آخرین اخبار

20. مهر 1396 - 9:33   |   کد مطلب: 24211
در زمان ما یکی از مهمترین کارکردهای مراسم عزاداری ایام محرم، ایجاد همبستگی در جامعه بوده و هست که در این اواخر در فرو نشاندن فتنه سال 88 به خوبی این را نشان داد.

به گزارش بهارانه،  بیش از هزار و 300 سال است که مراسم سوگواری و عزاداری سیدالشهدا (ع) با جدیت و شکوه کم‌ نظیری در اکثر مناطق مسلمان نشین و در قرون معاصر حتی در مناطق غیر مسلمان، انجام می‌شود و در طول اعصار ماجرای عاشورا و قیام سرور و سالار شهیدان و رهبر آزادگان جهان الهام بخش حرکت‌های مردمی و قیام‌های آزادی‌خواهانه بسیاری بوده است.

در زمان ما یکی از مهمترین کارکردهای مراسم عزاداری ایام محرم، ایجاد همبستگی در جامعه بوده و هست که در این اواخر در فرو نشاندن فتنه سال 88 به خوبی این را نشان داد.

 لذا امروزه مراسم عاشورا از مهمترین عوامل بازدارنده در بروز ناهنجاری‌ها خود را نشان داده است.بر همین اساس یکی از مهمترین شگردهای دشمن برای مبارزه با فرهنگ عاشورا، شبهه پراکنی و افزودن خرافات، بدعت‌گذاری و ترویج حرکت‌های مبتنی بر افراط و تفریط است.

شاید هیچ چیز برای دشمن و استکبار و تشیع لندنی خوشایندتر از این نباشد که عزاداری‌های ما، عاری از هرگونه شناخت و معرفت شده و شور جایگزین شعورمان شود.لذا بر ماست که بدانیم آسیب‌هایی که از این حربه ی دشمن بر ما می رسد ،جبران ناپذیر است، هر چند کوچک باشد و اگر غفلت کنیم، سینه به سینه به نسل‌های بعدی انتقال می‌یابد.

 نمونه عینی این بدعت ها طبل های بزرگ و ساخت علامت‌ها و حرکت آنها در پیشاپیش دسته‌های عزاداری است، اگر به تاریخ نگاه کنیم خواهیم دید تا پیش از حکومت صفویه در هیچ مراسمی طبل و سنج و علامت نداشته‌ایم و اساسا این ها همخوانی با فرهنگ دینی و اسلامی ما ندارد.

 متاسفانه در آن زمان با این پدیده برخوردی صورت نگرفت و حتی عده‌ای آگاهانه و یا ناآگاهانه آن را ترویج کردند و امروز پس از چند صد سال می‌بینیم که علامت‌ها به عنوان یک سمبل ارزشی در مراسم‌ عزاداری به ویژه پیشاپیش دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی حرکت داده می‌شود، در حالی که هیچ ارتباطی با دین اسلام و این مراسم معنوی ندارد.علامتی که هیچ جنبه ارزشی و معنوی ندارد، به جایی رسیده که عده‌ای از مردم پای آن نذر می‌کنند.طبل ها نیز با صدای گوش خراش خود روح عزاداری را به حاشیه کشانده و طوری شده که اکثریت آنهایی که امسال در عزاداری شرکت کرده بودند ابراز داشتند که صدای آنها نگذاشت حس و حال عاشورا بگیرند و اشکی جاری سازند و بعضی ها از وسط راه ،دسته عزاداری را رها کرده و به خانه رفتند تا از تلویزیون عزاداری های ناب اردبیل و یزد را دنبال کنند و به قول خودشان حال کنند .

خوشبختانه در بهار امسال بعضی از هیاتهای عزاداری به حرف علما گوش داده و از آوردن طبل خوداری نموده و بعضی دیگر به یک طبل بسنده نمودند که جای بسی تقدیر و تشکر دارد اما بعضا نه تنها کم نکردند بلکه سه یا چهار طبل در جلوی دسته خود به حرکت در آوردند که نه تنها مورد استقبال واقع نشد بلکه خیلی ها از خود می پرسیدند اینها چه چیزی را می خواهند نشان دهند و چه پیامی از عاشورا با خود دارند ؟

 عبداله رجبی / نماینده آستان قدس رضوی در شهرستان بهار
 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه