آخرین اخبار

11. مرداد 1399 - 8:58   |   کد مطلب: 32365
مدیر آموزش و پرورش بهار با بیان اینکه هزینه دریافتی از دانش آموزان در زمان ثبت نام باید به اطلاع اولیا برسد گفت: مدارس غیر دولتی در زمان ثبت نام تنها مجاز به دریافت ۵۰ درصد از شهریه هستند.

به گزارش بهارانه، با پایان یافتن امتحانات، خانواده ها در پی ثبت نام دانش آموزان در مدارس هستند. دریافت شهریه تحصیلی از سوی مدارس دولتی یکی از مسائل مورد بحث است که آموزش و پرورش همواره منکر آن بوده اما در عمل شاهد اخذ شهریه از اولیا هنگام ثبت نام هستیم.

در گفتگویی که با چند خانواده داشتیم نیز بر اخذ هزینه هنگام ثبت نام از سوی مدارس دولتی تاکید داشتند به طوریکه اذعان داشتند: هزینه کتاب به طور جداگانه و هزینه ثبت نام نیز به طور جدا از اولیا گرفته می شود.

در این باره گفت‌وگویی با مدیر آموزش و پرورش شهرستان بهار داشتیم و از وضعیت ثبت نام مدارس در این شهر جویا شدیم.

زهرا شعبانی در این باره اظهار داشت: شهریه مدارس هیات امنایی و غیرانتفاعی زیر نظر شورای آموزش و پرورش تعیین قیمت شده و به این مدارس ابلاغ می‌شود و این مدارس هنگام ثبت نام مجاز به دریافت ۵۰ درصد آن شهریه هستند و مابقی شهریه در طول سال تحصیلی از دانش آموزان دریافت خواهد شد.

وی در مورد اقدام برخی از مدارس دولتی در اخذ شهریه از دانش آموزان در زمان ثبت نام گفت: مدارس حق گرفتن شهریه در هنگام ثبت نام را ندارند و این هزینه بابت بیمه ، پول کتاب و سایر موارد است.

وی افزود: اگر قرار است هزینه ای از اولیا اخذ شود، مدارس باید تنها ۵۰ درصد این مبلغ را در زمان ثبت نام دریافت کنند و بقیه مبلغ در طول سال تحصیلی و به صورت قسطی اخذ خواهد شد و به مدارسی که کل شهریه را در زمان ثبت نام بگیرند تذکر خواهیم داد.

شعبانی در مورد مبالغ دریافتی برخی مدارس دولتی گفت: این هزینه غالبا پول کتاب و بیمه است و اگر به غیر از این مبلغی از خانواده دریافت می شود باید به طور شفاف از طریق مدیر به اولیا گزارش داده شود که این از طریق جلسه اولیا و مربیان به صورت شفاهی یا نمایش در ویدئو پروژکتور به اطلاع خانواده ها خواهد رسید.

وی با اشاره به وضعیت کرونایی موجود اظهار داشت: هیچ یک از مدارس حق ندارند برای گرفتن شهریه به خانواده ها فشار وارد کنند چرا که هم اکنون ما خود را در کنار خانواده ها احساس کرده و با توجه به شرایط نمی خواهیم مشکلی برای آنها به وجود آید.

مدیر آموزش و پرورش بهار در مورد عودت بخشی از شهریه سال قبل مدارس غیر دولتی ابراز داشت: از آنجا که مدارس از اسفند ماه تعطیل شد، لذا مدارس موظف به عودت یک سوم هزینه ثبت نام سال گذشته به خانواده ها هستند که این هزینه در ثبت نام دانش آموزان پایه محاسبه شده و از هزینه ثبت نام امسال کسر می شود و برای دانش آموزان میان پایه یک سوم هزینه به خانواده برگردانده می شود.

شعبانی در مورد لباس فرم دانش آموزان گفت: با توجه به این که از اسفند سال گذشته مدارس تعطیل بوده لباس فرم دانش آموزان سالم مانده و برای سال آینده نیز همان لباس فرم ها استفاده خواهد شد مگر اینکه در دوره ابتدایی به علت رشد دانش آموزان، خانواده ها بخواهند که لباس فرم جدید تهیه کنند که در این زمینه نیز با تولیدی هایی هماهنگی لازم صورت گرفته تا خانواده ها در صورت نیاز به آنها مراجعه کنند.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه