آخرین اخبار

21. مهر 1399 - 11:14   |   کد مطلب: 33089
آذربایجان جمعه گذشته در مسکو به میزبانی سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه مذاکره کردند و 3 طرف پس از ده ساعت مذاکره در مورد یک سند مشترک و برقراری آتش بس در منطقه قره‌باغ توافق کردند. شبکه خبری روسی «اسپوتنیک» روزگذشته(شنبه) در خبری فوری از برقراری آتش بس در قره‌باغ خبر داد.

به گزارش بهارانه، طبق گزارش منتشرشده از ایرنا، شوشان استپانیان دبیر مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان در صفحه فیس‌بوک خود نوشت واحدهای ارتش این کشور در قره‌باغ کوهستانی در تاریخ دهم اکتبر ساعت 12:00 مطابق توافق وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان، دستور آتش بس را دریافت کردند.  با وجود اعلام خبر برقراری آتش بس در قره‌باغ، برخی رسانه‌های بین المللی از جمله شبکه الجزیره از شنیده شدن چند صدای تبادل آتش توپخانه بین 2 طرف پس از اجرای آتش بس خبر دادند.
با گذشت کمتر از 2 ساعت از اجرای توافق آتش ‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، مقام‌های 2 کشور یکدیگر را به نقض این توافق متهم کردند.
طبق گزارش منتشرشده از فارس، «شوشان استپانیان» سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در صفحه فیس‌بوک خود با متهم کردن جمهوری آذربایجان به نقض آتش‌ بس نوشت: «یگان (جمهوری‌) آذربایجان با نادیده گرفتن آتش‌ بس برای اهداف انسان‌دوستانه که از ساعت ۱۲:۰۰ تاریخ دهم اکتبر (شنبه ساعت ۱۲:۳۰ به وقت تهران) عملی شده است، ساعت ۱۲:۰۵ به سمت منطقه‌ای به نام کاراخامبیلی حمله کرد».
وی ادامه داد: «یگان دفاعی آرتساخ (قره‌باغ کوهستانی) پاسخ متناسبی را برای متوقف کردن حمله دشمن انجام داد».
از طرف دیگر، ارتش آذربایجان نیز نیروهای مسلح ارمنستان را به حملات خمپاره‌ای به «ترتر» و منطقه «آغ دام» جمهوری آذربایجان متهم کرد.
طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، درست 15 دقیقه پس از آغاز اجرای توافق آتش‌ بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، آژیرهای خطر در منطقه قره‌باغ به صدا درآمد و به مدت 2 دقیقه این صدا ادامه داشت.
ارتش محلی منطقه قره‌باغ گفته است که یک پهپاد شناسایی و جاسوسی وارد حریم هوایی این منطقه شده است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه