آخرین اخبار

15. شهريور 1399 - 13:21   |   کد مطلب: 32722
شهرستان بهار با متوسط ارتفاع ۱۷۳۵ متر از سطح دریا در غرب استان همدان به مرکزیت شهر بهار، یکی از شهرستان‌های نه‌گانه استان همدان است.

به گزارش بهارانه،  شهرستان بهار بخاطر قرار گیری در دشت حاصلخیز و جغرافیایی طبیعی بزرگترین تولید محصولات کشاورزی مخصوصا سیب زمینی می باشد.
 
سیب زمینی خام حاوی ۷۹٪ آب، ۱۷٪ کربوهیدرات (۸۸٪ نشاسته)، ۲٪ پروتئین و مقدار ناچیزی چربی است. ۱۰۰ گرم سیب زمینی خام، ۳۲۲ کیلوژول (۷۷ کیلو کالری) انرژی غذایی تأمین می‌کند و منبع غنی ویتامین B6 و ویتامین C است (به ترتیب ۲۳٪ و ۲۴٪ از ارزش روزانه). سیب زمینی به ندرت خام خورده می‌شود زیرا نشاسته سیب زمینی خام توسط انسان هضم نمی‌شود. هنگامی که سیب زمینی پخته می‌شود، درصد ویتامین B6 و به ویژه ویتامین C آن کاهش می‌یابد، در حالی که تغییر کمی در میزان سایر مواد مغذی به وجود می‌آید.

عدم رعایت الگوی کشت باعث شده که در برخی فصول تولید این محصول بسیار بیشتر از نیاز بازار یاشد.

مشکلات اقتصادی کشاورزان نیز باعث می شود که در زمینه فروش محصول تعجیل نمایند که همین امر باعث کاهش شدید قیمت سیب زمینی و ایجاد فرصت برای واسطه گران می شود.  
 
راهکارهای بلند مدت

1-ایجاد صنایع تبدیلی با هدف پیش خرید تضمینی محصول و خلق اشتغال و ارزش افزوده بیشتر  
2- ایجاد انبار داری سرد باهدف کاهش ضایعات و بسته بندی مشتری پسند و صادراتی محصول
3-حمایت مالی از طریق پرداحت وام های کم بهره با زمان باز پرداخت طولانی به کشاورزان  
 
راهکار کوتاه مدت :
قیمت سیب زمینی در دو بازه بسیار بالا که باعث ناراضی شدن مصرف کننده و بسیار پایین که باعث نارضایتی تولید کننده می شود در نوسان است.
به دولت و مجلس توصیه می شود با خرید تضمینی مازاد تولید سیب زمینی شهرستان بهار به قیمت 2 هزار تومان و انبار داری اصولی در سردخانه های شهرستان بهار و عرضه محصول خریداری شده در فصل زمستان به حمایت دوسویه از کشاورزان و مصرف کنندگان اقدام نمایند.
متولی این امر سازمان جهاد کشاورزی می تواند باشد.
مازاد تولید سیب زمینی شهرستان بودجه ای در حدود 400 میلیارد تومان مورد نیاز دارد.
این حرکت هم در تنظیم بازار فروش کشاورزان و تعادل قیمت سیب زمینی کمک می کند و هم در زمستان که قیمت محصول رشد تصاعدی دارد و باعث آسیب مصرف کننده می گردد کمک می کند
 
امیدواریم با همکاری نهاد های مسئول و سازمانهای حمایتی شاهد اقدام های سریع در جهت حمایت از سیب زمینی کاران شهرستان بهار گردد.
سیب زمنی محصولی است که می تواند موتور محرکه اقتصاد در استان همدان گردد.

دکتر جواد وطنی

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه