آخرین اخبار

19. خرداد 1399 - 1:45   |   کد مطلب: 31868
ربیعه علیمحمدی در میزگرد سپهرغرب با موضوع ورزش بانوان مطرح کرد:
همدان پاسخگوی نیازهای ورزشی زن مسلمان نیست
کلانشهری پرطمطراق اما بدون حتی یک شهربانو

به گزارش بهارانه،  به ابتکار گروه ورزشی روزنامه سپهرغرب متولیان مرتبط با ورزش بانوان دور هم جمع شدند تا ضمن بررسی دغدغه‌های فعالان این حوزه به راهکارهایی برای بهبود شرایط موجود در این زمینه برسند.

ربیعه علیمحمدی مدیرکل امور بانوان استانداری استان همدان، رضوان سلماسی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر همدان، معصومه پیردهقان رئیس گروه ورزش بانوان ورزش و جوانان و شیما کردیان همدانی کارشناس ورزش و جوانان با حضور در دفتر روزنامه سپهرغرب در یک میزگرد 150 دقیقه‌ای حاضر شدند و مسائل مختلف در حوزه ورزش بانوان را مطرح و درنهایت به راهکارهای مناسبی در این زمینه رسیدند.

در بخش نخست این میزگرد وضعیت کنونی و بررسی عملکرد سال 98 ورزش بانوان که توسط معصومه پیردهقان رئیس گروه ورزش بانوان ورزش و جوانان و شیما کردیان همدانی کارشناس ورزش و جوانان مطرح شد پرداختیم.

در بخش دوم ربیعه علیمحمدی مدیرکل امور بانوان استانداری استان همدان، ابعاد مختلفی از وضعیت موجود و همچنین راهکارهای زیادی برای بهتر شدن ورزش بانوان را مطرح کرد.

*تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی اولویت استاندار همدان

در ابتدا بحث مدیرکل امور بانوان استانداری استان همدان از دغدغه‌مندی گروه ورزشی روزنامه سپهرغرب تشکر و قدردانی کرد که با مطالبه‌گری به دنبال بهبود شرایط ورزش بانوان هستند.

ربیعه علیمحمدی با بیان اینکه ای کاش این مطالبه‌گری رسانه‌ای در هشت سال دولت قبل اتفاق می‌افتاد تصریح کرد: در دو دولت قبل کلنگ پروژه‌های زیادی به ویژه بانوان زمین زده شد که طی هشت سال به بهره‌برداری نرسید و دولت با تعداد زیادی از پروژه‌های ناتمام روبرو شد که می‌بایست انرژی و بودجه زیادی برای تکمیل آن به کار بگیرد.

وی یادآور شد: از سال گذشته با استناد به مصوبه هیئت دولت استاندار همدان به تمام دستگاه‌ها خصوصاً ورزش و جوانان دستور دادند که به هیچ وجه پروژه جدیدی کلنگ زنی نشود تا پروژه‌های قبلی با جذب بودجه تکمیل و به بهره‌برداری برسد مگر اینکه تعهد مالی و اجرایی وجود داشته باشد که هر طرح تا 1.5 سال ساخته و به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل امور بانوان استانداری استان همدان با اشاره به اینکه در حال حاضر 6 پروژه ورزشی اختصاصی بانوان در حال ساخت و تکمیل است خاطرنشان کرد: با دستور استاندار برای سال 99 بیش از 13 میلیارد تومان بودجه برای این 6 پروژه در نظر گرفته شده است.

     بهره برداری از اماکن ورزشی به اهل فن آن سپرده شود

ربیعه علیمحمدی با انتقاد به عدم کارشناسی در واگذاری پروژه‌های ورزشی ادامه داد: با وجود مصوبه دولت به واگذاری اماکن به بخش خصوصی اما در بهره برداری از آنها نظارت خوبی صورت نگرفته و شاید هستیم بعد از چند سال یک ورزشگاه مخربه تحویل دولت می‌شود.

وی اضافه کرد: بعضی پروژه‌ها شاید کلنگ درست بوده و در اجرا به مشکل خورده و بعضی از پروژه‌ها کلنگش هم ایراد داشته و بعضی از کارها هر دو مسیر درست بوده اما در بهره برداری انتخاب افراد درست نبود که امیدواریم متولی این موضوع نظارت بیشتری داشته باشد.

مدیرکل امور بانوان استانداری استان همدان ادامه داد: به عنوان مثال پروژه مجهزی که در ملایر به دست بهره‌بردار سپرده شده بود بعد از مدت‌ها یک فضای غیرقابل استفاده تحویل شده که باید میلیاردها تومان هزینه شود تا به حالت اول برگردد.

     توجه به ورزش دختران و زنان روستایی در دستور کار

این مقام مسئول در ادامه بحث‌های مطرح شده در میزگرد سپهرغرب با اشاره به مصوبه بسیار خوبی که در کارگروه اجتماعی مبنی بر فعال کردن خانه‌های ورزش روستایی برای بانوان تصویب شده تصریح کرد: با بررسی انجام شده مشخص شد خانه‌های روستایی موجود فقط به آقایان اختصاص داشت با دستور استاندار مقرر شده 70 خانه ورزش به نحوه مقتضی در اختیار بانوان هم قرار بگیرد.

وی گفت: با هماهنگی ادارات ورزش و جوانان شهرستان‌ها و نظارت فرمانداری‌ها مقرر شد یک نماینده از هر روستا حداقل 20 نفر علاقمند به ورزش را نام‌نویسی کند مربی متناسب با رشته مورد نیاز منطقه در اختیار آن‌ها قرار بگیرد تا بتوانیم مشارکت زنان و دختران روستایی را در ورزش بیشتر کنیم.

مدیرکل امور بانوان استانداری استان همدان گفت: تأکید و نگاه ویژه استاندار همدان بر پیشرفت و توسعه ورزش قهرمانی بانوان و همچنین توجه به سلامت خانواده و مشارکت مادران و زنان در ورزش بوده است.

وی با بیان اینکه برای تحقق مشارکت بیشتر زنان در ورزش نیازمند تعاملات بین دستگاهی هستیم یادآور شد: با دستور استاندار تمام اماکن ورزشی دولتی و مربوط به دستگاه‌ها اعم از سپاه و کارگری و دولتی باید به صورت مشخص ساعاتی را برای انجام فعالیت‌های ورزشی مربوط به بانوان اختصاص دهند.

     کلانشهر همدان بدون حتی یک شهربانو

ربیعه علیمحمدی در ادامه به نبود فضاهای اختصاصی، استاندارد و ایمن برای بانوان در سطح استان و مشخصاً کلانشهر همدان اشاره کرد و یادآور شد: مجموعه‌های شهربانو که در کلانشهرها از جمله تهران ساخته شده و به بانوان خدمات می‌دهند فضایی هستند که در دختران و زنان به راحتی می‌تواند با خیال راحت از امکانات موجود استفاده کنند و یک خانواده بدون کوچکترین دغدغه‌ای دختر جوان خود را به این مجموعه‌ها بفرستد.

وی گفت: شهربانوها در حال حاضر فضای بسیار متنوعی اعم از پیست دوچرخه‌سواری، کتابخانه، مراکز درمانی مختص بانوان، کارشناسان مسایل شرعی و بهداشتی، کانون پرورش فکری و مراکز فرهنگی فراهم شده تا بانوان به راحتی از آن استفاده کنند.

مدیرکل امور بانوان استانداری استان همدان با بیان اینکه کلانشهر همدان حتی یک مجتمع فرهنگی ورزشی شهربانو ندارد خاطرنشان کرد: به عنوان مثال تهران با 11 مجتمع شهربانو و تبریز با 7 مجتمع شرایط بسیار مطلوبی را نسبت به سایر شهرها دارا هستند و همدان به شدت از این غافله جا مانده است.

وی افزود: با هماهنگی انجام شده مدیریت ارشد استان با اعطای زمین رایگان برای ساخت شهربانو با مشارکت بخش خصوصی موافق کرده است و امیدواریم به زودی زنان همدانی صاحب فضا اختصاصی با خدمات مطلوب بشود.

مدیرکل امور بانوان استانداری استان همدان در ادامه با اشاره به اینکه برخی افراد مذهبی درک درستی از حضور بانوان در اجتماع ندارند عنوان کرد: فرهنگ حاکم در سطح استان همدان باعث‌شده حضور بانوان در مسائل اجتماعی و حتی ورزشی بسیار کمتر باشد و این باید از ریشه درست شود.

وی افزود: اینکه به صراحت و با تأکید بر اینکه بارها گفته می‌شود همدان شهری برای زن مسلمان نیست باید ما این وضعیت را بهبود بخشید و فضاهای عمومی را به طور ویژه به سمتی ببریم که بانوی مسلمان همدانی به راحتی ضمن رعایت قواعد شرعی به تفریح، فعالیت اجتماعی و گردش بپردازد.

ربیعه علیمحمدی یادآور شد: وقتی شهری برای زن مسلمان طراحی می‌شود باید همه ابعاد مورد توجه قرار گرفته شود که از خانه تا محیط ورزشی محیط امن و ایمنی برای فعالیت‌های اجتماعی بانوان فراهم شود.

     حسینیه‌ها و مدارس و پایگاه بسیج پذیرای ورزش بانوان

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گسترش ورزش بانوان را باید از محلات شروع کرد اضافه کرد: با هماهنگی که انجام شده حسینیه‌ها فضای مناسبی را که در اختیار دارند برای ورزش بانوان اختصاص بدهند که به عنوان مثال حسینیه شهرک فرهنگیان در این زمینه پیشقدم شده است.

وی گفت: در کنار آن پایگاه‌های بسیج هم می‌تواند با برنامه‌ریزی درست ورزش بانوان را رونق دهند و در این زمینه اداره کل ورزش و جوانان استان متعهد شده در صورت نیاز، مربی بر اساس نیاز هر منطقه و محله در اختیار بگذارد.

ربیعه علیمحمدی تصریح کرد: با مصوبه‌ای که در استانداری مطرح شده فضای مدارس هم در شفیت‌هایی که فاقد فعالیت هستند می‌توانند در اختیار ورزش بانوان قرار بگیرند و در این زمینه رایزنی و هماهنگی خوبی بین آموزش و پرورش و ورزش و جوانان صورت گرفته است.

     مشتاق ارائه طرح از سوی افراد زبده برای توسعه ورزش بانوان هستیم

مدیرکل امور بانوان استانداری استان همدان ادامه داد: در حال حاضر بیش از 400 طرح در دست اجرا در حوزه‌های مختلف اجتماعی در اختیار داریم که می‌طلبد با مشارکت افراد قوی و سازمان‌‌های مردم نهاد با برنامه اجرایی شود.

وی افزود: مشتاق ارائه طرح از سوی افراد زبده برای توسعه ورزش بانوان هستیم و قطعاً این طرح‌ها با طی کردن مراحل اداری اگر قابلیت اجرایی داشته باشند مورد توجه مدیریت ارشد استان قرار خواهند گرفت.

     دغدغه‌ها با جلسات بدون عمل بی‌فایده است

گروه ورزشی سپهرغرب یکی از اهدافی که در برگزاری میزگردهای تخصصی دنبال می‌کند جریان‌سازی و مطالبه‌گری‌هایی است که بارها از سوی مسئولان ارشد استان مورد توجه قرار گرفته است و معتقدیم که دغدغه‌ها با جلسات بدون عمل بی‌فایده است.

مسایل بسیار زیادی در این میزگرد مطرح شد که شاید فضای موجود رسانه‌ای سپهر اجازه پرداختن به آن را در این مجال نمی‌دهد اما در طول هفته و ماه‌های آینده به آن می‌پردازیم تا به نوبه خود در موج‌آفرینی برای رسیدن به شرایط مطلوب به ویژه در حوزه ورزش بانوان سهم کوچکی داشته باشیم.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه