آخرین اخبار

22. مهر 1399 - 10:53   |   کد مطلب: 33094
از آغاز شیوع کرونا تاکنون 48 بیمار دیالیزی به این ویروس مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۴۱ تن جان خود را از دست دادند. مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان گفت: بیماران دیالیزی بیش از دیگر افراد در معرض آسیب کرونا قرار دارند و مرگ این طیف از افراد درصورت ابتلا به این ویروس زیاد است؛ زیرا بیماران دیالیزی به‌دلیل پایین بودن توان دفاعی و ضعف بدنی قدرت مقابله با کرونا را ندارند.

به گزارش بهارانه، ابوالفتح میرزایی در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه بخشی از افراد زیرمجموعه انجمن، بیماران کلیوی هستند، بیان کرد: پس از پیوند کلیه به‌دلیل اضافه شدن عضو جدید به بدن، سیستم دفاعی بدن اقدام به مقابله و جنگ با این عضو غریبه می‌کند.
وی افزود: برای جلوگیری از بین رفتن عضو جدید، فرد پیوندی به مصرف داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن اقدام می‌کند تا عضو پیوندی بتواند فعالیت خود را در بدن بیمار آغاز کند و این اقدام به‌مرور موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود.
میزایی افزود: بیماران دیالیزی پس از پیوند عضو نیز به‌صورت صد درصد بهبود نمی‌یابند و بی‌نیاز به حضور در بیمارستان نیستند بلکه تا پایان عمر باید دارو مصرف کنند.
وی درباره فعالیت بخش پیوند عضو همدان بیان کرد: به‌دنبال تلاش‌های صورت گرفته تنها مجوز یک مورد پیوند در همدان از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت شد که با وجود آماده‌سازی بخش برای پیوند اما به‌دلیل شیوع دوباره کرونا پیوندی صورت نگرفت.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان بیان کرد: 7 بیمار آزمایش‌های لازم برای دریافت عضو پیوندی انجام دادند و اهداکننده عضو نیز وجود دارد اما با توجه به تعطیلی مرکز پیوند همدان این بیماران می‌توانند تنها در تهران نسبت به عمل پیوند اقدام کنند.
میرزایی افزود: تعدادی از بیماران دیالیزی به‌دلیل بالا بودن هزینه اقامت در تهران، هزینه پیوند و دیگر هزینه‌ها، امکان حضور در استان دیگر را ندارند؛ بنابراین منتظر عادی شدن شرایط کرونایی برای پیوند عضو در داخل استان هستند.
وی اظهار کرد: درحال‌حاضر ۶۶۷ بیمار دیالیزی، ۶۰۰ بیمار پیوندی زیر پوشش انجمن هستند، ۱۲۵ بیمار جدید که کلیه آنها از کار افتاده شناسایی شدند که هنوز این افراد نیازمند دیالیز نیستند بلکه در مرحله تحت درمان، دارو و مراقبت بهداشتی و آزمایشی هستند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه