آخرین اخبار

28. مهر 1399 - 18:57   |   کد مطلب: 33148
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان از اجرای ناحیه صنعتی صالح‌آباد در دو فاز به مساحت 50 هکتار خبر داد و گفت: طبق طرح مطالعاتی عمده واحدهای درنظر گرفته‌شده در این شهرک در بخش صنایع سلولزی، چوب و ام‌دی‌اف دایر می‌شوند.

به گزارش بهارانه، به نقل از سپهرغرب استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی علاوه‌بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب نظیر آب، فاضلاب و تأمین انرژی در قالبی ساختار‌یافته با هزینه اجرایی پایین‌تر، امکان حضور صنایع مرتبط در کنار هم را نیز میسر می‌کند.

 به دیگر بیان نحوه چیدمان و استقرار واحدهای صنعتی به‌مراتب از هزینه‌های واسطه‌ای و مبادله‌ای فعالان حوزه صنعت کاسته و طبیعتاً قدرت رقابت‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

تهیه زمین مناسب برای اجرای طرح‌های صنعتی در موقعیت ممتاز با توجه به مکان‌یابی و طراحی انجام‌شده مطابق اصول فنی و مهندسی و آخرین روش‌های شهرک‌سازی، عدم نیاز به کسب مجوز جداگانه از ادارات و سازمان‌های متعدد از قبیل منابع طبیعی، کشاورزی، آب، برق، گاز، امور اراضی، میراث فرهنگی، خاک‌شناسی، ثبت اسناد، راه و ترابری، مستثنا بودن از قانون شهرداری‌ها و صدور رایگان مجوز‌های احداث ساختمان و پایان کار در کوتاه‌ترین زمان ممکن، واگذاری اداره شهرک‌ها و نواحی صنعتی پس از بهره‌برداری به ‌هیئت‌امنا متشکل از صاحبان صنایع مستقر، بهره‌برداری از امکانات و تأسیساتی که ایجاد شده و یا در آینده ایجاد می‌شوند همچون معابر آسفالت، فضای سبز گسترده و زیبا، شبکه‌های گسترده آب، شبکه روشنایی معابر، مرکز فوریت‌های پزشکی، آتش‌نشانی، مرکز اینترنت، مراکز مشاوره شعب بانک‌ها، دفتر بیمه و سایر امکانات رفاهی متناسب با پیشرفت فیزیکی شهرک‌ها، ازجمله مزایای حضور در شهرک صنعتی برای علاقه‌مندان به ورود در عرصه تولید است.

درواقع شهرک‌های صنعتی بستر مناسب برای ایجاد نواحی و خوشه‌های صنعتی در سیستم اقتصادی ایجاد می‌کنند. وقتی صنایع همگن و مرتبط در کنار یکدیگر شروع به فعالیت می‌کنند، فاصله بین اجزای تولید بسیار کم شده و زنجیره تولید در بهترین فرم و با کمترین هزینه شکل خواهد گرفت؛ دراین‌بین بی‌شک کسب مزیت رقابتی و سهم بیشتر از بازارها از اهداف اصلی همه سازمان‌ها است.

وجود هماهنگی و همکاری بین اعضای زنجیره تأمین همواره از عواملی بوده است که مدیران زنجیره تأمین در جهت آن گام برداشته‌اند، زیرا تعامل مستمر موجب کاهش هزینه‌ها،  افزایش سرعت تصمیم‌گیری، تغییر محصول طبق نظر مشتریان و افزایش توان رقابتی در مقابل تغییرات سریع و ناگهانی خواهد شد؛ این موضوع از طریق شبکه خوشه‌های صنعتی و کنسرسیوم‌های صادراتی قابل انجام است که در دستور کار شهرک‌های صنعتی قرار دارد. دراین‌بین طی چند ماه اخیر خبر از شکل‌گیری ناحیه صنعتی صالح‌آباد  همدان از سوی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی به گوش می‌رسد، بر این اساس با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم تا درخصوص چگونگی و نوع فعالیت این شهرک با محمدرضا بادامی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان  گفت‌وگویی  را ترتیب دهیم که در ادامه می‌خوانید:

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان با اشاره به اینکه امسال منطبق با شعار سال یعنی جهش تولید خوشبختانه انجام برخی اقدامات ویژه در دستور کار این شرکت قرار گرفت، گفت: با توجه به شاخص بودن این اقدامات فعالیت‌های صورت‌گرفته مورد استقبال تولیدکنندگان و صنعتگران بود.

محمدرضا بادامی با تأکید بر آنکه یکی از این اقدامات توسعه شهرک صنعتی بهاران به مساحت 40 هکتار بود، افزود: اجرای زیرساخت‌های واگذاری ناحیه صنعتی صالح‌آباد نیز از دیگر فعالیت‌هایی بود که مورد استقبال قرار گرفت.

 * ناحیه صنعتی 50 هکتاری

وی با اشاره به آنکه این ناحیه صنعتی در مساحت 50 هکتار آماده شده است، اذعان کرد: این اراضی توسط شرکت تملک و اجرای زیرساخت‌های آن در دو فاز 25 هکتار آغاز شد.

 بادامی با اشاره به آنکه در فاز نخست این ناحیه صنعتی زیرسازی معابر و اجرای شبکه برای شرکت‌های خدمات‌رسان همچون آب، برق و مخابرات انجام پذیرفته است، اظهار کرد: ایجاد شبکه و انشعابات گاز نیز در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان با اشاره به اینکه خوشبختانه کار در فاز دوم نیز به‌صورت هم‌زمان درحال انجام است، خاطرنشان کرد: عمده اراضی در فاز نخست واگذار شده است.

وی ادامه داد: براساس وعده‌ای که برای استقرار واحدها در نیمه دوم سال داده بودیم، خوشبختانه در برخی از اراضی واگذارشده سرمایه‌گذاران درحال ساخت واحدهای صنعتی و تولید خود هستند.

این مدیر ارشد صنعتی استان همدان با اشاره به اینکه اکنون حداقل 12 واحد در ناحیه صنعتی صالح‌آباد درحال ساخت است، عنوان کرد: البته نوسان قیمت در مصالح ساختمانی و افزایش چندین برابری قیمت در اقلامی همچون میلگرد و آهن روند کار را کُند کرده و اغلب سرمایه‌گذارانی که اقدام به خرید اراضی کرده‌اند، با احتیاط و تأخیر اقدام به ساخت‌وساز خواهند کرد.

* استقرار واحدها منطبق با شاخص‌های محیط‌زیست  

بادامی با تأکید بر آنکه عمده واحدهای درنظر گرفته‌شده برای این ناحیه صنعتی با توجه به تجربه‌ای که در شهرک صنعتی بهاران داشتم در ردیف واحدهای صنعتی منطبق با مباحث محیط‌زیستی هستند، گفت: در این شهرک واحدهای تولید اسید و امثالهم نخواهیم داشت.

 وی با تصریح بر اینکه بخش عمده‌ای‌ از واحدهای درنظر گرفته‌شده مرتبط با تولیدات سلولزی خواهند بود، عنوان کرد: ازجمله آن‌ها می‌توان به واحدهای تولیدکننده مبلمان و ام‌دی‌اف و غیره اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان با تأکید بر آنکه اغلب متقاضیان این واحدها از روستای بهادربیگ و نیز کارگاه‌های دایر در مریانج هستند، ابراز کرد: امیدواریم بتوانیم فاز دوم این ناحیه صنعتی را نیز تا پایان سال آماده واگذاری و استقرار واحدها بکنیم.

بادامی ادامه داد: در بحث آلایندگی مطرح‌شده درخصوص شهرک صنعتی بهاران نیز باید بگویم از چیزی حدود 800 واحد مستقر تنها 200 واحد آن تحت نظر شرکت شهرک‌های صنعتی است.

وی با تأکید بر آنکه این آلایندگی محصول چندین عامل مختلف است و تنها به واحدهای دایر در شهرک صنعتی بهاران مرتبط نیست، خاطرنشان کرد: نکته اینجا است که حداقل واحدهایی که تحت نظر شرکت شهرک‌های صنعتی در مباحث مختلف ازجمله آلایندگی محیط‌زیستی همچون شبکه فاضلاب به‌دلیل وجود زیرساخت و سرکشی شرکت‌های خدمات‌رسان قرار دارند، تحت کنترل هستند.

این مدیر ارشد صنعتی استان همدان افزود: حال آنکه بررسی‌های انجام‌شده نشان داد این آلایندگی و بوی مشمئزکننده صرفاً از مجموعه شهرک صنعتی بهاران نبوده، بلکه شامل کشتارگاه واحدهایی که خارج فضای شهرک هستند و حتی عبورومرور ماشین‌آلات به‌دلیل استهلاک لاستیک‌ها نیز می‌شود.

بادامی با بیان اینکه عوامل فوق‌الذکر با همکاری خوب اداره کل محیط‌زیست استان و شهرستان رصد شده است، اذعان کرد: با پیگیری دادستان برای برخی از واحدهایی که در شهرک صنعتی بهاران نقش مؤثر آلایندگی داشته‌اند، اخطاریه صادر شده است.  

وی با تأکید بر اینکه طرح مطالعاتی استقرار ناحیه صنعتی صالح‌آباد به چیزی حدود هفت سال قبل بازمی‌گردد، خاطرنشان کرد:  طبق این مطالعات قرار بود بنا به ظرفیت شهرستان در 50 هکتار پیش‌بینی‌شده بین 240 تا 250 واحد مستقر شود، اما با توجه به استقبال متقاضیان، یقیناً این تعداد بیشتر خواهد شد؛ بنابراین باید به دنبال توسعه این ناحیه باشیم.

* پست 63 کیلوولتی تا پایان سال مستقر می‌شود

این مقام مسئول با بیان اینکه برای رفع مباحث و مشکلات تأمین برق شهرک‌های صنعتی شهرستان همدان و بهار با شرکت منطقه‌ای برق باختر قراردادی منعقد شده است، اذعان کرد: بر این اساس مقرر شد یک پست 63 کیلوولتی با ظرفیت تولید 30 مگابایت برای برق مورد نیاز تا پایان سال مستقر شود که کارهای مقدماتی آن از سوی شرکت برق آغاز شده است.

بادامی ادامه داد: این پست برق تا پایان سال راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان با تأکید بر اینکه برای جلوگیری از تکرار فضای پیش‌آمده و جهت توسعه شهری بهار به سمت شهرک صنعتی برای ناحیه صنعتی صالح‌آباد تدابیر لازم اندیشیده شده است، عنوان کرد: قبل از بررسی طرح‌های جامع و تفضیلی شهرها در کمیسیون ماده پنج این مباحث در کارگروه امور زیربنایی استانداری مطرح و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: درحال حاضر  شرکت شهرک‌ها در این کارگروه عضویت دارد و درخصوص مباحث مرتبط نظر می‌دهد، حال آنکه تا چندی پیش این عضویت وجود نداشت و مباحث به‌صورت یک‌طرفه دنبال می‌شد.

بادامی با اشاره به اینکه متأسفانه برای شهر بهار نیز شاهد چنین تصمیم‌سازی‌هایی در حوزه توسعه شهری بوده‌ایم، گفت: درواقع پیش از توسعه شهری بهار شهرک صنعتی بهاران در منطقه وجود داشته، اما متأسفانه روند توسعه شهری نیز به سمت شهرک سوق داده شده است.

وی با تأکید بر آنکه این روند یقیناً دیگر تکرار نمی‌شود، اذعان کرد: با وجود تنگناها و سختی‌های اقتصادی، به نظر من امسال با توجه به ممنوعیت واردات محصولات خارجی، سال خوبی برای تولید و صنعت کشور و به تبع آن استان بوده؛ زیرا کالای تولید داخل مورد توجه قرار گرفته و خریدار پیدا کرده است.

مع‌الوصف؛ با توجه به آنچه گفته شد، خوشبختانه تخصصی بودن ناحیه صنعتی صالح‌آباد نویدبخش رونق صنعت چوب در منطقه و درعین‌حال تمرکز آن در یک ناحیه خاص است؛ بنابراین انتظار می‌رود این ناحیه درواقعیت نیز بتواند به یک پایگاه صنعت چوب در استان بدل شود.

طاهره ترابی‌مهوش

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه