 میلیارد تومان، طرح سایت موزه همدان به سرانجام می‌رسد.

یوسفی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه نمای مربوط به سایت موزه با نظر علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی از نمای سنگ گرانیتی به آجر تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: همه این نظرات موجب تغییر روند کار خواهد شد اما در این بین از همکاری‌های اداره راه و شهرسازی همدان تشکر می‌کنم.

سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرد‌اری همد‌ان در بخش پایانی این گفت‌و گو، با بیان اینکه می‌طلبد تا برای سال 1399 نیز به طرح سایت موزه همدان اعتباراتی اختصاص داده شود، ادامه داد: چرا که بر اساس تغییرات مجبوریم که روش اجرا و نقشه‌ها را عوض کنیم.

      وقتی یک کار به سه دستگاه سپرده شود، نتیجه همین می‌شود

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان نیز در خصوص وضعیت سایت موزه میدان امام همدان به خبرنگار سپهرغرب گفت: بزرگی می‌گفت که دو کار را اگر به یک نفر بسپری، یکی را خوب و دیگری را بد انجام می‌دهد اما به نظر من هر دو کار را به خوبی انجام نخواهد داد، حال نیز در بحث پروژه میدان امام همدان شاهد متولی بودن سه دستگاه شهرداری، راه و شهرسازی و میراث فرهنگی همدان بودیم.

علی رحیمی‌فر در این زمینه تاکید کرد: وقتی یک کار به سه دستگاه سپرده شود، نتیجه همین می‌شود.

وی با بیان این موضوع ادامه داد: برای فوندانسیون و طراحی این پروژه با اداره میراث فرهنگی هماهنگ شد و همین موضوع ایجاد مشکل کرد، بخشی از اعتبارات آن را راه و شهرسازی داد و بخشی از اجرا را شهرداری هدان پیش برد.

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان با اشاره به اینکه شهردار همدان قول به پایان رساندن پروژه را تا پایان سال داده بود که به یکباره، اداره میراث فرهنگی همدان طرح را 180 درجه چرخاند، تصریح کرد: سال 1396 قرار بود در میدان امام همدان یک آبنما ساخته شود اما با پیدا شدن اشیا باستانی، اداره میراث فرهنگی همدان خواست تا موزه‌ای درجا در آن نقطه ایجاد شود.

رحیمی‌فر ادامه داد: پس از این موضوع، اداره میراث فرهنگی همدان، کارهای تحقیقاتی متعددی را نشان می‌داد و اینکه با این سبک و سیاق، چند کشور دیگر نیز وارد عمل شده‌اند اما یک شبه نظرش عوض شد و خواستار ایجاد پُل نیز شد و حال نیز که برنامه با این منوال ادامه دارد.

      اداره میراث فرهنگی همدان مداخله کند، تا پایان 99 هم طرح تمام نمی‌شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا طبق قول شهردار همدان، به نظر شما تا پایان سال 1399 این پروژه به اتمام می‌رسد یا خیر؟ گفت: اگر اداره میراث فرهنگی همدان در این پروژه مداخله کند، طرح سایت موزه میدان امام همدان تا پایان سال 99 هم تمام نمی شود.

رحیمی‌فر با بیان اینکه برای یک کار کوچک، سه دستگاه وارد میدان شده‌اند، گفت: قوانین ما گاهی بی‌نمک و گاهی شور هستند، در حال حاضر شاهدیم که اداره میراث فرهنگی همدان نیز با قوانین سختگیرانه‌ای که دارد، حتی مانع از ایجاد یک سرویس بهداشتی در محدوده‌ای از آرامگاه بوعلی سینا تا هگمتانه می‌شود.

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان در پایان صحبت‌های خود تصریح کرد: نمی‌گویم که اداره میراث فرهنگی همدان مشکلاتی دارد اما قوانین سفت و سخت آن موجب مشکلاتی می‌شود.

      یک پروژه با سه نامادری/ آیا میدان امام همدان عاقبت بخیر می‌شود؟

در همدان گویی روبان بریدن‌ها و بیل و کلنگ دست گرفتن‌ها ارجحیت دارد بر کارهای تحقیقاتی و پیوست‌نگاری‌ها و یا آن که اگر هم طرحی باشد، برای دست گرمی است و هرگز در روند اجرایی آن را ورقی هم نمی‌زنند!

سال 1391-1392 بود که در پایان‌نامه یکی از دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه بوعلی‌سینا بحث پیاده‌راه خیابان بوعلی و میدان امام با دید اجتماعی بررسی شد؛ کاری تحت عنوان ارزیابی تاثیرات اجتماعی این طرح‌ها و همزمان با آن گویی در شهرداری همدان نیز طرحی در حال اجرا بود.

به خوبی به یاد دارم که در موقعیت‌های منفی طرح طی گفت‌وگوهای به عمل آمده و بررسی‌ها، مشخص شده بود که با پیاده‌راه شدن این محدوده ها، شاهد جولان موتور سواران و دست فروش‌ها خواهیم بود اما این طرح اجرا شد و بعد تمامی دردسرهای همین موتورسواران و دست‌فروش‌ها را داشتیم و حال نیز میدان امام همدان با آن همه سرزندگی شهری و سرسبزی‌هایی که داشت، به یک باره با خاک یکسان شد و بعد‌ها تبدیل به گودالی شد بی آن که خبری از بحث‌های ارزیابی تاثیرات اجتماعی، پیوست‌های فرهنگی و تحقیقات میراث فرهنگی در آن باشیم.

زمانی که طرحی برای آن جا تصویب شد با نام یک چهارراه و بعدها با نام یک آبنما، باید برنامه‌ریزی‌ها به این سمت هم می‌رفت که احتمال وجود اشیا قدیمی در زیر میدان وجود دارد! اول باید طرح پیش می‌رفت و بعد مادام وعده‌های بسیار به مردم داده می‌شد! در ابتدا سه ماهه قرار بود طرح تمام شود و حال قریب به 34 ماه از شروع این پروژه می‌گذرد اما هنوز سرنوشت آن نامعلوم و احتمالاً به دست پیمانکار دیگری سپرده شود!

حال یک سوال باقی است؛ مردم همدان تا کی باید دود ناهماهنگی‌ها را در چشمانشان ببینند و خون دل بخوردند اما به وعده‌ها گوش دهند و ادعای وجود هم‌افزایی و همدلی و همراهی مدیران استان را قبول کنند؟

باید قبول کرد که پروژه میدان امام همدان در دست سه دستگاه و به راستی سه نامادری گیر کرده و معلوم نیست که چه زمانی عاقبت بخیر می‌شود!

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه