آخرین اخبار

15. مهر 1399 - 14:28   |   کد مطلب: 33034
تل‌آویو از روابط خوب ایران و ترکیه و نزدیکی این 2 کشور در مخالفت با عادی‌سازی روابط کشورهای عربی و اسلامی با رژیم صهیونیستی بسیار ناراحت است و بحران قره‌باغ فرصت خوبی برای تخریب این روابط در اختیار این رژیم قرارداده است.

به گزارش بهارانه،به نقل از همدان پیامم این بحران از چشم‌اندازهای مختلف برای کشورمان و سیاست منطقه‌ای آن اهمیت دارد. یک چشم‌انداز مهم تأثیر این بحران بر روابط ایران و ترکیه است. ایران و ترکیه در سال‌های اخیر و در دوره حکومت اسلام‌گرایان در ترکیه روابطی خوبی برقرار کرده‌اند. روابط در زمینه‌های بسیاری توسعه‌یافته است. به‌ویژه نگاه این 2 کشور در حوزه فلسطین و اسرائیل به هم نزدیک شده است. در آخرین دور از این تحولات دیدیم در برابر موج سازش با اسرائیل که به سازش امارات و بحرین منجر شد، ایران و ترکیه جدی‌تری و مؤثرترین مقاومت‌ها و مخالفت‌ها را انجام دادند. مخالفت این 2 کشور در جلوگیری از توسعه و گسترش این تحول خطرناک، مؤثر بوده است. در واقع ایران و ترکیه پس از سازش‌های اخیر به‌سوی ایجاد جبهه‌ای مشترک علیه عادی‌سازی روابط با اسرائیل حرکت کردند که می‌تواند کشورهای بسیار دیگری مانند قطر، کویت، تونس، اردن، فلسطین، مراکش، مالزی، عراق، سوریه و لبنان را در بر بگیرد.

 ارتباط میان اردوگاه مخالفت با عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل با بحران قره‌باغ
همکاری قدرت‌های منطقه در مقابله با اسرائیل یک خطر حقیقی برای سیاست‌های توسعه‌طلبانه و اشغالگرانه این رژیم در منطقه است. این سیاست‌ها در شرایطی قابلیت اجرا دارد که قدرت‌های منطقه با آن مخالفت یکپارچه و جمعی نکنند. اگر قدرت‌های منطقه شامل 4 کشور عمده ایران، ترکیه، مصر و عربستان یکپارچه با سیاستی اسرائیلی مخالفت کنند، این سیاست شانسی برای موفقیت نخواهد داشت؛ بنابراین یک استراتژی اساسی اسرائیل دور نگه داشتن این کشورها از یکدیگر و حتی ایجاد اختلاف، تنش و جنگ میان آنها است.
اسرائیل نمی‌تواند به قدرت‌های منطقه پیام دهد از هم دور شوید، به هم بدگمان باشید، دشمن هم باشید. این راه به‌جایی نمی‌برد. برای اسرائیل بهترین راه استفاده از بحران‌ها و زمینه‌های واقعی تنش و اختلاف نظر در منطقه است. این بحران و زمینه اکنون در قره‌باغ مهیا شده است. زمینه‌های اختلاف نظر ایران و ترکیه وجود دارد. 2 کشور مواضع متفاوت و منافع مختلفی در این بحران دارند. بحران زمینه بدبینی، ناراحتی و حتی خونریزی و خرابی را فراهم کرده است. این زمینه برای انتشار تخم بدبینی و خصومت و سمپاشی علیه روابط 2 کشور بسیار مناسب است.
این بحران به دشمنان روابط ایران و ترکیه فرصت بسیار خوبی داده تا علیه این روابط سمپاشی کنند. در هر 2 سوی روابط یعنی در ایران و در ترکیه. در ترکیه فرصت خوبی فراهم شده تا ایران همدست ارمنی‌ها در اشغال قره‌باغ و دشمن ترک‌ها قلمداد شود. در ایران حمایت ترکیه از آذربایجان زمینه‌ای فراهم کرده تا داستان‌هایی مانند حضور داعش و تروریست‌های تکفیری در کنار مرزهای ایران و توسعه‌طلبی ترکیه و بازسازی امپراتوری عثمانی ساخته و پرداخته شود. هدف همه این داستان‌ها و داستان‌های دیگری که احتمالا در آینده ساخته و منتشر خواهد شد ایجاد بدبینی و خصومت در ایران و ترکیه نسبت به دیگری است.

 روابط ایران و ترکیه
باید حمایت اسرائیل از این پروژه اختلاف‌افکنانه و تلاش این رژیم برای سوءاستفاه از بحران قره‌باغ به‌خوبی دیده شود. اسرائیل از روابط خوب ایران و ترکیه و نزدیکی این 2 کشور بسیار ناراحت است و فرصت خوبی برای تخریب این روابط به‌دست آورده است. باید نگاهی عقلایی، منطقی و مبتنی‌بر صبر و متانت داشته باشیم. نباید اسیر خبرسازی رسانه‌ها و منابع خارجی شویم. خبرسازی‌های مفصلی برای ایجاد بدبینی صورت گرفته و احتمالا بیشتر خواهد شد. اخبار تحریک‌کننده‌ای از تحرک ترک‌ها در قره‌باغ در فضای عمومی ایران منتشر می‌شود تا بدبینی و نفرت علیه ترکیه ایجاد شود. باید قبول کنیم ترکیه کشوری مستقل با سیاست خارجی مستقل است و منافع و نگرانی‌های خود را دارد. ترکیه دوست ماست اما مستعمره ما نیست که براساس منافع و سیاست ما عمل کند. همچنان که ما سیاست و منافع خود را در منطقه قفقاز دنبال می‌کنیم.
اگر تزاحم و تضاد منافعی هست باید از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی حل شود و نباید کار به سمپاشی و نفرت‌پراکنی و دشمن‌سازی و اختلال در دوستی و نزدیکی 2 کشور بکشد. نباید فضای کشور و افکار عمومی برای توسعه همکاری 2 کشور آلوده و تیره و تار شود. ایران و ترکیه منافع وسیعی در همکاری و نزدیکی دارند و باید اختلاف‌نظر 2 کشور در مسأله قره‌باغ را عاقلانه و با دوراندیشی و برادرانه مدیریت کنند.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه