آخرین اخبار

21. مهر 1399 - 19:39   |   کد مطلب: 33091
پس از اينکه هزار و 500 هکتار به مساحت شهر همدان اضافه شد دوباره تصميم بر بزرگتر کردن شهر گرفته شده است. 2 سال پيش بود که مهندس طرح جامع در مطالعات خود به اين نتيجه رسيد که هزار و 500 هکتار شهر را بزرگتر کند تا کمبود احتمالي زمين براي آينده را جبران کرده و از گران‌تر شدن مسکن جلوگيري شود.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام  طبق گفته به اآبادي مشاور پيشين طرح جامع، شهر بزرگتر شد تا تراکم در مرکز شهر به‌وجود نيايد و ساخت‌وسازها به حاشيه شهر و 3 روستايي که به شهر الحاق شده‌اند، منتقل شود. اما آن‌طور که حمیدرضا حاجي‌بابايي نماينده مردم همدان و فامنين عنوان کرده: قرار است هزار هکتار ديگر به شهر اضافه شود؛ اما وي عنوان نکرده که مي‌خواهد شهر را از کدام قسمت گسترش بدهد. آن‌طور که از گفته‌هاي حاجي‌بابايي در جلسات سال‌هاي گذشته پيداست، ظاهرا همدان به سمت فامنين گسترش خواهد يافت تا در يک تا 2 دهه آينده اين 2 شهر به هم نزدیکتر شوند. وي پيش از اين در جلسه شوراي برنامه‌ريزي عنوان کرد که «همان‌طور که ده سال پيش گفتم زمين‌هاي روستاي فقيره گران مي‌شود و شد، امروز هم مي‌گويم به‌زودي شهر به سمت فامنين کشيده مي‌شود و زمين‌هاي آن منطقه گران مي‌شود»؛ بنابراين شايد بتوان گفت اين هزار هکتار هم از همان سمت به شهر ملحق شود.
اما آن‌طور که فرهاد فرزانه معاون امور عمراني استاندار به خبرنگار همدان‌پيام گفت: اگر قرار باشد شهر بزرگتر شود، تا جايي که اراضي دولتي وجود داشته و اجازه بدهد شهر را بزرگ مي‌کنيم.
به هرحال نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای که با حضور رئیس سازمان زمین و مسکن کشور، استاندار و مدیرکل مسکن و شهرسازی داشته گفته است که هزار هکتار زمین برای ساخت مسکن طرح اقدام ملی باید به محدود شهر الحاق شود.
به گزارش مهر، به گفته حاجی‌بابایی، همه‌چیز در همدان مهیای حرکت و تحرک و توسعه و برقراری عدالت شهری است و به سمت اجماع در کلانشهر و طرح جامع می‌رویم.
وی با بیان اینکه از ساخت انبوه مسکن در همدان کوتاه نمی‌آییم؛ زیرا سیل جمعیت به سمت شهر همدان روان است و رکن اصلی کلانشهر استقرار شهروند با مسکن مناسب است، گفت: مردم شهروند درجه یک هستند.
حاجی‌بابایی با بیان اینکه با این طرح، زمین‌خواری بایکوت خواهد شد، گفت: در همدان ویژه‌خواری، برج‌خواری و رانت‌خواری ممنوع است و شهر خوب برای همه شهروندان آن باید تحقق یابد.
وی با تأکید بر اینکه ما همدان را به اوج خواهیم رساند و همدان قطب کشوری می‌شود؛ گفت: برای حصول به این هدف، تدابیری مشترک با استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی اندیشیده شده تا به محدوده شهر همدان اضافه شود و بدین‌وسیله شاهد کاهش قیمت بالای مسکن و زمین در همدان باشیم.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۲۲ هزار نفر در طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند که هرچه سریع‌تر باید تعیین تکلیف شوند.
وی با بیان اینکه طرح‌هایی که درباره خانه‌دار شدن مردم مدنظر قرار می‌گیرد را باید جدی بگیریم، گفت: یکی از مهم‌ترین طرح‌ها، اقدام ملی مسکن است.
نماینده مردم همدان و فامنین با اشاره به اینکه شرایط را باید برای خانه‌دار شدن مردم و ساخت مسکن مهیا کنیم، تأکید کرد: تعداد زیادی از افراد، بدون مسکن هستند و اگر برنامه‌ای برای آن اندیشیده نشود، قیمت زمین و مسکن بیشتر هم می‌شود.
وی تأکید کرد: مسئولان در استان همدان محکم و پرقدرت برای ایجاد و ساخت مسکن برای اقشار مختلف جامعه پای کار هستند.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه