آخرین اخبار

20. مرداد 1399 - 15:30   |   کد مطلب: 32468
مدیرکل استاندارد همدان از صدور ۲۶۷ گواهینامه ایمنی عملکرد آسانسور در همدان خبر داد و گفت: پس از بازرسی‌های فنی صورت گرفته از آسانسورهای نصب شده تعدادی از آنها در آزمون‌های استاندارد سربلند بیرون آمدند.

به گزارش بهارانه، محمد مددی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طبق قانون مدیران دستگاه‌های اجرایی و مالکان و مدیران مجتمع‌های مسکونی و تجاری، موظف به ایمن و استانداردسازی آسانسورهای مجموعه‌های خود هستند و باید درخواست بازرسی فنی را در سامانه مربوطه به نشانی lift.isiri.gov.ir ثبت کنند. 

وی اضافه کرد: از سال ۸۲ آسانسور زیر پوشش استاندارد ملی ایران و دستورالعمل‌های آن قرار گرفت و با هماهنگی‌های به عمل آمده با شهرداری، ساختمان‌های دارای آسانسور تنها به شرط دریافت گواهینامه ایمنی آسانسور، پایان‌ کار می‌گیرند. 

مدیرکل استاندارد همدان گفت: بر اساس قانون کسانی که به تولید کالاها و ارائه خدمات مشمول مقررات استاندارد اجباری، بدون دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد و یا تاییدیه اقدام کنند به حبس تعزیری درجه شش یا جزای نقدی درجه سه و یا هر ۲ مجازات محکوم می‌شوند. 

به گفته مددی اگر حادثه‌ای همراه با ایجاد جرح برای مسافران آسانسور رخ بدهد تمام مسوولیت‌های حقوقی و کیفری آن بر عهده مدیر یا مالک ساختمان است. 

وی با اشاره به اینکه برای آسانسورهای بازرسی شده، کد رهگیری ۱۰ رقمی با عنوان شناسه ملی صادر می شود افزود: نصب این کد در کابین آسانسور روی یک پلاک فلزی اجباری شده است و مردم با ارسال آن کد به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ می توانند از تاییدیه ایمنی و کیفیت، تاریخ انقضا و وضع کنونی آسانسور آگاه شوند.

مددی تاکید کرد: بعد از بازرسی آسانسورهای اماکن عمومی در صورت وجود نقص فنی، مدیران و مالکان این اماکن موظف به بهسازی و استانداردسازی آسانسورها می‌شوند.

وی اضافه کرد: در صورت رعایت نکردم موضوع، با اخذ نظر مقام قضایی استان، نسبت به پلمب آسانسورهای غیراستاندارد اقدام می‌کنیم و با توجه به اهمیت مسئله تا زمان اخذ گواهینامه تائیدیه ایمنی و کیفیت آسانسور، رفع پلمب انجام نمی‌شود.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه