آخرین اخبار

7. آذر 1396 - 11:15   |   کد مطلب: 24995
حمام های عمومی یکی از مکان هایی بوده اند که در رسوم قدیمی جایگاه ویژه ای داشته و مردم ما به آن پایبند بوده اند؛ اما با آمدن آبگرمکن های گازی و حمام های خصوصی به تدریج این آداب و رسوم نیز به فراموشی گذارده اند.

به گزارش بهارانه، بوی نم بود وبخاری که از داخل حمام سعی می کرد به بیرون رسوخ کند و صدای حرف زدن هایی که انعکاس پیدا می کرد و نور گیر سقف زیبای حمام کهنه که نور را به سمت داخل هدایت می کرد و شرشر آبی که حمامی با دلو سیاه رنگ حمام را می شست .

آداب ورسوم اجتماعی چون به حمام بردن داماد درشب حنابندان و عروس در روز عروسی،حمام زیارت ،حمام عافیت ،و.... امروزه سعی کردیم این تصاویر همگانی گذشته پاک کنیم و آنها را در بقچه خاطرات بپچیم چرا چنین شد؟

شتاب داشتن حمام خصوصی و آمدن آبگرمکن های نفتی و گازی ما را از این موهبت دور کرد . چندوقت پیش که از کوچه  حمام کهنه می گذشتم دیدن دربسته و دیوارهای رنگ شده نامتوازن تمام خاطرات را بار دیگر برایم زنده کرد .

امروز که خبر ثبت ملی این اثر ماندگار را شنیدم بسیار خشنود شدم واقدام کانون میراث کهن را ارج می نهم .امیدوارم مردم خیر برای پاسداشت میراث گذشتگان کمپین یا مرکزی را تدارک ببینند تا به نوسازی کهنه حمام اقدام کنیم.

✍️ لیلا امانی 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه