آخرین اخبار

27. تير 1399 - 14:50   |   کد مطلب: 32228
یکی از سوالاتی که در ذهن مردمی که منتخب‌شان در مجلس فوت شده است وجود دارد آن است که چه کسی باید وظایف نمایندگی آنها در مجلس را پیگیری کند؟

به گزارش بهارانه،  با درگذشت «عیسی جعفری » منتخب مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس یازدهم در اثر ابتلا به کرونا ،این سوال در اذهان ایجاد شد که تکلیف ایفای وظایف نمایندگی و پیگیری مطالبات مردم حوزه‌های انتخابیه مذکور چه می‌شود؟‌

موضوع درگذشت منتخبان مجلس مسبوق به سابقه است، «محمد علی حسین زاده» از منتخبان مجلس دهم از حوزه مراغه درست چند روز پیش از افتتاحیه مجلس دهم وقتی می‌خواست خود را به جلسه ریاست مجلس با منتخبان مجلس دهم برساند در جاده تصادف کرد و دار فانی را وداع گفت ونماینده هایی هم در مجلس یازدهم فوت کردند .

در آن مقطع، برخی‌ عنوان می‌کردند که نامزد بعد از منتخب مردم باید به مجلس راه یابد اما با توجه به اینکه شغل نمایندگی مردم در خانه ملت قائم به فرد است و علی‌البدلی ندارند تا در صورت بروز مشکلی آن‌ها به مجلس راه یابند، در چنین مواقعی باید مجددا انتخابات برگزار شود تا جایگزین منتخب فقید مشخص شود و عده‌ای دیگر معتقد بود که باید همزمان با انتخابات میاندوره‌ای، تکلیف حوزه‌های انتخابیه فاقد نماینده مشخص شود اما قانون چیز چیزی می‌گفت.

انتخاب نماینده جایگزین تنها در انتخابات مستقل صورت می‌گیرد

طبق ماده ۴ (اصلاحی ۲۶/ ۱/ ۱۳۸۶) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های فاقد نماینده هم‌زمان با یکی از انتخابات مذکور در اصل ششم قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد. چنانچه تعداد نمایندگان مجلس کمتر از چهار پنجم مجموع نمایندگان گردد و بیشتر از یک سال به پایان دورۀ نمایندگی باقی باشد و یا در مدت باقی‌مانده هیچ‌یک از انتخابات مذکور برگزار نگردد، انتخابات میان‌دوره‌ای انجام خواهد شد. ‌

با مراجعه به اصل ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مشخص می شود انتخاب جایگزین تنها در انتخابات مستقل صورت می‌گیرد و مرحله دوم انتخابات در دیگر حوزه‌ها نمی‌تواند شامل انتخابات میان‌دوره ای نیز باشد. اصل ششم تاکید دارد که در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکاء آرای عمومی اداره شود، از راه انتخابات انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر این ها، یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین می‌گردد.

در انتخابات مجلس بر خلاف انتخابات شوراها عضو علی‌البدل انتخاب نمی‌شود که در صورت فوت یا انصراف یک منتخب عضو علی‌البدل وارد مجلس شود لذا اگر منتخب جدید یک حوزه انتخابیه بعد از انتخابات و اعلام نتایج، فوت شود، برگزاری انتخابات مرحله میان دوره ای الزامی است، هر چند اعلام نظر نهایی صندوق آراء و اعتبار نامه نماینده تصویب نشده باشد.

و براساس سخنان سخنگو و دبیر ستاد انتخابات کشور در مورد اینکه با توجه به فوت برخی از منتخبین مردم انتخابات میاندوره ای مجلس یازدهم چه زمانی برگزار می‌شود ؟ و وی نیز بیان داشت: این انتخابات همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ برگزار می شود.

حال با این وجود که به دلیل فوت نماینده مان در مجلس وکیلی نداریم امیدواریم با توجه باینکه تا انتخابات خرداد1400 قطعا یکسال و و به نوعی یک چهارم از مدت کاری نماینده فقید سپری میشود و عملا سه سال نماینده در مجلس خواهیم داشت و این نیازمند یک کار همگانی و مشارکت نخبگان محلی هر دوشهرستان بعنوان بازوان کمکی نماینده معین از سوی مجمع نمایندگان استان همدان است که باید یک نفر را از بین خود انتخاب کرده و او را به عنوان نماینده معین به مردم معرفی کنند و او عملاً ۲ برابر دیگر نمایندگان وظیفه پیگیری مطالبات مردم حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ و حوزه خود را برعهده خواهد داشت و تا زمانی که نماینده ما در خردادماه سال آتی مشخص شود، این مهم مردم فهیم بهار و کبودراهنگ را مجاب می کند تا فردی برتر از بین سایر نمایندگان استان که فراق بال و تجربه بیشتری را در نمایندگی مردم در مجلس داشته باشد را بعنوان نماینده معین پیشنهاد دهند که این مهم را به مجمع نمایندگان استان و فعالان فضای مجازی و اجتماعی این دو شهرستان می سپاریم تا این یکسال ،عقب ماندگی این منطقه را دوچندان و مضاعف نکند و این نماینده معین کسی نیست جز.......
خبرنگار وفعال فضای مجازی ؛ احمد رجبی راغب
بیست و ششم تیرماه ۹۹

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه