آخرین اخبار

19. مهر 1399 - 20:58   |   کد مطلب: 33065
ستاد مقابله دراستان شرایط شیوع کرونا را تشریح کرد:
افزایش محدودیت‌های جدید در استان
شکایت از خبرنگاران را پس بگیرید/ با آغاز فصل پاییز و احتمال شیوع آنفلوانزا، نگرانی ها از گسترش و انتقال بیشتر ویروس کووید ۱۹ شدت گرفته و مسئولان مربوطه هر روز با تکرار هشدارهای خود بر ضرورت مراقبت و هوشیاری مردم تاکید کردند.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام، روز گذشته نیز استاندار همدان در یک نشست با اصحاب رسانه از تمدید و اعمال محدودیت های بیشتر یک هفته ای در شرایط قرمز استان خبر داد. این وضعیت حکایت از آن دارد که در روزهای آتی نه تنها بازرسی‌ها تشدید و با متخلفان برخورد شدید قانونی صورت می‌گیرد، بلکه با آماده باش کامل دستگاه های ذیربط و لغو مرخصی مدیران کل، استان در یک وضعیت اضطراری قرار خواهد گرفت.
با این همه تجربه 8 ماه گذشته نشان از آن دارد که هیچ بگیر و ببندی به تنهایی کافی نیست و اگر برای هر ایرانی یک تخت بیمارستانی هم داشته باشیم، باز نخواهیم توانست بدون اراده جمعی بر این پاندمی فائق آییم.
متاسفانه فشار مضاعف بر کادر درمان و کمبود امکانات تشخیص و بستری، در کنار شرایط تحریم سبب شده است تا مسئولان به راهکارهای انضباطی شدیدتری فکر کنند.
جانفشانی و تحمل مرارت از سوی کادر درمان بخودی خود کافی نیست بلکه تنها یک راه برای قطع زنجیره انتقال باقی ست و آن هم خود مراقبتی فردی از سوی هر شهروند است. به راستی با اینهمه اطلاع رسانی و دانش عمومی، چرا هنوز برای استفاده از ماسک نیازمند حضور قوه قهریه از درب منزل تا مقصد هستیم؟
آیا مردم ما به آن درجه از بلوغ فکری نرسیده اند که برای مشکلات خود اهم و مهم کنند و تا ریشه کن شدن این ویروس، تمام دغدغه خود را مصروف رعایت پروتکل های بهداشتی کنند.
بی شک نمی توان از ضعف اطلاع رسانی یا عدم اطلاع از آسیب های این ویروس سخن گفت، چرا که آحاد ملت از جزییات خطر آگاهند اما می توان از اهمال و سستی در استمرار مراقبت های فردی همچون استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و نیز اجتناب از سفرهای غیرضروری و عدم شرکت در تجمعات گلایه کرد.
حال که ستاد کرونا تصمیم به اعمال محدودیت های شدیدتر در استان گرفته و لذا بار دیگر اماکن عمومی، ادارات دولتی، نماز جمعه و سایر فعالیت های اجتماعی تعطیل شده‌اند، شایسته است که برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و رفع سریعتر بحران، همه دست در دست هم به یاری مسئولان و کادر درمان بشتابیم.

استاندار همدان در این نشست خبری که فرمانداران شهرستان ها روسای مراکز بهداشت شهرستان ها و خبرنگاران شهرستان نیز به صورت ویدئو کنفرانس حضور داشتند گزارشی از آخرین وضعیت استان در شیوع ویروس کرونا ارائه داد.
استاندار همدان گفت که استان همدان در شرایط قرمز قرار دارد اگر مردم پروتکل ها را رعایت نکنند شاهد افزایش ابتلا و فوتی های کرونا خواهیم بود.
سید سعید شاهرخی به این نکته هم اشاره کرد که تمام مرخصی های مدیران لغو و کل استان در آماده باش کامل جهت مبارزه با کرونا است.
وی از رسانه ها خواست در کنار ستاد استانی کرونا، خطر بزرگ کرونا را به جامعه اطلاع رسانی کنند.
شاهرخی با تاکید بر تشدید بازرسی ها گفت که هر شخص یا گروهی که پروتکل ها را رعایت نکند برخورد شدید قانونی صورت می گیرد
 شرکت‌کنندگان در تجمعات، مجرم هستند
استاندار همدان با تاکید بر اینکه شرکت‌کنندگان در تجمعات مختلف مجرم هستند و باید به دستگاه قضایی معرفی شوند گفت: بی توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شرکت در تجمعات برخلاف قانون و فرمایشات مقام معظم رهبری است.
شاهرخی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تا‌کنون موفق عمل کرده اما در حد ظرفیت و توان خودش، پس اگر ما نتوانیم ورودی به بیمارستان ها را کنترل کنیم یقینا کادر بهداشت و درمان خسته خواهند شد و توانشان تحلیل خواهد رفت. استاندار همدان با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۶۰ درصد کاهش یافته است گفت: مردم باید با حساسیت و جدیت بیشتر به رعایت این پروتکل‌های پایبند باشند. شاهرخی افزود: باید پاسخگوی خدمات درمانی باشیم و اگر این روند ادامه یابد حتی اگر ظرفیت بیمارستان ۱۰ برابر شود فایده ای ندارد.
استاندار همدان با تاکید بر اینکه شهر‌ها باید از وضعیت قرمز خارج شوند گفت: فرمانداران موظف هستند تا در هفته جاری آمار را کاهش دهند بطوریکه عملکردفرمانداران هفته آینده بررسی خواهد شد.
استاندار همدان ضمن تقدیر از اصحاب رسانه خطاب به فرمانداران گفت اصحاب رسانه را کنار خود داشته باشد، هزینه کنید دررسانه های پرمخاطب موج ایجاد کنید چون خطر بزرگی مردم را تهدید می کند.
وی همچنین از فرمانداران خواست که شکایت از برخی خبرنگاران را پس بگیرند همچنین دوایر دولتی و فرمانداران شهرستان ها بدون هماهنگی با شورای اطلاع رسانی شکایت از رسانه ها را به دستگاه قضایی نبرند.
شاهرخی با تاکید بر اینکه همکاران صعه صدر داشته باشند از اصحاب رسانه هم خواست رعایت اخلاق و امانت داری را در نظر بگیرند.
شاهرخی در مورد شفاف سازی در ارائه آمار کرونا هم توضیح داد؛ آمار را صادقانه به مردم ارائه می دهیم یعنی آمار را نه زیاد می کنیم نه کم. وی ادامه داد: سه شهرستان همدان ، ملایر و نهاوند شرایط خاصی دارند و باید فرمانداران به صورت ویژه ورود کنند تا شرایط را تغییر دهند.
وی ادامه داد: روز پنج شنبه آمار ۷۰۰ بستری را در استان اعلام کردند که این زنگ خطری است و در همدان، ملایر و نهاوند شرایط ویژه است و باید شورای تامین را تشکیل دهید و آماده باش اعلام کنید.
 تعداد مبتلایان به کرونا در همدان دو برابر شد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در این نشست گفت: شرایط استان در وضعیت قرمز قرار گرفته و رعایت پروتکل های بهداشتی باید به یک خواسته اجتماعی مبدل شود چرا که کادر درمان توان مقابله با این حجم از بیماری را ندارد.
رشید حیدری مقدم افزود: تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا در استان نسبت به روز پنج‌شنبه دو برابر افزایش یافته است.
وی افزود: تعداد موارد مثبت جدید کرونا از روز پنج شنبه تا ظهر دیروز ۶۸ مورد و تعداد افراد بستری شده ۹۸ نفر بوده است.
حیدری مقدم با بیان اینکه تعداد موارد مثبت مبتلا به کرونا در استان از ابتدای اسفند تاکنون چهار هزار و ۹۰۳ مورد بوده خاطرنشان کرد: از این تعداد سه هزار و ۹۶۳ نفر بهبود یافته و ۶۵۳ نیز فوت کرده‌اند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: از جمعیت ۱۵ هزار نفری جامعه بهداشت و درمان همدان یک هزار و ۲۰۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند که در حال حاضر ۲۰۰ نفر دوره نقاهت و قرنطینه را سپری می کنند.
حیدری مقدم خاطرنشان کرد: بهترین راه عبور از پیک سوم شیوع کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در تجمع‌ها است.
وی همچنین حضور در مکان های بدون تهویه مناسب، حضور در تجمع ها، استفاده نکردن از ماسک و بی‌اعتنایی به پروتکل‌های بهداشتی را عامل افزایش شمار مبتلایان به کرونا در همدان عنوان کرد و گفت: ۷۵ درصد از سلامت جامعه به ایفای نقش شهروندان بستگی دارد و کادر درمان فقط ۲۵ درصد را به عهده دارد.
وی با بیان اینکه در استان همدان سه هزار و ۱۰۰ تخت فعال وجود دارد افزود: این میزان فقط ظرفیت ۲ دهم درصد از جمعیت همدان را دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: در حال حاضر ۷۱۲ نفر بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها تحت درمان هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در رابطه با آخرین وضعیت کرونایی استان گفت: دروز ۶۸ مورد مثبت بستری و ۹۸ مورد مثبت سرپایی داشتیم و در حال حاضر ۷۱۲ نفر در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۴۰ بیمار زیر ونتیلاتور قرار دارند در حالیکه در پیک اول ۴۰۰ نفر بیمار بستری و در پیک سوم ۷۱۲ بیمار بستری داشتیم.
وی ادامه داد: از زمان شیوع کرونا تاکنون اسدآباد ۱۱۸ مورد مثبت بستری در بیمارستان و ۳۰۵ مورد مثبت سرپایی، بهار ۳۱۷ مورد مثبت بستری در بیمارستان و ۶۰۹ مورد مثبت سرپایی، تویسرکان ۲۶۳ مورد مثبت بستری در بیمارستان و ۲۹۲ مورد مثبت سرپایی، رزن و درگزین ۲۴۳ مورد مثبت بستری در بیمارستان و ۴۱۸ مورد مثبت سرپایی، فامنین ۷۲ مورد مثبت بستری در بیمارستان و ۱۸۸ مورد مثبت سرپایی، کبودراهنگ ۳۲۰ مورد مثبت بستری در بیمارستان و ۴۱۰ مورد مثبت سرپایی، ملایر ۹۲۴ مورد مثبت بستری در بیمارستان و ۱۱۹۶ نفر مثبت سرپایی، نهاوند ۵۰۸ نفر مثبت بستری در بیمارستان و ۶۲۶ نفر مثبت سرپایی و همدان ۱۹۸۸ نفر مثبت بستری در بیمارستان و ۳۲۱۱ نفر مثبت سرپایی داشته است.
وی در رابطه با وضعیت بیمارستان‌های استان، تشریح کرد: درحال حاضر ۹۱ بیمار کرونایی در بیمارستان شهید بهشتی، ۱۶۷ مورد در بیمارستان سینا، ۵ مورد در بیمارستان فاطمیه، ۶ مورد در بیمارستان قلب فرشچیان، ۸۱ مورد در بیمارستان بعثت، ۲۴ مورد در بهار، ۳۴ مورد در تویسرکان، ۳۳ مورد در نهاوند، ۳۷ مورد در کبودراهنگ، ۶۰ مورد در بیمارستان امام حسین(ع) ملایر، ۲۳ مورد در بیمارستان مهر ملایر، ۱۳ مورد در فامنین، ۹۰ مورد در بیمارستان قدوسی نهاوند، ۵۰ مورد در درگزین و ۵۸ مورد در بیمارستان آتیه بستری هستند.

محدودیت‌های جدید
اعمال شد
■ تمامی مدارس و مراکز آموزشی یک هفته دیگر تعطیل شد
* اماکنی که از امروز تعطیل هستند به مدت یک هفته
سینما
تئاتر
شهرهای بازی
گیم نت ها و تفرج گاها

■ تالارها، باغ موزه ها و اماکن سیاحتی
نماز جمعه
■ نماز جماعت زیارتگاها و اماکن متبرکه
باشگاهای ورزشی و باشگاهای بدن سازی.
■ قهوه خانه و چای خانه ها
■ خانه مسافرها
*به مدت یک هفته تعطیل خواهند بود
■ برخی از ادارات غیر حضوری خدمات ارائه میدهند
کلیه دانشگاه ها
کلیه کلاس های اموزشی مدارس
حوزه علیمه و اموزش های فنی
*این واحدها چنانچه رعایت نکنند پلمپ می شوند
■ مهدهای کودک، مطب ها، کلینیک ها، پاساژها دفاتر میشخوان دولت، دفاتر خدمات قضایی و پلیس+۱۰
■ تیم های بازرسی میتوانند در صورت مشاهده عدم رعایت پروتکل های بهداشتی تعطیل کنند
*محدودیت ها: ورودی آرامستانها کنترل میشود که در صورت فوت فردی بیش از۲۰نفر نمیتوانند در مراسم شرکت کنند.
*کارمندان ادارات که در آن ها بانوان باردار و دارای فرزندان زیر ۶سال هستند دورکاری کنند
تیم های بازرسی ستاد صیانت از حقوق شهروندان امروز فعال شده اند و در شهرستانها امکانات لازم در اختیار انها قرار گیرد و گزارش بازرسی ها روزانه به دبیر خانه ارسال شود
 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه