آخرین اخبار

24. مرداد 1399 - 12:17   |   کد مطلب: 32507
به گفته سخنگوی وزارت بهداش، طبق آخرین گزارش‌ها شاهد کاهش تعداد شهرستانهای با وضعیت قرمز هستیم به طوری که در استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و همدان تعداد شهرهای دارای وضعیت قرمز کاهش یافته اند.

به گزارش بهارانه، به نقل از قدس آنلاین سیما سادات لاری افزود: البته همزمان در استانهای آذربایجان غربی، اصفهان، قزوین، البرز و یزد تعداد شهرهای با وضعیت قرمز افزایش یافته است اما در مجموع در کشور تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کاهش یا فته است به طوری که اکنون ۱۳۹ شهر کشور در وضعیت قرمز و ۹۹ شهر در وضعیت هشدار قرار دارند و البته میزان موارد بستری کرونا در کشور حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مهمترین عامل کاهش موارد بستری و فوت کرونا در کشور رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و شستن مداوم دست هاست، اعلام کاهش موارد بیماری و شهرهای قرمز به معنای این نیست که به سمت ساده انگاری و غفلت از رعایت پروتکل ها برویم. ویروس کرونا جهش پیدا کرده و میزان سرایت آن چندین برابر شده است بنابراین باید میزان رعایت اصول بهداشتی توسط مردم نیز چندین برابر شود.

میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی  حدود ۷۴.۲ درصد است

لاری ادامه داد: از ۶ تا ۱۴ مرداد بیش از ۲۲۱ مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی و کارگاهی در کشور بازرسی شده است. بر اساس نتایج این بازرسی‌ها بیشترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در بانک‌ها و ادارات دولتی و کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها بوده است.

وی گفت: میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی  حدود ۷۴.۲ درصد است، در وسایل نقلیه ۷۳.۸، در بانکها و ادارات ۸۸.۲درصد و در صنوف و صنایع ۷۵.۵درصد است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در اردیبهشت امسال شاهد کاهش چشمگیر موارد ابتلا و بستری کرونا در کشور بودیم اما متاسفانه عادی انگاری شرایط و کم توجهی به توصیه ها و پروتکل های وزارت بهداشت باعث خیز مجدد این بیماری در کشور شد.

وی گفت: فراموش نکنیم که نوع برخورد ما با این ویروس اثر خود را یک تا دو هفته بعد در تعداد مبتلایان و بستری ها و چهار تا ۶ هفته بعد در تعداد فوتی ها نشان می دهد بنابراین همه با هم باید با تقویت عزم و اراده ملی و رعایت اصول سه گانه بهداشتی شامل زدن ماسک در اماکن عمومی، شست و شوی مداوم دست ها و رعایت فاصله گذاری فیزیکی ۱.۵ تا دومتری کاری کنیم که انتقال این بیماری به حداقل ممکن برسد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه