آخرین اخبار

16. مهر 1400 - 19:45   |   کد مطلب: 36233
روز کودک روزی است که برای یادبود کودکان شناخته شده است و کشورها روزهای متفاوتی را به عنوان روز کودک اعلام کرده اند و آن را جشن می گیرند.

به گزارش بهارانه، کودکان ، برکت زندگی و سرمایه های آینده جامعه به شمار می آیند . آنان برای رشد و بالندگی خود ، نیازها و در مفهوم دقیق تر حقوقی دارند که باید به درستی به آن پرداخت . با توجه به نقش بی بدیل خانواده در بالندگی شخصیت کودک ، پیش از همه ، خانواده و سپس جامعه باید این حقوق را به خوبی بشناسند و خود را مکلف به پاس داشت آن بدانند . روز جهانی کودک بهانه ای برای ورود به جهان کودکان است ؛ برای ورود به این جهان باید آگاهی های خود را فراموش کنیم و با نا آگاهی های کودکانمان همراه شویم .

 نامگذاری روز جهانی کودک

در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا ، مجمع عمومی سازمان ملل به‌منظور حمایت از کودکان ، سازمانی به نام یونیسف را ایجاد کرد که نخست « انجمن بین‌المللی ویژه کودکان سازمان ملل » نام گرفت . در سال ۱۹۵۳، یونیسف یکی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل متحد گردید و روز ۸ اکتبر روز جهانی کودک نام‌گذاری شد .

 پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک

پیمان‌نامه حقوق کودک یک کنوانسیون بین‌المللی است که حقوق مدنی ، سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می‌کند . دولت‌هایی که این معاهده را امضا کرده‌اند موظف به اجرای آن هستند و شکایت‌های راجع به آن به کمیته حقوق کودک ملل متحد تسلیم می‌شود .

این کنوانسیون در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۹ مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت و از ۲ سپتامبر ۱۹۹۰ ( سی روز پس از تودیع بیستمین سند تصویب یا الحاق ) لازم‌الاجرا شده‌است . تاکنون ۱۹۳ کشور ( تمام اعضای ملل متحد به جز ایالات متحده آمریکا و سومالی ) این سند را امضا کرده‌اند و در ۱۴۰ کشور اجرا می‌شود و به این ترتیب مقبول‌ترین سند حقوق بشر در تاریخ می‌باشد .

محتوای پیمان‌نامه حقوق کودک

کودک بر اساس ماده یک پیمان‌نامه حقوق کودک به هر انسان کمتر از ۱۸ سال گفته می‌شود . مگر آن که قانون قابل اعمال در مورد کودک سن قانونی کمتری را تعیین کرده باشد . این کنوانسیون شامل ۵۴ ماده و دو پروتکل اختیاری بوده که چهار اصول پایه‌ای آنرا جهت می‌دهد :

– هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد .

– زمانی‌که در رابطه با کودکان تصمیم‌گیری می‌شود ، باید منافع عالیه آنان در راس قرار گیرد .

– کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند .

– کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آنها مربوط می‌شود ، باید مورد توجه
قرار گیرد .

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه