آخرین اخبار

21. مهر 1399 - 10:57   |   کد مطلب: 33083
هر چیزی که قابل ترسیم و تجسم باشد و حس بینایی را مخاطب قرار دهد هنر‌های تجسمی می‌گویند. این جمله تعریفی از هنرهای تجسمی است که توسط رئیس انجمن هنرهای تجسمی بیان شد.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام، سعید دولتی در تعریفی دیگر، هر چیزی که با ابزار اثرگذار و اثرپذیر انجام شود را هنرهای تجسمی عنوان کرد و گفت: هنرهای تجسمی شامل رشته‌های طراحی، نقاشی، گرافیک، مجسمه‌سازی، خوش‌نویسی، عکاسی، کاریکاتور، تصویرسازی، نگارگری و مینیاتور است.
وی با بیان اینکه در این روزها هنرمندان هنرهای تجسمی روزهای خوبی را نمی‌گذراند، بیان کرد: برخی هنرمندان از طریق فروش آثار خود در نمایشگاه‌ها و تدریس کسب درآمد می‌کردند که به‌دلیل شیوع کرونا کلاس و تمامی فعالیت‌های هنری لغو و عملا درآمد این افراد با مشکل مواجه شد.
دولتی تعداد افرادی که در این زمینه در استان همدان مدرک دارند را حدود 300 نفر اعلام کرد و گفت: اما افراد فعال در این زمینه 50 نفر هستند.
وی درباره فعالیت‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود، گفت: متأسفانه در کشور ما و استان همدان بودجه‌ خاصی به فرهنگ و هنر داده نمی‌شود و معمولا با پیگیری‌های فراوان تسهیلاتی داده می‌شود تا بتوانیم ورکشاپ، جشنواره، کلاس و نمایشگاه برگزار کنیم.
رئیس انجمن هنرهای تجسمی استان همدان درباره شرایط فعلی هنرمندان در کرونا نیز توضیح داد: متأسفانه شرایط اصلا خوب نیست و در این چند سال هیچ وقت تا این اندازه رکود را تجربه نکرده بودیم، در تابستان که همیشه بیشترین ثبت‌نام را داشتیم تعداد ثبت‌نام‌ها به یک‌پنجم کاهش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: کلاس‌های هنری در اولویت‌ها خانواده‌ها نیست و در این شرایط اقتصادی برای آن هزینه نمی‌کنند، از طرفی شیوع کرونا نیز سبب شد تا مردم به این کلاس‌ها تمایل نداشته باشند.
وی با بیان اینکه جامعه هنر در این شرایط به‌ویژه در شهرستان‌های بی‎رونق افسردگی گرفته است، افزود: هنرمندان هنر خود را از دست داده‌اند، برای امرار معاش و زنده ماندن به سمت کارگری می‌روند.
دولتی در پایان صحبت‌های خود گفت: چندین سال درس خواندیم، تحصیل کردیم، زحمت کشیدیم که نتیجه زحمت‌های خود را ببینیم، به‌تازگی به درآمد رسیده بودیم که متأسفانه کرونا همه‌چیز را خراب کرد. حالا درخواست ما از مسئولان این است که در این شرایط به هنرمندان توجه بیشتری کنند.
 کار هنری نیازمند ذوق است
یکی از هنرمندان تصویرساز و کاریکاتوریست نیز درباره شرایط این روزهای خود بیان کرد: نزدیک به 15 سال است که در این حوزه فعالیت می‌کنم و در این شرایط کرونا بر تمامی مشاغل به‌ویژه بخش فرهنگی تأثیر زیادی گذشته است.
طاهر شعبانی درباره حمایت‌های دولت از هنرمندان گفت: به جز 3 ماهه نخست که بیمه برای هنرمندان پرداخت شد، دیگر خبری از حمایت نبود.
وی درباره کار هنری در استان همدان گفت: هنرمندان همدانی در فستیوال‌های مختلف بسیار خوش درخشیدند و بسیاری از آنها دیگر برای همدان کار نمی‌کنند و بیشتر برای شهرهای بزرگ مثل تهران فعالیت می‌کنند.
شعبانی همچنین اظهار کرد: کار هنری نیازمند ذوق است ولی اتفاقی نیفتاد که ذوق ما را بپروراند و کارکردن در این شرایط برای استان همدان واقعا سخت است.
 اگر حمایت باشد می‌توانیم زندگی را بچرخانیم
یک نقاش همدانی نیز درباره شرایط روزهای کرونایی خود بیان کرد: متأسفانه در گذشته که شرایط خوبی نداشتیم و اکنون هم اوضاع بدتر از روزهای گذشته است، نه مراسمی برگزار می‌شود و نه نمایشگاهی!
پرستو کتابی‌مقدم ادامه داد: سال‌ها درس خواندم که شغلی مرتبط با رشته‌ خودم داشته باشم اما خب متأسفانه نتوانستم آن طور که باید از این رشته و هنرم درآمدی کسب کنم.
وی با بیان اینکه هنرمندان در شرایط فعلی افسرده و سرخورده هستند، گفت: اگر از ما حمایت شود حتی در این شرایط نیز می‌توانیم با حداقل‌ها زندگی را بچرخانیم ولی متأسفانه خبری از حمایت نیست.
نویسنده : زهرا زنگنه

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه