آخرین اخبار

2. آذر 1399 - 22:08   |   کد مطلب: 33449
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان خبرداد
ثبت رکورد بارش ۱۵۷ میلیمتری در بهار طی دو روز گذشته
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان از بارش ۴۰ میلیمتری باران طی دو روز گذشته در همدان خبرداد و گفت: از روزجمعه تا ساعت ۶ صبح امروز به طور متوسط ۴۰ میلیمتر بارش در استان همدان رخ داده که در مقایسه با ۳۴۰ میلیمتر یکسال عدد خوبی است.

به گزارش بهارانه، منصور ستوده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارکرد: بیشترین بارش دو روز گذشته مربوط به ایستگاه رسول آباد شهرستان بهار با ۱۵۷ میلیمتر بوده و کمترین بارش با ۲۰ میلیمتر مربوط به ایستگاه پیهان ملایر بوده است.

وی از بارش ۸۳ میلیمتری باران در سال‌جاری خبرداد و گفت: در سال جاری ۸۳ میلیمتر بارش در استان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد و نسبت به آمار بلند مدت ۴۲ درصد افزایش درصدی دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه درحال حاضر ۳۸ درصد از حجم سد اکباتان پر است، اظهارکرد: هم اکنون ورودی این سد ۰.۳ مترمکعب در ثانیه و حجم فعلی ۱۲.۹ میلیون مترمکعب است که ۱.۰۴ مترمکعب در ثانیه برای مصارف شرب برداشت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ورودی سد آبشینه ۰.۶ مترمکعب در ثانیه است، تصریح کرد: حجم فعلی سد آبشینه ۱.۹ میلیون مترمکعب معادل ۳۸ درصد حجم سد است.

ستوده حجم سد شیرین‌سو را ۲.۸ میلیون مترمکعب دانست و گفت: در حال حاضر۶۴ درصد از حجم این سد پر است همچنین ورودی سد کلان ملایر ۰.۶ مترمکعب در ثانیه بوده و حجم این سد ۴۱.۰۳ میلیون مترمکعب معادل ۹۱ درصد این سد پر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه ورودی سد سرابی  ۰.۲۳ مترمکعب در ثانیه و حجم فعلی این سد ۵.۸ میلیون مترمکعب بوده که ۶۳ درصد سد پر است، خاطرنشان کرد: حجم سد شنجور رزن ۰.۹ میلیون مترمکعب معادل ۱۷ درصد از حجم این سد پر است.

ستوده با بیان اینکه هرساله تا آبان ماه حجم مخازن سدهای استان کاهش می‎یابد، ادامه داد: در دی و بهمن به علت اینکه هوای همدان سرد می‌شود معمولا نزولات جوی به صورت برف خواهد بود که در بالادست سدها ذخیره می‌شود و در فصل بهار و با گرم شدن دما به صورت سیلاب وارد سدها می‌شود.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه بیشترین حجم پرشدن مخازن سدهای استان در فصل فروردین و اردیبهشت است، یادآور شد: در حال حاضر علاوه بر سدها از منابع آبی دیگر از جمله چاه‌ها و رودخانه‌های استان برای تأمین آب شرب استفاده می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه