آخرین اخبار

4. ارديبهشت 1396 - 12:58   |   کد مطلب: 21517
پروفسور بیتون محقق و نویسنده گردشگری استرالیا گفت: تعداد بازدیدکننده هیچ غاری در دنیا به اندازه غار علیصدر نیست و این طور که از آمارها مشخص است، غار علیصدر در یک روز 15 هزار بازدیدکننده دارد.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، امروز پروفسور بیتون محقق و نویسنده گردشگری استرالیا در سفر به همدان از غار شگفت‌انگیز علیصدر بازدید کرد و در بازدید این اثر طبیعی و توریستی متحیر و شگفت‌زده شد.

پروفسور بیتون محقق، نویسنده سفر و گردشگری، مؤسس کالج اساتید برجسته در مؤسسه انگلیس استرالیا که مؤسس و رئیس نمایندگی آسیا و اقیانوسیه TTRA و معاون دوم تورهای ورودی TTRA International است، او که دارای مدرک دکترا و دانشیار گردشگری است، در سفر پنج روزه خود به ایران، در کنفرانس فیلم توریسم در تهران حضور یافت.

این فعال حوزه گردشگری در ادامه سفر خود به ایران پس از پایان کنفرانس فیلم توریسم تصمیم می‌گیرد برای بازدید از همدان به این شهر سفر کند که در سفر زمینی خود از مناظر دیدنی و شهرهای طول مسیر نیز لذت برده و در ابتدای سفر خود از غار علیصدر بازدید می‌کند.

بر این اساس پس از بازدید از غار علیصدر پروفسور بیتون در جمع خبرنگاران به مهمان‌نوازی مردم ایران و همدان اشاره کرد و گفت: دیدن غار علیصدر به عنوان بزرگترین غار آبی جهان، تجربه عمیق و تأثیرگذاری را برایم به یادگار گذاشت.

وی با بیان اینکه چهار فعالیت برای جنبه اکوتوریسم غار علیصدر می‌توان در نظر گرفت، افزود: نخستین نکته جالب توجه حفظ جنبه زیست‌محیطی غار برای بهره‌مندی، لذت بردن و آموزش نسل‌های بعدی است.

این محقق و نویسنده گردشگری استرالیا خاطرنشان کرد: دومین مقوله اینکه اکوتوریسم باید جنبه آموزشی داشته و سوم اینکه برای جامعه محلی سودمند باشد که به نظر می‌رسد همه این موارد در غار علیصدر رعایت شده است.

وی با تأکید بر اینکه آموزش در مورد غار می‌تواند حتی برای گردشگرانی که تنها برای تفریح به غار آمدند نیز انجام پذیرد، اظهار کرد: اطلاعات آموزنده حتی می‌تواند توسط نگهبان غار نیز انجام شود.

این گردشگر استرالیایی ادامه داد: تعداد بازدیدکننده هیچ غاری در دنیا به اندازه غار علیصدر نیست و این طور که از آمارها مشخص است، غار علیصدر در یک روز 15 هزار بازدیدکننده دارد.

پروفسور بیتون در ادامه سفر خود به همدان از آرامگاه بوعلی سینا، تپه هگمتانه و گنج‌نامه نیز بازدید می‌کند.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر نیز با بیان اینکه علیصدر یک شرکت گردشگری بوده و شامل مجموعه‌هایی چون غار علیصدر، مجتمع عباس‌آباد، گنج‌نامه و آژانس گردشگری است، اظهار کرد: شرکت علیصدر در سال 2015 توانست به عضویت توریسم جهانی گردشگری درآید.

حمیدرضا یاری به قدمت تاریخی شهر همدان اشاره کرد و گفت: همدان ظرفیت‌های بسیاری را در حوزه‌های آثار طبیعی و تاریخی دارد و این جاذبه‌ها نشان از تاریخ بلند این شهر دارد.

وی با اشاره به اینکه شرکت علیصدر با به‌کارگیری 300 نفر از جامعه محلی اطراف غار علیصدر سعی کرده جامعه محلی را از وجود غار بهره‌مند کند، افزود: سالانه بسیاری از گردشگران با حضور در غار علیصدر از نزدیک از بزرگترین غار آبی جهان دیدن می‌کنند.

معاون گردشگری شرکت سیاحتی علیصدر نیز با اشاره به اینکه حضور افراد محقق در حوزه گردشگری می‌تواند برای گردشگری همدان مؤثر باشد، اظهار کرد: برای حفاظت از غار علیصدر از 11 هزار و 440 متر مسیر کشف شده در غار، تنها 2 هزار و 100 متر برای بازدیدکنندگان در دسترس قرار گرفته تا غار برای نسل آینده نیز حفاظت شود.

مسعود ملکی با بیان اینکه غار علیصدر به عنوان پاکترین غار ایران شناخته شده است، گفت: تیم‌های مشخصی برای جلوگیری از ورود مواد غذایی به داخل غار و یا انداختن زباله در داخل غار، حضور دارند و از طرفی زباله‌های احتمالی نیز جمع‌آوری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تذکرات مورد نیاز بر روی بروشوری به گردشگران داده می‌شود، بیانن کرد: نحوه مدیریت و حفظ محیط زیست غار به عنوان مرجعی برای سایر غارهای کشور است.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه