آخرین اخبار

15. مهر 1399 - 13:42   |   کد مطلب: 33032
محدودیت‌های یک هفته‌ای پاسخگو نیست
همدان نیازمند مهار جدی کرونا
تاکنون 625 همدانی قربانی کرونا شده‌اند

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام  همدان در این هفته بار دیگر به شرایط نیمه‌تعطیل بازگشت و محدودیت‌ها و تعطیلی‌های کرونایی همراه با جریمه برای اصناف و سازمان‌هایی مانند مراکز آموزشی، مساجد، تالارها، کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، برگزاری هرگونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و علمی، سینماها، سالن‌های تئاتر، موزه‌ها و باشگاه‌های بدنسازی و آرایشگاه‌های زنانه که تا ۱۸ مهر بازگشایی شوند، درنظر گرفته شد اما همچنان روند بیماری در استان صعودی است.
این موج شیوع سبب شده تا معاون بهداشتی دانشگاه‌علوم‌پزشکی همدان از وضعیت تخت‌های بیمارستانی ابراز نگرانی کند و در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران از کمبود تخت برای بستری بیماران در برخی شهرستان‌های همدان خبر داده است.
در این بین استاندار و دیگر مسئولان وضعیت استان را بحرانی توصیف می‌کنند و همان‌طور که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: شمار بیماران بستری شده در بیمارستان‌های استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون به ۴ هزار و ۶۶۷ مورد رسیده است و تنها در یک روز ۵۵ مورد ابتلای بستری شده جدید در استان گزارش و همچنین تاکنون 625 نفر از زمان شیوع تاکنون قربانی کرونا شده‌اند.
 دست به عصا جلو رفتن محدودیت‌های کرونایی
آنچه سبب شده تا همدان قرمز و پرخطر گزارش شود بدون شک خروجی بي‌توجهي برخی مسئولان به توصيه‌ها و هشدارهاي داده شده در گرفتن تصمیمات درست در کنترل ویروس کرونا است.
این درحالی است که اظهارنظرهايي که از مسئولان در شرايط کنوني مي‌شنويم کارساز و بیشتر در چارچوب توصيه و موعظه باقی مانده است، درحالی‌که این روزها در همدان شرايط به‌گونه‌اي است که نيازمند انجام اقدامات قاطع براي کاهش شيب ابتلاي افراد به بيماري‌هاي حداقلي است.
به نظر می‌رسد محدودیت‌های کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای نمی‌تواند در وضعیت حال حاضر استان تغییری ایجاد کند، بنابراین حداقل به اعمال يک‌ماه محدوديت نیاز است و با توجه به تعطیلات پیش‌رو بیش از هر زمانی الزام ممنوع بودن تردد در جاده‌هاي برون‌شهری استان و ترددهای داخلی به‌شدت کنترل شود.
 رقابت نابرابر پروتکل‌های بهداشتی با آمار مبتلایان
روند نزولي رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي و استفاده از ماسک، به صعود مجدد کرونا منجر شده است، صعودي که اين‌بار شديد‌تر و سخت‌تر از پیش گزارش شده و حتي بنابر اعلام ستاد استانی کرونا حساسیت مردم نسبت به امر پیشگیری از شیوع کم شده است و بین ۵۶ تا ۶۰ درصد مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند.

 آنفلوانزا یاری‌گر قاتل ویروسی شهر
در شرایطی که روزانه تعداد زیادی از مردم همدان به‌دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند باید به این تراژدی خطر شيوع آنفلوآنزا را هم اضافه کرد.
آنفلوآنزايي که در فصل سرد سال گذشته تعداد زیادی از کودکان را قربانی کرد و حالا نیز شيوع گسترده و همزماني‌اش با کرونا ممکن است به تشديد ویروس کوويد-19 منجر شده و بيش از پيش جان مردم همدان را به خطر بیندازد.
از طرفی ديگر بايد توجه کرد که همزمان با اوج‌گيري مجدد کرونا، درحال‌حاضر 2 چالش عمده نيز گريبانگير بيمارستان‌ها و مراکز بهداشتي و درماني همدان است؛ یکی خستگي کادر بهداشتي و درماني و کمبود نقدينگي در بيمارستان‌ها و دیگری کاهش تخت‌های پذیرش بیماران که هر روز موجب هشدار جدی مسئولان شده است.
این 2 مشکل که هر کدام به‌تنهايي آنقدر بزرگ هستند که بتوانند بيمارستان‌ها را در درمان بیماران از پا بیندازد، به این معنا که افزايش ناگهاني بيماران بدحال کرونايي و شلوغي بيمارستان‌ها در پاييز و زمستان سختِ کرونايي، نفس بيمارستان‌ها را هم به شماره انداخته است.
اگرچه همچنان اعمال محدوديت‌ها و مجازات‌ها براي متخلفان دستورالعمل‌های بهداشتي در جهت کنترل هرچه بيشتر اوضاع، در تصمیمات مسئولان برای مهار کرونا به چشم می‌خورد اما تا زمانی که مردم متوجه خطرناک بودن بیش از پیش شرایط نشوند این روند افزایش ابتلا ادامه دارد؛ زیرا براساس آمار علوم‌پزشکی همدان، کرونا در استان همدان در عرض چند روز قرباني‌هاي فراواني گرفته و زندگي‌هاي بسياري را به ویرانی کشانده است.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه