آخرین اخبار

9. مهر 1399 - 20:58   |   کد مطلب: 32979
دمای هوای استان همدان نسبت به بلند مدت 0/2 درجه سلسیوس افزایش یافته که افزایش آن نسبت به دمای کشور 0/1 درجه سلسیوس بیشتر بوده است.

به گزارش بهارانه، به نقل از روابط عمومی هواشناسی استان همدان، سعید باقری مدیر این اداره کل در گفتگو با رسانه‌های استان گفت : دمای هوا یکی از کمیت‌های با اهمیت هواشناسی است که بر بخش‌های مختلف از جمله آسایش انسان، مصرف آب، مصرف انرژی در زمان‌های مختلف فرایند رشد و نمو محصولات کشاورزی و ... تأثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد و در مقیاس بزرگتر (جهانی) نوسان دما باعث به وجود آمدن پدیده‌هایی نظیر گرمایش جهانی و تغییر اقلیم می‌گردد.

وی افزود: در سال زراعی 98-99 دمای هوای استان همدان نسبت به بلند مدت 0/2 درجه سلسیوس افزایش یافته که نسبت به دمای کشور 0/10 درجه سلسیوس افزایش آن بیشتر بوده است ولی نسبت به سال گذشته که دمای کشور بالا بوده، دمای هوای استان همدان  0/4 درجه سلسیوس خنک‌تر شده است.

باقری گفت: بین شهرستان‌های استان همدان، ملایر با میانگین دمای 13/2 درجه سلسیوس گرمترین شهرستان استان و بهار با دمای بالای 11/4 درجه سلسیوس سردترین شهرستان استان در سال 98-99 ثبت شده است. نکته قابل توجه اینکه در بین شهرستان‌های استان در فصل تابستان به جز ملایر، میانگین بیشینه دمای تمامی شهرستان‌ها نسبت به بلند مدت کاهش داشته است و بیشترین کاهش مربوط به شهرستان بهار به مقدار 0/7- درجه سلسیوس بوده است.

مدیر کل هواشناسی استان همدان افزود: طی 13سال گذشته فقط سال 90-91 به مقدار 0/1 درجه سلسیوس دمای ایستگاه هواشناسی همدان کمتر از میانگین امسال بود و در مابقی سال‌ها یا به مقدار 11/6 درجه سلسیوس و یا بیشتر از این مقدار ثبت شده است.

باقری خاطرنشان کرد: طی سال‌های 98-99 استان بوشهر با دمای 25/3 درجه سلسیوس گرم‌ترین استان کشور و استان‌های اردبیل و زنجان با دمای 11/3 درجه سلسیوس سردترین استان‌های کشور بوده‌اند. استان چهارمحال و بختیاری بیشترین افزایش دما را نسبت به بلند مدت  بین استان‌های کشور و به مقدار 1/1 درجه سلسیوس داشته است و استان البرز با 0/8- درجه سلسیوس کمترین افزایش دما را نسبت به مقدار بلند مدت ثبت نموده است.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه