آخرین اخبار

15. شهريور 1399 - 8:43   |   کد مطلب: 32721
گزارشی از نحوه برگزاری مراسم عزاداری ها در شب های محرم شهر بهار
شکست کرونا در مقابل سد عظیم عزاداران حسینی
شیوع بیماری کرونا امسال اکثر مسائل مهم ما را تحت تاثیر خود قرار داد، از اقتصاد گرفته تا فرهنگ ، سیاست و برخی مسائل مهم اجتماعی، اما یکی از مهمترین مسائلی که چندی پیش باعث نگرانی مسئولین ما شده بود برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در دهه اول محرم بود.

به گزارش بهارانه، با فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تبعیت از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا حجت بر همه هیئتی ها تمام شد و همه خود را ملزم به تبعیت از تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا دانستند.
ستاد ملی مبارزه با کرونا با ارائه شیوه نامه برگزاری مراسم عزارداری به هیئات مذهبی و توصیه به رعایت پروتکل های بهداشتی در این مراسم، برگزاری مراسم را منوط به رعایت شروط شیوه نامه کرد.

در شهرستان بهار نیز این شیوه نامه به همه هیئات مذهبی تشریح شد تا همگان ملزم به رعایت آن شوند. برگزاری دستجات سینه زنی و زنجیر زنی در اماکن غیر مسقف و یا دارای سقف بالای 6 متر، ممنوعیت دسته گردانی و استفاده از طبل و سنج ، عدم پخش نذورات در مراسم ، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از مهمترین شروط برگزاری این شیوه نامه بود.

اکثر هیئات از این شروط تبعیت کردند و عده قلیلی از هیئات و گروههای خودجوش فامیلی و دوستانه با راه اندازی دسته های زنجیرزنی و سینه زنی در شهر در روز عاشورا و تاسوعا خلاف قوانین وضع شده رفتار کردند.

به گفته سعید فریدی ، رئیس شورای هیئات مذهبی شهرستان: طبق رصد انجام شده در شب های محرم اکثر هیئات طبق ضوابط ستاد ملی کرونا رفتار کردند و با تبعیت از آن به عینه نشان دادند که تابع سخنان رهبری بوده و مطیع رهبر هستند که جا دارد از آنها تشکر و قدردانی نمود.
هیئت راهیان ولایت
علیرضا غلامی روشن مسئول هیئت راهیان ولایت شهرستان بهار این هیئت را منتسب به ولایت دانست و گفت: نام هیئت از ولایت گرفته شده و تاکید ما بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید بر ولایت‌پذیری ماست، هیئت راهیان ولایت در شب های محرم در پارکینگ حسینیه ابوالفضل به برگزاری مراسم مذهبی با رعایت شرایط ستاد کرونا بود و تاکید ما حفظ سلامت عزاداران، زنده نگه داشتن عاشورا و اجرای حکم رهبر بود.

هیئت موسی بن جعفر
سید مهدی موسوی مسئول هیئت موسی بن جعفر این هیئت را جزء هیئت های پیشرو در رعایت پروتکل های بهداشتی عنوان کرد و گفت: امسال از شب های اول ماه محرم با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی به همراه توزیع ماسک و محلول ضد عفونی در مسجد هر شب به مدت یک ساعت برنامه داشتیم و مراسم زنجیر زنی ما در مقابل مسجد و به صورت ثابت برگزار می شد.

هیئت آیت الله بهاری
پرویز جباری مسئول هیئت آیت الله بهاری مدت زمان برگزاری مراسم عزاداری در شب های محرم را ۱۱ شب و در مسجد ولیعصر عنوان کرد و گفت: مراسم ما با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی به همراه توزیع ماسک و مواد ضد عفونی برگزار می شد و در شب آخر در کوچه جنب مسجد مراسم عزاداری به همراه زنجیرزنی به صورت ثابت برگزار شد و طبق شرایط اعلام شده امسال در روز عاشورا و تاسوعا دسته گردانی در شهر نداشتیم.

هیئت علمدار
محمد پرورش مسئول و مداح هیئت علمدار محل برگزاری مراسم این هیئت را مصلای شهر بهار عنوان کرد و گفت: جمعاً به مدت ۱۱ شب مراسم داشتیم و تمامی پروتکل های بهداشتی در هیئت رعایت شد که از آن جمله می توان به رعایت فاصله گذاری در مصلا، توزیع ماسک، ضدعفونی دست ها و افراد به وسیله گیت های ضدعفونی تهیه شده از شرکت دانش بنیان از تهران اشاره کرد به طوریکه محلول ضدعفونی آن لیتری ۵۰۰ هزار تومان برای ما هزینه در برداشت.

پرورش ادامه داد: در این شب ها جمعا 15 هزار عدد ماسک بین افراد توزیع شد و افرادی در ورودی درب مصلا مستقر بودند که با دو عدد تب سنج دیجیتالی اهدا شده از سوی یک پزشک، افراد را غربال می کردند و پس از برگزاری مراسم تمام مصلا به وسیله یک دستگاه تراکتور مجهز به سیستم سم پاشی ضدعفونی می شد، علاوه بر این بچه های هیئت به دیگر هیئت ها خدماتی همچون توزیع ماسک و ضدعفونی محل برگزاری مراسم را نیز ارائه می کردند.

هیئت امام زمان
حسن حجتی مسئول هیئت امام زمان مکان برگزاری مراسم هر ساله این هیئت را مسجد فاطمیه عنوان کرد که امسال به دلیل جلوگیری از ازدحام در محوطه حرم آیت الله بهاری و به صورت مشترک با کمیته فرهنگی حرم آیت الله بهاری اقدام به برگزاری مراسم کردند.
حجتی برگزاری مراسم این هیئت را همراه با ضوابط کامل بهداشتی عنوان کرد و گفت: امسال ما نیز همچون دیگر هیئت ها دسته روی در شهر نداشتیم و تنها در مراسم متمرکز دور میدان امام شرکت کردیم.
هیئت محبین اهل بیت
حجت الاسلام قاسم رضایی از روحانیون جوان شهر بهار که مسئولیت هیئت محبین اهل بیت را بر عهده دارد برگزاری مراسم این هیئت را به صورت مشترک با هیئت موسی بن جعفر شهرک فرهنگیان در محوطه پارک شهرک و در جوار آرامگاه شهدای گمنام عنوان کرد و گفت: از شب اول محرم مراسم سخنرانی، روضه ، سینه زنی و زنجیر زنی در این مکان با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی را داشتیم به طوریکه صد درصد شرکت کنندگان ماسک داشته و فاصله های اجتماعی در آن رعایت می شد.
وی ادامه داد: طبق فرمایشات رهبرمان ما نیز تابع ستاد ملی کرونا دسته گردانی نداشته و به صورت ثابت در شب های محرم و روزهای عاشورا و تاسوعا در این مکان به سینه زنی و زنجیز زنی پرداختیم.

هیئت ثامن
جواد رضوانی مسئول هیئت ثامن محل برگزاری این هیئت را مقابل بانک رفاه ، در خیابان امام و از ساعت 10 تا 11:30 به مدت چهار شب عنوان کرد و اظهار داشت: برای حفظ فاصله اجتماعی خیابان را خط کشی کرده و محل حضور افراد را مشخص کرده بودیم ، زنجیرهایی که بین افراد توزیع میشد قبل و بعد از مراسم با الکل ضدعفونی میشد، همچنین برای جلوگیری از ازدحام جمعیت به افراد توصیه میشد که بیشتر از 5 الی 10 دقیقه در محل نایستند و سعیمان این بود که از ازدحام جمعیت جلوگیری شود.

همانگونه که از صحبت مسئولین هیئات بزرگ و با سابقه شهر پیداست، اکثر آنها با رعایت اصول بهداشتی در شب های محرم از دسته گردانی در روز و شب عاشورا و تاسوعا ممانعت کردند علاوه بر هیئت های ذکر شده تعداد دیگری از هیئت ها نیز با حفظ برخی از شروط قید شده در شرایط برگزاری مراسم، در حفظ ضوابط بهداشتی تلاش بسیاری کردند که این امر ستودنی است،اما نباید حرکت برخی از دستجات در روز عاشورا و تاسوعا در شهر را به حساب زیر پا گذاشتن تمامی موازین بهداشتی از سوی همه هیئات مذهبی گذاشت و همه را با یک چشم نگریست.

گذشته از تمامی اتفاقات تلخ و شیرین محرم 99 شهر بهار اما امسال شاهد اتفاق جالب توجه وحدت و همدلی برخی از هیئات مذهبی در شهر بودیم ، چیزی که شاید در سالهای پیش کمتر نمونه آن را دیده باشم و امیدواریم محرم 99 با سبک و سیاق جدیدش در عزاداری عاشورا نمونه ای درخور برای وحدت رویه و کم شدن آسیب های عزاداری های عاشورایی باشد.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه