آخرین اخبار

21. مهر 1399 - 11:13   |   کد مطلب: 33088
ترس از اینکه دوباره مردم با انجام سفر و رفتارهاي پُرخطر به چرخش ويروس از شهر‌های ديگر به همدان دامن بزنند، بار دیگر در فضای استان سایه گسترده است؛ بر همین اساس تيم درمان پس از موج گسترده کرونا که در تمام استان‌های کشور برخاسته، منتظر رسيدن گسترده‌تر اين موج به همدان از سوی استان‌های همجوار هستند و این نگرانی‌ها را دوچندان کرده است.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام تعطيلي پایان هفته که در پیش است نبايد بهانه‌اي براي تردد در سطح شهر و مسافرت شود و تا پیش از آنکه در همدان فاجعه رخ دهد، به نظر می‌رسد مسئولان برای کنترل و مدیریت آن باید پیش از وقوع چاره‌اندیشی کنند.
شرایط استان به هیچ‌وجه خوب نیست و تخت‌هاي مراقبت از بيماران بدحال و بيماراني که به مراقبت‌هاي ويژه نيازمند هستند در بيمارستان‌ها رو به تکميل است. همین اتفاق سبب شده تا همدان نسبت به 9 ماه گذشته شرایط متفاوتی را تجربه کند؛ به این معنا که پایان فروردین‌ماه میزان رعایت پروتکل‌ها در استان به بیش از 70 درصد رسیده بود، اما متأسفانه براساس آخرین آمار در روزهای اخیر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به 42 درصد رسیده که این موضوع واقعا نگران‌کننده است؛ البته درنظر بگیرید که این عدد در شهرستان‌ها نیز متفاوت است.
براساس آخرین اطلاعات میدانی خبرنگار ما تخت ICU در بيمارستان قابل افزایش نيست و روزبه‌روز با افزايش بيماران و بار مراجعان روبه‌رو هستيم و همین مسأله سبب شده ميزان فوتي‌ها نيز افزايش یابد.
بي‌توجهي به توصيه‌هاي بهداشتي، رعايت نکردن فاصله اجتماعي و تراکم بالاي تردد در نقاط مختلف شهر در کنار استفاده از وسایل نقلیه عمومی از جمله مهم‌ترين علل شيوع کرونا در همدان گزارش شده و رعايت نکردن نکات بهداشتی به شيوع بيشتر اپيدمي کوويد- 19 دامن زده است.

 داروهای تجویزشده می‌تواند نجات‌بخش جان مبتلایان باشد؟
این پرسش در ذهن بیشتر افراد مبتلا نقش بسته که استفاده از داروها تا چه ميزان مي‌تواند ميزان مرگ‌و‌ميرها را کاهش دهد؟
بر همین اساس باید گفت تاکنون اطلاعات و تحقيقات کامل و جامعي درباره اثر‌گذاري دارودرماني بر درمان کرونا وجود ندارد ولي آنچه متخصصان عفونی شهر عنوان می‌کنند این است که تنها به‌وسيله دارو نمي‌توانيم مرگ‌و‌ميرها را کاهش دهيم، بنا‌براین استفاده از داروهاي ضد‌ويروس توأم با اکسيژن درماني به ميزان قابل توجهي مي‌تواند مرگ‌وميرها را کاهش دهد.

 قصه دنباله‌دار واکسن کرونا
براساس اعلام سازمان بهداشت جهاني، ايمني و امنيت جهاني در برابر اين ويروس زماني ايجاد مي‌شود که واکسيناسيون به‌صورت عمومي انجام شود.
بنا‌براین رعايت بيشتر توصيه‌هاي بهداشتي مي‌تواند به ميزان قابل‌توجهي از بار بيماري‌هاي عفوني و ويروسي شايع فصل سرما بکاهد؛ زیرا در غير اين‌‌صورت همپوشاني کرونا و آنفلوآنزا مي‌تواند چالش‌هاي جدي را براي مردم همدان و کادر درمانی شهر ايجاد کند.

 واکسن آنفلوآنزا ضرورت ندارد
با اینکه فصل سرما از راه رسیده و آنفلوانزا درحال خودنمایی است اما همچنان مسئولان بهداشتی استان می‌‌گویند که گروه‌هاي پرخطر همانند زنان باردار، افراد با سن بالا و کودکان زير ۵ سال و کساني که دچار نقص سيستم ايمني بدن هستند تنها بايد از اين واکسن استفاده کنند.

 بخش پیوند عضو همدان همچنان تعطیل است
این درحالی است که مستند بر گفته‌های مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان، بخش پیوند کلیه واقع در بیمارستان بهشتی از ابتدای اپیدمی کرونا همچنان بسته است که امید می‌رود با رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم و بازگشایی این بخش، بتوان نسبت به پیوند عضو بیماران دیالیزی اقدام کرد.
مجید حمیدی در گفت‌وگو با ایرنا بیان کرد: بخش پیوند کلیه در بیمارستان بهشتی یک مجموع عمومی است و مجاور بخش ICU قرار دارد؛ بنابراین مراقبت‌ها از زمان اپیدمی کرونا شدت گرفت تا جایی که با دستور وزارت بهداشت بخش پیوند تعطیل شد.
وی اظهار کرد: به‌دنبال روند کاهشی شمار مبتلایان به کرونا در کشور، بخش پیوند عضو در برخی استان‌های بزرگ بازگشایی و در همدان نیز به همت رئیس بیمارستان بهشتی تجهیزات لازم فراهم شد اما پیک کرونا اجازه بازگشایی این بخش را نداد.
مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: با وجود این بخش پیوند کلیه بیمارستان بهشتی از همه نظر آماده بوده و درصورت بازگشت شرایط به حالت عادی، فعالیت آن از سر گرفته می‌شود. حمیدی اظهار کرد: ۶ ماهه نخست سالجاری از خانواده ۱۲ بیمار مرگ مغزی برای اهدای عضو رضایت گرفته شد که ۹ مورد اهدا موفق بود و در ۳ مورد به‌دلیل پایدار نبودن شرایط، پیش از رسیدن به اتاق عمل، بیمار مرگ مغزی جان باخت. وی با یادآوری اینکه نیمه نخست سال گذشته از ۱۴ مورد رضایت‌گیری ۱۱ مورد پیوند موفق انجام شد، افزود: از ابتدای سالجاری تا پایان شهریور، شهرستان ملایر با ۶ مورد از ۹ مورد اهدای عضو، بیشترین میزان اهدا را داشته است.
مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: درحالی‌که برخی خانواده‌ها دنبال معجزه و بازگشت بیمار مرگ مغزی به زندگی هستند اما از نظر علم پزشکی درصورت تأیید مرگ مغزی یک بیمار، امیدی به بازگشت زندگی برای او نیست.
حمیدی از خانواده بیماران مرگ مغزی خواست در یک تصمیم منطقی و عقلانی به جای سپردن جسم بیمار به آغوش خاک نسبت به اهدای عضو، بخشیدن زندگی به دیگر بیماران نیازمند و زنده نگه داشتن نام و یاد بیمارشان اقدام کنند.

 مردم زنگ خطرها را جدی بگیرند
با آنچه در استان رقم می‌خورد مردم باید بیش از پيش توصيه‌ها را جدي بگيرند و قرنطينه را به‌معناي واقعي رعايت کنند، حتي توصيه‌ها را درصورتي‌که تمامي اعضاي خانواده نيز مبتلا شده باشند نيز جدي بگيرند؛ زیرا بنا بر توصیه‌های پزشکی شدت بيماري با ميزان استنشاق و مواجه فرد با ويروس در ارتباط مستقيم است.

 زنان باردار را دریابید
بنا‌بر آخرین اطلاعات علوم‌پزشکی همدان، کرونا به‌طور جدی سلامت زنان باردار را تهديد مي‌کند، زیرا تقريبا بيشتر داروها را نمي‌توان براي درمان خانم‌هاي باردار تجويز کرد؛ به‌طور مثال برخي داروهاي ضد‌ويروس در زنان باردار به هيچ عنوان نبايد تجويز شود و حتي اگر کسي قصد بارداري هم دارد نبايد اين دارو را استفاده کند يا چنانچه مادر بارداري مشکلات زمينه‌اي ديگري همانند مشکلات کليوي نيز داشته باشد محدوديت‌هاي دارويي به‌مراتب بيشتر هم خواهد شد.
به‌طورکلي تمام داروها و درمان‌هايي که براي مهار کرونا مؤثرند در زنان باردار با اضطراب و نگراني تجويز و استفاده مي شود؛ بنابراين اين گروه بايد بيش از سايرين از سلامت خود در برابر کرونا و ساير بيماري‌هاي عفوني و ويروسي مراقبت کنند.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه