آخرین اخبار

22. مهر 1400 - 8:35   |   کد مطلب: 36289
محمدرضا نوریان روشندل و قاری ممتازکشوری : من از زمانی که قرآن خواندن را یاد گرفتم دیگر نابینا نیستم، من چشمی دارم که با آن خدای نا دیدنی را میبینم.

به گزارش بهارانه، بمناسبت ۱۵ اکتبر روز جهانی نابینایان (عصای سفید) گفتگویی با محمدرضا نوریان روشندلی که قاری ممتاز کشوری و مداح اهل بیت است داشتیم.

 محمدرضا نوریان روشندل ۶۵ ساله   از زندگی خود در سایه قرآن میگوید که باعث قوت قلب وی شود تا خدای نادیدنی را ببیند، با این که دنیا را ندیده اما زیبایی های آن را احساس میکند.

در گفتگویی که با این روشندل  با صفا داشتیم تاکید داشت که از دعا غافل نشوید و آن را آویزه گوش خود قرار دهید تا رستگار شوید.

حاج آقا نوریان از زمانی که با قرآن آشنا شد میگوید: که در سن ۱۱ سالگی با شنیدن صدای خواندن قرآن  کودکان، شیفته قرآن شدم و از خدا خواستم به من نابینا رحم کند تا این سخنان الهی را یاد بگیرم و بعد از سه سال آرزوی من محقق شد.
 
به شوق یادگیری قرآن در سن ۱۴ سالگی  به مدرسه ابا بصیر اصفهان رفتم و با آشنایی با خط بریل توانستم درحدود سه ماه ۴۰ سوره از سوره‌های قرآن را حفظ کنم و در کنار درس خواندن دوره اپراتوری تلفن  و تلفنچی گری هم میگذراندم دست به زانوی خود گرفتم و زجرها دیدم اما نان بی منت و دست رنج خود را خوردم از آهنگری و تلفنچی، امپراتوری و... بارها گفتم نابینایی و معلولیت، ناتوانی نیست، عین توانگریست و توانستم.

در سن ۲۲ سالگی دوران جنگ نیز همراه رزمندگان بودم و با صدایی که داشتم برایشان قرآن و مداحی میخواندم، دعا وزیارت میخواندم و عشق میکردم که با رزمندگان گیلانغرب، لرستان، جنوب، منطقه غرب هستم تا اینکه  به برکت انقلاب ما هم وارث سرزمین خود شدیم و جنگ پیروز شد و راه قرآن را ادامه دادم و با آموزش  قرآن به  بزرگسالان  تاکنون  توانستم ۴۵ سال با قرآن انس داشته باشم  و ۷۰ سوره از قرآن را  حفظ کنم و دست به دامان دو سبط اکبر اهل بیت عصمت و طهارت و قرآن کریم زده ام و تعدادی از نوحه ها را خود می‌نویسم، یک کتابخانه از کتابهای قرآن و ادعیه و مداحی به خط بریل دارم، چندین مسابقه کشوری و استانی قرآنی شرکت کرده ام و مقام هایی را به لطف خدا کسب کرده ام، در همین مسابقه ها با یکی از مسئولان نابینایان که همدانی بود آشنا شدم و با دعوت وی برای فعالیت های قرآنی به همدان  آمدم و با ادامه دادن مدرسی قرآن کریم، کار تلفنچی هم میکردم و  ۳۰ سال در بیمارستان شهید بهشتی  مسئول تلفن خانه و اپراتور بودم  و از برکات قرآن و حافظه خوبی  که داشتم؛  ۲۵ هزار شماره را حفظ میکردم و بدون هیچ اشتباهی کار میکردم و در کنار آن مداحی هم میکردم.

با بچه ها ارتباط خوبی داشتم، چندسالی دربهزیستی مشغول آموزش قرآن بودم و با تشویق نوجوانان و جوانان به خواندن و حفظ قرآن چند نفر از نابینایان جوان مقام هایی را در مسابقات قرآنی کسب کردند،  و سالهاست که در شهر بهار ساکن هستم و با داشتن دوستان و همسایگان خوب اصلا احساس قربت نمیکنم و  در مسجد محله خودمان هم مداحی میکنم و هم قرآن آموزش میدهم و در مراسم هفتگی دعای ندبه، دعای توسل و کمیل قرائت میکنم.

در پایان حاج آقا نوریان توصیه هایی برای جوانان داشت؛ که به قرآن توسل جویند  تا رستگار شوند؛ چنانچه آیت الله شهید بهشتی میفرماید:  "بهشت را به بها میدهند، به بهانه نمیدهند"

 این که من معلول هستم به دختران و پسران  به عنوان پدری که از نعمت داشتن چشم محروم بودم میگویم که  با وجود نابینایی ام درسایه قرآن هستم، و جوانان را نصیحت میکنم که از قرآن دست نکشند و آن را بیاموزند و پیرو هوای نفس و شیطان نباشند، در دامان قرآن  باشند و  دست از دین و قرآن و نماز نکشند که در فردای قیامت خطاب میرسد چرا به سمت قرآن نرفتید چه بسیار نابینایان "محمد علی ذاکری نابینا، داوود حسینی نابینا، محمد رفعت نابینا، محمد عبدالعظیم نابینا، محمدرحمان رمضان" که قرآن را آموختند پس شما چرا بدنبال قرآن نرفتید و بهانه می آورید و راه بهشت را طی نمیکنید و فقط به خود ظلم میکنید.

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه