آخرین اخبار

28. مهر 1399 - 18:38   |   کد مطلب: 33144
مدیر سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان:
انگ زدن به فرد کرونایی موجب پنهان کردن بیماری می‌شود
انگ یا برچسب اجتماعی به بیماران کرونایی سبب پنهان‌کاری در اعلام ابتلا به این ویروس و مراجعه دیرهنگام برای درمان می‌شود | علاوه بر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا پرهیز از انگ زدن به این طیف بیماران بسیار با اهمیت است چراکه این کار اشتیاق برای انجام رفتارهای بهداشتی و پیشگیرانه را کاهش می‌دهد.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پرس؛ مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: انگ یا برچسب اجتماعی به بیماران کرونایی سبب پنهان‌کاری در اعلام ابتلا به این ویروس و مراجعه دیرهنگام برای درمان می‌شود.

دکتر مهتا سنگستانی اظهار داشت: علاوه بر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا پرهیز از انگ زدن به این طیف بیماران بسیار با اهمیت است چراکه این کار اشتیاق برای انجام رفتارهای بهداشتی و پیشگیرانه را کاهش می‌دهد.

وی اضافه کرد: بی‌توجهی و کم‌توجهی به بیماران کرونایی و سرزنش کردن آنها، علاوه بر پنهان کاری موجب حضور بیمار در محل کار و فعالیت و انتقال ویروس به دیگر همکاران و مراجعه کنندگان به محل کار وی می شود.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان افزود: هیچیک از بیماران کرونایی دوست نداشتن به این ویروس مبتلا شوند و دیگران را نیز به این بیماری مبتلا کنند بنابراین ابتلا به کرونا برای افرادی بی اعتنا به شیوه‌نامه‌های بهداشتی متصور است.

سنگستانی با بیان اینکه سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر در معرض سرزنش هستند افزود: بی‌توجهی به سالمندان مبتلا به کرونا و بیان جملات ناشایست و ناامید کننده قابل پذیرش نیست و خانواده ها در این شرایط باید بیشتر از نظر رفتاری مراقب نحوه برخورد با سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای باشند.

وی اظهار داشت: مقصر جلوه دادن افراد باعث می‌شود افراد بیمار علاوه بر رنج و نگرانی از بیماری، از نظر روانی نیز زیر فشار شدید قرار بگیرند.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ادامه داد: یکی از ضرورتهای مورد توجه هنگام مراقبت از بیمار کرونایی در منزل، جدا کردن فرد و وسایل او از دیگر اعضای خانواده تا زمان کسب بهبودی است بنابراین بیماران نباید نسبت به این اقدام خانواده شاکی شده و این اقدام را بی توجهی و طرد از خانواده تلقی کنند.

سنگستانی اظهار داشت: افراد نقش موثری در بازتولید برچسب، انگ اجتماعی و ایجاد هراس و دلهره برای بیماران دارند بنابراین انتظار می رود با توجه و شنیدن داستان هر یک از افراد مبتلا، بهبودیافته یا فوت‌شده به علت کرونا هویت انسانی افراد را به رسمیت بشناسند.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه