آخرین اخبار

12. شهريور 1399 - 19:05   |   کد مطلب: 32697
شهردار همدان: برگزاری نمادین نوروز 1400 در استان‌های همدان، کرمانشاه و کردستان

به گزارش بهارانه، به نقل از سپهر غرب، تعریف یک مسیر جدید گردشگری با محوریت استان‌های غربی؛ همدان، کرمانشاه و کردستان، می‌تواند بار دیگر بارقه‌های امید را برای توسعه گردشگری و قدم نهادن در مسیر اشتغال و توسعه با محوریت صنعت گردشگری ایجاد ‌کند. اما به‌راستی برای رسیدن به این آینده روشن لزوم هم‌افزایی مسئولین مربوطه بیش از هر چیز به چشم می‌آید تا نه‌تنها همدان را بین دوراهی یا سه‌راهی شهر خلاق معماری و صنایع دستی یا ادبیات نبینیم، بلکه دستاوردهای این مسیر گردشگری برای استان همدان را شاهد بوده و دستان این شهر را خالی نبینیم.
اوایل مردادماه سال جاری بود که نشستی در راستای ایجاد کریدور گردشگری غرب کشور با عنوان نشست زاگرس‌نشینان در استان کرمانشاه برگزار شد و در آن تأثیرات بسزای این روند بر توسعه گردشگری در سه استان همدان، کرمانشاه و کردستان مورد بررسی قرار گرفت.

اما حال نقش همدان در این مسیر چیست و آیا می‌توان از جایگاهی که با نام تاریخ و تمدن تعریف شده است، نهایت بهره را برای توسعه گردشگری و توسعه پایدار استان همدان بر پایه این صنعت سفید داشته باشیم؟

دهم شهریورماه بود که رئیس اداره گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه از میزبانی تهران و شهرهای عضو مسیر گردشگری تاریخ و تمدن در برگزاری آخرین رویداد نوروزی قرن چهاردهم خبر داد و گفت: کرمانشاه در 28 فروردین‌ماه سال 1400 میزبان این رویداد بین‌المللی است.

ایمان درخشی در ادامه از انتخاب کرمانشاه به‌عنوان نخستین دبیرخانه مسیر گردشگری تاریخ و تمدن خبر داد و تصریح کرد: یکی دیگر از مهم‌ترین مصوبات این جلسه تصویب تشکیل شورای راهبردی این مسیر گردشگری با ریاست دبیرکل دفتر ملی یونسکو و قائم‌مقامی شهردار شهری که دبیرخانه در آن قرار دارد، خواهد بود که در سال نخست کرمانشاه مسئول دبیرخانه و سال‌های بعدی سنندج و همدان تعیین شدند.

وی ادامه داد: ثبت لوگوی مسیر گردشگری، ارائه محتوا توسط شهرها برای اپلیکیشن گردشگری، تأکید بر نقش‌آفرینی بخش خصوصی در راستای کمک به اهداف و راهبردهای تعیین‌شده، نهایی شدن وب‌سایت، ایجاد و نصب اِلمان مشترک و تعیین و نام‌گذاری گذرهای مشترک مسیر تاریخ و تمدن در سه شهر کرمانشاه، سنندج و همدان، برگزاری نمایشگاه اقوام زاگرس‌نشین در ماه‌های مهر و آبان امسال و اجرای رسوم کهن ایام محرم در بخش گردشگری مذهبی، ازجمله سایر مصوبات این نشست بود.

درخشی خاطرنشان کرد: معاون ارتباطات دفتر ملی یونسکو، شهرداران سنندج، همدان و کرمانشاه، رؤسای سازمان فرهنگی ادارات گردشگری سه شهرداری مذکور، کمیسیون‌های گردشگری شورای شهرها، فرمانداران شهرستان‌های مسیر گردشگری و مدیران کل میراث فرهنگی سه استان، عضو شورای راهبردی خواهند بود.

با این تفاسیر شاهد بودیم که دفتر منطقه‌ای یونسکو پس از حاشیه‌ها و البته بیاوبروها از همدان به کرمانشاه و سپس از کرمانشاه به همدان رسید و شهر کرمانشاه برای قدم نهادن در مسیر شهر خلاق خوراک آماده طی مسیر به سوی یونسکو شد و کردستان هم که در قلب خود شهر خلاق موسیقی را دارا است.

اما به‌راستی سهم همدان از آورده‌های گردشگری و اشتغال مبتنی بر آن از مسیر گردشگری تاریخ و تمدن چیست؟ آیا اینکه سال آینده یا سال بعدی آن همدان به‌عنوان دبیرخانه انتخاب شود و یا رسیدن به یک دفتر منطقه‌ای یونسکو مواردی است که تنها عایدی همدان از این مسیر گردشگری خواهد بود و یا برنامه‌ریزی‌ها برای این موضوع از سوی شهرداری به سمت‌وسوی دیگری است؟

در این راستا بر آن شدیم تا با عباس صوفی، شهردار همدان به گفت‌وگو بنشینیم تا دستاوردهای مسیر گردشگری پایتخت تاریخ و تمدن برای همدان به‌عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین را بررسی کرده و قدم‌هایی که در این زمینه قرار است برداشته شود را جویا شویم که در ادامه آن را می‌خوانید:

** تعریف مسیر جدید گردشگری در سطح ملی و بین‌المللی

شهردار همدان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه گردشگری سپهرغرب بیان کرد: نخستین اتفاق در نشست زاگرس‌نشینان که محقق شد، تعریف یک مسیر گردشگری جدید در کشور با همکاری یونسکو و سازمان گردشگری در مسیر همدان، کرمانشاه و کردستان بود و این مسیر هم در ایران و هم در سطح بین‌المللی معرفی خواهد شد.

عباس صوفی با بیان اینکه تعریف مسیر جدید مذکور با نام تاریخ و تمدن می‌تواند برای توسعه گردشگری هر سه استان مذکور مفید باشد، خاطرنشان کرد: در گذشته شاهدیم که مسیر گردشگری تهران، کاشان، اصفهان و شیراز در کشورمان و البته برای گردشگران خارجی جا افتاده بود و حال با ایجاد مسیر گردشگری تاریخ و تمدن می‌توانیم در مسیر توسعه گردشگری در همدان گام‌های بلندی برداریم.

** از برگزاری نوروز 1400 تا تأسیس دفتر منطقه‌ای غرب کشور

وی ادامه داد: از سویی قرار شد که برنامه نوروز 1400 با همکاری یونسکو و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌صورت نمادین در استان‌های مسیر تاریخ و تمدن برگزار شود.

صوفی با بیان آنکه در این برنامه استان‌های همدان، کرمانشاه و کردستان نقش دارند، گفت: اینکه در رسانه‌ها مطرح شده این برنامه تنها در کرمانشاه قرار است برگزار شود، صحیح نیست.

این مقام مسئول با تصریح بر آنکه مقرر شده است تا دفتر منطقه‌ای یونسکو در غرب کشور در همدان تأسیس شود، افزود: این موضوع هفته گذشته به‌صورت رسمی مطرح شد و به شایعات در این زمینه پایان داد.

** جمعیت 5 میلیون نفری گردشگران در استان‌های غربی

وی با بیان آنکه این‌ها همه از دستاوردهای تعریف مسیر تاریخ و تمدن برای همدان است و آیا بیشتر از این دستاورد می‌خواهیم؟ عنوان کرد: مسیر گردشگری همدان، کرمانشاه و کردستان در زمینه گردشگری ظرفیت بالایی دارد، حدود پنج میلیون نفر جمعیت گردشگری این سه استان است، بدین‌سان روی این مسیر گردشگری باید کار کنیم.

** همدان بین دوراهی شهر خلاق معماری یا صنایع دستی

شهردار همدان در پایان صحبت‌های خود به بحث شهرهای خلاق نیز اشاره کرد و افزود: پیشنهاد ما در این زمینه شهر خلاق در حوزه معماری و طراحی است، اما بحث صنایع دستی نیز یک موضوعی بوده که روی آن کارهایی درحال انجام است؛ اما روی این مباحث درحال کار هستیم و هنوز قطعی نشده که برای همدان شهر خلاق معماری و طراحی یا شهر خلاق صنایع دستی را مطرح و آن را برای یونسکو ارسال کنیم.

بااین‌حال شاهدیم که در همان روزهای برگزاری نشست زاگرس‌نشینان علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان درخصوص مطرح شدن همدان به‌عنوان شهر خلاق صنایع دستی در این نشست به خبرنگار سپهرغرب گفت: استان همدان در سرفصل‌های مربوط به شهر خلاق مدنظر یونسکو می‌تواند در زمینه ادبیات و صنایع دستی مطرح شود، اما این‌ها را شهرداری‌ها پیگیری می‌کنند، یعنی پیشنهاد و پروپوزال آن را شهرداری تهیه و ارسال می‌کند.

حال نیز شاهدیم که تأکیدات و گام برداشتن‌ها برای همدان از سوی شهرداری رو به سمت‌وسوی شهر خلاق معماری و طراحی سوق پیدا کرده است؛ درحالی ‌که بیشترین تأکید از سوی مسئولین اداره میراث فرهنگی استان همدان بر مطرح شدن همدان در زمینه ادبیات بوده؛ اما به‌راستی قرار است در این مسیر با از این شاخه به آن شاخه پریدن، به کجا برسیم؟

جای خالی هم‌افزایی دراین‌بین نباید موجب شود تا پیشروی طرح شهر خلاق که به‌صورت جهانی مطرح می‌شود و می‌تواند دستاوردهای بسیاری را برای همدان داشته باشد، خاکسترشده ببینیم و دراین‌بین نیاز است تا جریان داشتن و زنده بودن یک ویژگی که قابلیت مطرح شدن در یونسکو را دارد، مطرح کنیم.

شبکه شهرهای خلاق یونسکو هفت حوزه خلاق را پوشش می‌دهد که ‌شامل صنایع دستی، هنرهای بومی، هنرهای رسانه‌ای، فیلم، طراحی، خوراک‌شناسی، ادبیات و موسیقی است؛ از یک‌سو شاهدیم که موضوع صنایع دستی در شهرهای لالجین، ملایر و تویسرکان به‌طور خاص و ویژه‌ای ملموس و زنده بوده، اگرچه لالجین چندسالی است که با جهانی شدنش هم راه به جایی نبرده! اما سفال و زندگی‌های وابسته به آن در لالجین قابل مشاهده است و قلب تپنده این شهر با همین خاک رس و سفال‌های زنده‌شده بر اساس آن، می‌تپد.

اما همدان در مسیر طراحی و البته حفظ طراحی و معماری‌هایش چه قدمی برداشته است؟

خانه‌های تاریخی همدان این‌روزها یکی پس از دیگری به حالت احتضار نزدیک‌تر می‌شوند، چنان ‌که به گفته علی سجادزاده، دانشیار دانشگاه بوعلی‌سینا تسریع در تخریب خانه‌های تاریخی دستاورد عدم لحاظ رینگ دوم همدان در بافت تاریخی است.

مدیر گروه طراحی شهری دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوعلی‌سینا همدان در این زمینه با تصریح بر آنکه تنها پای اداره میراث فرهنگی در میان نیست، گفت: این موضوع هماهنگی همه ارگان‌ها به‌ویژه شهرداری را لازم دارد، اما در همدان مسئله سلیقه‌ای پیش رفته و حتی شاهدیم که این‌روزها فقط رینگ نخست در شورای بافت دیده شده است.

سجادزاده ضمن ابراز تأسف، یادآور شد: این درحالی است که موضوع بافت‌های تاریخی همدان فراتر از رینگ نخست بوده و همین موضوع باعث شده تا رینگ دوم به اصرار شهرداری در محدوده بافت تاریخی دیده نشده و این امر موجب می‌شود تا فرآیند تخریب خانه‌های تاریخی همدان تسریع پیدا کند و با کمال تأسف این موضوع از سوی شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان درپیش گرفته شده است.

حال به دنبال کدام معماری و طراحی هستیم که در زمره شهرهای خلاق در این زمینه ورود و پرونده‌ای تهیه و به یونسکو ارسال کنیم؟

با همه این تفاسیر، امید است تا برنامه‌ریزی‌ها در حوزه گردشگری اگرچه در این زمینه به شهرداری‌ها محول شده است، اما نقش اداره کل میراث فرهنگی به فراموشی سپرده نشود و نظرات کارشناسی و پیشنهاد‌های این اداره با توجه به داشته‌های واقعی و غنی همدان مورد نظر قرار گیرد؛ برنامه‌ها در سه سناریو کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت با همکاری کمیسیون گردشگری شورای شهر و اداره کل میراث فرهنگی استان صورت پذیرد، نخبگان و فعالین گردشگری همدان در اتاق فکر گردشگری که چندین ماه است چشم‌انتظار تشکیلش هستیم، گِرد هم آیند و برنامه‌هایی درنهایت مدون شود تا بتوان از دستاوردهای این مسیر نهایت بهره را برد.

چراکه عدم هم‌افزایی در همدان در این زمینه و گام نهادن‌های به‌موقع در این مسیر، می‌تواند برای گردشگری همدان که چندین ماه است در کما فرو رفته، بسیار گران تمام شود و بازهم چشم‌انتظاری و دستان خالی، عاید پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین شود.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه