آخرین اخبار

19. مهر 1399 - 21:05   |   کد مطلب: 33067
تورم ماهانه از 3/1 درصد به 6/3 درصد رسيد/ تورم نقطه‌به‌نقطه همدان بالاتر و يکساله پايين‌تر از ميانگين کشوري است

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام بررسي آماري نشان مي‌دهد، تورم استان همدان در شهريور امسال نسبت به ماه گذشته امسال 4/0 کاهش داشته اما نسبت به فروردين همين سال حدود 3 برابر شده است. تورم نقطه‌به‌نقطه شهريور امسال نيز نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4/5 درصد بيشتر بوده است.
طبق همين آمار، تورم نقطه‌به‌نقطه استان همدان 9/2 درصد بالاتر از ميانگين کشوري است؛ تورم شهريورماه امسال نسبت به شهريور سال گذشته در استان 3/37 درصد و در کشور 4/34 درصد است. اين نشان مي‌دهد که خانوارهای استان به‌طور میانگین 3/37 درصد بیشتر از شهریورماه 1398 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
نرخ تورم 12 ماه منتهي به شهریورماه سال 99 استان همدان نيز به 1/25 درصد رسيده که نسبت به همين دوره در شهریور سال 98، 7/16 درصد کاهش داشته است.
طبق آمار منتشرشده، نرخ تورم 12 ماهه منتهی به شهریورماه برای خانوارهای کشور عدد 26 درصد است و اين نشان مي‌دهد که تورم همدان 9/0 درصد از ميانگين کشور پايين‌تر است.
طبق جدول مرکز آمار، تورم نقطه‌به‌نقطه حمل‌ونقل در استان بالاترين نرخ تورم را نسبت به ساير کالاهاي مورد بررسي دارد؛ اما با اين‌حال 7/5 درصد پايين‌تر از ميانگين کشوري است. اين عدد در کشور 8/80 درصد است اما در استان همدان 1/75 درصد است.
بخش حمل‌ونقل علاوه‌بر اين، در بررسي يکساله با 1/51 درصد و 6 ماهه با 8/57 درصد بالاترين نرخ تورم را دارد.
مبلمان و لوازم خانگي و نگهداري نيز با 9/46 درصد رتبه بعدي تورم نقطه‌به‌نقطه در شهريورماه است و پس از آن تفريح و فرهنگ با 6/45 درصد قرار دارد.
ارتباطات نيز با 1/11 درصد تورم نقطه‌به‌نقطه و 5/5 درصد کمترين نرخ تورم سالانه را به خود اختصاص داده است.
به گفته رئیس گروه جمع‌آوری آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان همدان، برای محاسبه این نرخ‌ها، اطلاعات مربوط به 520 قلم کالا و خدمات استفاده مي‌شود كه هركدام با توجه به سهمي كه از كل مخارج خانوار دارند با مراجعه به حدود 2 هزار منبع اطلاعاتي، يعني پاسخگوياني شامل خانوارها، مراكز فروش كالا و خدمات مصرفي و اطلاعات ثبتي، قيمت آنها دریافت مي‌شود.
مهدي صدوقی توضيح داد: اين 520 قلم كالا شامل خوراكي، نوشيدني، دخانیات، زیورآلات، پوشاك، آموزش، بهداشت، حمل‌ونقل ارتباطات و ... است و در مجموع 12 هزار قیمت برای هر ماه جمع‌آوری می‌شود.
رئیس گروه جمع‌آوری آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان گفت: نكته قابل توجه اين است كه قيمت اقلام دارايي و سرمايه‌اي نظير طلاي آب‌شده، ارز و سکه (کالاهای سرمایه‌ای) در نرخ تورم مدنظر قرار نمي‌گيرد.
وي افزود: تورم پایین در یک کشور پیامد توسعه و پیشرفت آن کشور است. بیشتر اقتصاددانان وجود تورم پایین یعنی در حد 3 تا 4 درصد افزایش سالیانه قیمت‌ها و یا به‌طور کلی نرخ تورم کمتر از 8 درصد در سال را برای رشد و توسعه اقتصادی کشورها لازم و مفید می‌دانند، ولی تورم ده تا 25 درصد در سال را تورم شدید می‌نامند و دولت‌ها بایستی با این‌گونه تورم‌ها مبارزه کنند، به‌طوری‌که بیشتر کشورهای درحال توسعه تورمی کمتر از ده درصد دارند.
صدوقی ادامه داد: در کشورها، برای مبارزه با تورم، کاهش سطح مطلق قیمت‌ها به‌طور معمول امکان‌پذیر نیست. چون همراه با تورم هزینه‌های تولید نیز افزایش می‌یابند.

نویسنده : غزل اسلامي

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه