آخرین اخبار

10. مهر 1399 - 10:29   |   کد مطلب: 32991
در حال حاضر نزدیک به 1000 کارگاه در حوزه سفال و سرامیک در استان همدان و به ویژه شهر لالجین فعال هستند، اما آنچه تغییر در مسیر تولید سفال را در راستای استانداردهای جهانی الزامی میکند همگام شدن با علم روز است .

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام پس از ابلاغ معاونت پژوهشی دفتر مرکزی جهاددانشگاهی، در خصوص کاربرگ اهداف و برنامه های "برنامه توسعه جهاد انشگاهی" در سال 1395، زمینه سفال به عنوان زمینه پژوهشی جهاددانشگاهی همدان مشخص شد و این مرکز فعالیت خود را در قالب موافقت کلی آغاز نمود.
آزمایشگاه خوشه سفال و سرامیک لالجین با همکاری شرکت شهرک های صنعتی استان در مرداد ماه سال جاری راه اندازی شد . این اتفاق یک فرصت مطلوب برای توسعه تولید صنایع دستی در لالجین از این پس خواهد شد .
در تازه ترین اتفاق ؛ نمایشگاه گروهی سفال و سرامیک جهاد دانشگاهی استان همدان تا امروز ۹ مهر در ساختمان شماره دو وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برپاست.
نمایشگاه مذکور به ارائه و نمایش کاشی‌های سرامیکی با نقوش برجسته، تابلوهای سرامیکی دیواری، ظروف سفالی و... اختصاص دارد.
در سوابق گروه مرکز خدمات تخصصی فناوری سفال جهاد دانشگاهی واحد استان همدان، پنج‌سال همکاری نزدیک با تولیدکنندگان داخلی و بین‌المللی همچون کشورهای عراق، روسیه، چین و لبنان وجود دارد.
  آزمایشگاه خوشه سفال و سرامیک لالجین ؛ تولید فناروانه محصولات
رئیس جهاددانشگاهی همدان پیش از این در زمینه ایجاد خوشه سفال و سرامیک عنوان کرده بود ، این طرح ها در نهایت منجر به تولید فناورانه محصولات مورد نیاز بازار خواهد شد که به عنوان نمونه می توان به تولید لعاب بدون سرب و انواع مواد اولیه برای ساخت بدنه های استاندارد سفالی و سرامیکی اشاره کرد.
علی کلانترنیا درباره تأثیرگذاری این واحد سازمانی در این ۴۰ سال در سطح استان اظهار کرد: اثربخشی دوره های آموزشی تخصصی، تدوین و ارائه سرفصل های مورد نیاز، گسترش مراکز آموزشی در سطح استان و بهبود مستمر دوره های آموزشی تا بدان جا رشد یافته که امروزه بخش وسیعی از این گونه آموزش های تخصصی چه در حوزه فراگیران دولتی و چه آزاد درحال برگزاری است.
وی درباره برنامه های آینده واحد سازمانی در پاسخگویی به نیازهای استان یا سطح جامعه در آغاز دهه پنجم جهاددانشگاهی اعلام کرد: یکی از نیازهای اصلی استان همدان که در سال های اخیر به علت رعایت نکردن استانداردهای بین‌المللی فروکش کرده، صادرات محصولات سفال و سرامیکی است. همانطور که در بالا به آن اشاره شد جهاددانشگاهی واحد همدان اهدافی را تدوین کرده که با اجرایی شدن آن فرآیند استانداردسازی محصولات سفال و سرامیک سرعت بیشتری به خود می گیرد بنابراین از برنامه هایی که در این زمینه در حال انجام است می توان به تدوین استانداردهای مواد اولیه و بدنه، راه اندازی آزمایشگاه سفال و سرامیک، جذب ایده و به دنبال آن استقرار و حمایت از شرکت های پیشرو در این زمینه از طریق راه اندازی مرکز نوآوری و شکوفایی صنایع دستی و سفال، تدوین رشته فن-هنر سفال و سرامیک، برگزاری تورهای علمی برای تولیدکنندگان سفال و سرامیک به مقصد کشورهای دارای دانش و فناوری بالا در این حوزه به منظور انتقال تجربیات و نیز برندسازی برای صادرات محصولات فناورانه تولید اشاره کرد.
گفتنی است ، ساعت بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۹ تا ۱۶ از شنبه تا چهارشنبه بوده است  و علاقه‌مندان می‌توانند امروز برای بازدید از این‌نمایشگاه به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به نشانی خیابان آزادی، تقاطع یادگار امام (ره) مراجعه کنند.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه