آخرین اخبار

20. آبان 1399 - 8:55   |   کد مطلب: 33328
طبق آمار بروز سایت دانشگاه علوم پزشکی همدان:
آیا تعداد مبتلایان به کرونا در شهرستان بهار در عدد 11 متوقف شده است؟!
آگاهی بخشی به مردم در مورد کرونا تنها با ارائه آمار و تحلیل مناسب امکان پذیر است، اما گویا مرجع متقنی در استان برای این آمار موجود نیست.

به گزارش بهارانه، با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا در استان و شهرستان با شبکه بهداشت شهرستان بهار تماس داشتیم تا از تعداد مبتلایان به کرونا در این شهرستان جویا شویم، در جواب، مسئولین ابراز داشتند که مجاز به اعلام هیچ آماری نیستند و همه آمار از سوی معاونت علوم پزشکی همدان اعلام می شود و علاوه بر این آمار بروز هر شهرستان در سایت علوم پزشکی همدان موجود است.

به ناچار سری به سایت دانشگاه علوم پزشکی همدان زدیم تا از آمار بروز شهرستانها مطلع شویم اما با کمال تعجب اعداد ۳۷ نفر برای همدان و ۱۱ نفر برای بهار و اعدادی مشابه برای سایر شهرستانها در آن ثبت شده بود که نشان می داد این آمار مربوط به چند ماه گذشته است.

این در صورتی است که پیش از این در جلسه ستاد استانی کرونا که معاون علوم پزشکی، استاندار و سایر مسئولین با خبرنگاران داشتند، حیدری مقدم، معاون علوم پزشکی همدان در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اعلام آمار روزانه مبتلایان به کرونا در هر شهرستان، خبرنگاران را به سایت علوم پزشکی ارجاع داد و اظهار داشت: آمار بروز هر شهرستان به صورت روزانه در سایت قابل مشاهده است.

در شرایط کنونی که وضعیت استان و شهرستانها در خصوص شیوع کرونا هر روز حادتر از گذشته می شود، این نکته قابل تامل است که چرا مدیران شهرستانی شبکه بهداشت از ارائه آمار سرباز می زنند و چرا آمار دقیق در سایتی معتبر ارائه نمی شود تا مردم در جریان حساسیت کار قرار گیرند.

آیا آمار دست به دست شده در شبکه های اجتماعی مرجع متقنی برای اطلاع رسانی و ارائه تحلیل مناسب از روند افزایشی شیوع کرونا در استان و شهرستانهاست؟

چرا مسئولین ما در سکوت خبری و تحلیلی از روند افزایش مبتلایان به سر می برند؟ آیا اعتقاد مسئولین ما ارتباط مستقیم میران افزایش آگاهی مردم و افزایش شیوع کروناست؟

در جلسه ستاد استانی کرونا با خبرنگاران و اصحاب رسانه بر کمک رسانی اصحاب رسانه در آگاهی بخشی به مردم تاکید شد ولی گویا این کمک تنها در یک جلسه خلاصه شده و مسئولین اراده ای در کمک گرفتن از خبرنگاران در آگاهی بخشی به مردم ندارند؛ چرا که آمار و اطلاعات دقیق ابزار کار خبرنگار است و تا وقتی این ابزار به صورت ناقص و سانسور شده به خبرنگار برسد، وی نیز نمی تواند کاری از پیش ببرد.

لذا در شرایط حساس کنونی به نظر می رسد که طریقه اطلاع رسانی و ارتباط مدیران شبکه بهداشت و ستادهای مبارزه با کرونا با خبرنگاران و ارائه آمار و اطلاعات دقیق به آنها امری اجتناب ناپذیر در آگاهی بخشی به مردم در جلوگیری از شیوع کروناست.

انتهای پیام/ک

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه