آخرین اخبار

29. خرداد 1399 - 20:20   |   کد مطلب: 31945
حجت الاسلام مهدی کرمی، شیعه بودن را نه تنها به ظواهر که در سیره عملی ائمه دانست و گفت: امام صادق (ع) اهل مدارا با مردم بود، اما ۱۷ میلیون پرونده قضایی در کشور نشان می دهد که یک سوم مردم کشور ما که همه شیعه هستند درگیر پرونده قضایی بوده و هیچ مدارایی با هم نوعان خود ندارند.

به گزارش بهارانه،  حجت الاسلام مهدی کرمی یکی از روحانیون اهل شهرستان بهار است که کتب مختلفی در زمینه سیره عملی پیامبر و ائمه تالیف کرده است.

از جمله کتابهای او میتوان به کتاب گلچین ادب، شمیم انتظار، مباحث تفسیری سوره حمد، پرسمان مطهر، قبله العلما و اندیشه افلاکیان اشاره کرد که از سال ۸۵ تا سال ۹۸ به چاپ رسیده است.

حجت الاسلام مهدی کرمی با تسلیت شهادت امام جعفر صادق علیه السلام به کتاب مغز متفکر جهان شیعه اشاره کرد و اظهار داشت: چند تن از دانشمندان یک مرکز تحقیقاتی در فرانسه چندین سال بر روی اسلام تحقیق کردند و کتابی با عنوان مغز متفکر جهان شیعه منتشر کردند که در آن امام جعفر صادق را شیخ الائمه نامگذاری و مغز متفکر جهان شیعه معرفی کرده اند که نشان از اهمیت جایگاه امام جعفر صادق در اسلام و شیعه دارد.

حجت الاسلام کرمی در ادامه به بیان دلایل نامگذاری امام جعفر صادق به عنوان رئیس مذهب جعفری پرداخت و افزود: در زمان این امام بزرگوار کل مذهب شیعه در حال فروپاشی بود و امام صادق با تأسیس دانشگاه بزرگ جعفری و تربیت بیش از چهار هزار شاگرد باعث احیای شیعه شد و به همین دلیل به ایشان رئیس مذهب شیعه می گویند.

وی در ادامه به برخی از سیره های عملی این امام بزرگوار در زندگی اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی های امام جعفر صادق کار و تلاش و دستگیری از مستمندان بود به طوری که ایشان در زندگی چندین مرتبه مال خود را با دیگران تقسیم کرد و همواره کارش را خودش انجام میداد، اعتقاد داشت که من خودم می خواهم کارم را انجام دهم و نمیخواهم سربار دیگران باشم.

وی همچنین در ادامه به وضعیت کنونی جامعه امروز ما اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایطی که کشور ما با شیوع بیماری کرونا مواجه است می بینیم که خیلی از مستمندان نیازمند کمک دیگر افراد جامعه هستند و ما نیز باید از این ویژگی امام صادق بهره مند شده و به مستمندان کمک رسانی کنیم و علاوه بر آن سعی کنیم خود کارمان را انجام داده و سربار دیگران نباشیم.

کرمی ساده زیستی و همرنگ بودن با جماعت را از دیگر مشخصه های امام جعفر صادق بیان کرد و بیان کرد: اگر هم اکنون سری به دادگاه های خانواده بزنیم میبینیم که توقعات زوجین از هم بالا رفته و همین باعث اختلافات خانوادگی شده چنانکه یکی از دلایل بالا رفتن توقعات چشم و هم چشمی و تمایل به زندگی تجملاتی است.

وی افزود: در جامعه کنونی شاهدیم افرادی که کمی از نظر مادی قوی تر هستند با دیگر افرادی که از نظر مالی ضعیف ترند رفت و آمد نداشته و با یکدیگر مراوده ندارند و این ویژگی متضاد با ویژگی ساده زیستی امام جعفر صادق است.

حجت الاسلام کرمی مدارا با مردم را از دیگر ویژگیهای امام صادق بیان کرد و گفت: در روایت ها داریم که می گویند جدل نکنید هر چند حق با شما باشد، ۱۷ میلیون پرونده قضایی در کشور به طور سالانه به معنای این است که یک سوم جمعیت کشور درگیر مسائل قضایی هستند

و این نشان میدهد که میزان مدارای مردم ما در جامعه بسیار پایین آمده وی افزود: عصر امام صادق را باید عصر برخورد اندیشه ها نامید اما با این وجود ایشان با همه افراد و با همه اندیشه ها و همه فرق مدارا میکردند و سعی در دعوت آنها به اسلام و شیعه داشتند، اما هم اکنون میبینیم که در جامعه چنین چیزی وجود ندارد و هیچ یک از ما مراعات حال دیگر هم نوع خود را نمی کنیم

این روحانی در ادامه گفت: شیعه واقعی آن نیست که تنها به ظواهر دین و دستورات دین عمل کند ، بلکه مومن واقعی آن است که بتواند به سیره عملی ائمه عمل کند.

کرمی اظهار داشت: متاسفانه چیزی که امروز در جامعه می بینیم کاملا در تضاد با سیره عملی امام جعفر صادق است و ما امروز بیشتر از ظواهر دین باید به سیره عملی ائمه عمل کنیم تا بتوانیم سعادتمند شویم.

انتهای پیام/ ک

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه