آخرین اخبار

23. مرداد 1399 - 8:38   |   کد مطلب: 32495
رئیس شورای هیئات مذهبی شهرستان بهار در بیان شرایط برگزاری مراسم ماه محرم:
امسال دسته گردانی در شهر ممنوع است
فریدی وثوق برگزاری هرگونه مراسم عزاداری در ماه محرم را منوط به رعایت شرایط اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا دانست و گفت: پیرو بیانات رهبری، تمامی هیئات مذهبی شهرستان بهار از تصمیمات ستاد تبعیت خواهند کرد.

 سعید فریدی وثوق، رییس شورای هیئات مذهبی شهرستان بهار در گفتگو با خبرنگار  بهارانه به لزوم پیروی از دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا در مراسم مذهبی محرم تاکید کرد و اظهار داشت: جاودانه نگه داشتن مراسم عاشورا مهمترین اتفاق تاریخی است که رسول اکرم (ص) و اهل بیت (ع) به آن توصیه کرده‌اند و بخشی از این وظیفه بر دوش هییات مذهبی است.

فریدی افزود: در آستانه ورود به ماه محرم الحرام، پیرو بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی) و در راستای لزوم تبعیت از مصوبات ستاد مقابله با کرونا، در جهت پیشگیری از شیوع این ویروس منحوس در مراسم و عزاداری ها هیئات مذهبی شهرستان بهار لبیک و اطاعت تام خود را، از اوامر ولی امرمسلمین اعلام می کند و امسال تحت شرایطی خاص برنامه خواهد داشت.

وی برگزاری هرگونه مراسم در این ایام را صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله گذاری با حداقل فاصله دو متر و تجمعات حداقلی عنوان کرد و گفت: کاهش ساعات برگزاری مراسم به میزان حداکثر دو ساعت،عدم جابجایی هیات ها و دسته روی در شهر و ممنوعیت استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری مراسم از شرایط برگزاری مراسم است.

رئیس هیئات مذهبی شهرستان بهار تاکید کرد: مراسم سینه زنی و زنجیرزنی با زنجیر شخصی در محل مراسم بدون جابجایی مجاز است و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراسم استفاده از ماسک به صورت مستمر، اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی مرتبط با مراسم و نذورات از ضروریات اجرای مراسم است.

فریدی با اشاره به دستورالعمل کشوری اجرای مراسم گفت: برگزاری مراسم خاص در برخی استان ها به دلیل تجمع، تراکم و جابجایی و همچنین ضرورت پیشگیری از شیوع و سرایت بیماری، ممنوع اعلام شده است.

وی همچنین در بیان تبصره ۲ این دستورالعمل اظهار داشت: حضور هیات ها در اماکن مقدس حرم رضوی، حرم حضرت معصومه سلام علیها، حرم عبدالعظیم حسنی، شاهچراغ، امامزاده صالح و ...جهت برگزاری مراسم ممنوع است و مدیریت تولیت ها نسبت به برگزاری مراسم در اماکن و فضای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اجرای پروتکل های بهداشتی در چارچوب ضوابط کلی اعلام شده اقدام می نمایند.

رئیس شورای هیئات مذهبی شهرستان بهار همچنین درباره برگزاری نماز گفت: نماز جماعت همچون گذشته در مساجد حداکثر به مدت یک ساعت در اماکن سربسته دارای شرایط بهداشتی و تهویه با یک چهارم ظرفیت مکان مورد نظر و رعایت فاصله گذاری، استفاده از ماسک و همراه داشتن وسایل شخصی امکان پذیر است.

فریدی درباره توزیع نذورات در مراسم مذهبی اذعان داشت: هر گونه پذیرایی در حین برگزاری مراسم عزاداری ممنوع است، نذورات باید در قالب مواد غذایی خشک و یا خام توزیع شود.

وی با اشاره به ممنوعیت برپایی هر نوع ایستگاه صلواتی توزیع نذورات و چای را در تمامی استان ها و شهرستانها گفت: نذورات خاصی که امکان تغییر نذر به دلیل مسائل شرعی وجود ندارد، با نظارت کارشناسان بهداشتی طبخ و بسته بندی می شود. توزیع این نذورات باید در اماکنی باشد که از تشکیل تجمع، صف و تراکم جمعیت خودداری شود.

رئیس شورای هیئات مذهبی شهرستان همچنین بر رعایت بهداشت محل برگزاری مراسم تاکید کرد و تصریح کرد: متولیان برگزاری مراسم باید نسبت به تهیه اقلام بهداشتی، مواد ضدعفونی، نصب پلاکاردهای آموزشی، توجیه عدم حضور افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، مدیریت ساعت و زمان برگزاری و سایر موارد، اقدام لازم را قبل از فرا رسیدن ماه محرم انجام دهند.

فریدی برگزاری هرگونه مراسم را صرفا در اماکن و فضاهای دارای مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد و با تشکر از همکاری هیئات مذهبی شهرستان بهار اظهار داشت: هیئات مذهبی همیشه در عرصه های مختلف پیش قدم بوده اند لذا از مسئولین دولتی انتظار می رود که وسایل پیشگیری از ویروس کرونا را به اندازه لازم مهیا کرده و تلاش کنند که زمینه برای برگزاری این مراسم مهم سالانه با رعایت پروتکل های بهداشتی فراهم شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه