آخرین اخبار

27. دى 1400 - 21:51   |   کد مطلب: 37188
مسئولینی که بناست جهت مناصب ادارات دولتی انتخاب شوند، باید دارای چه ویژگی هائی باشند؟

به گزارش بهارانه، 

                                 بسم الله الرحمن الرحیم 
 
  پس از چند ماه از استقرار دولت انقلابی آیت الله رئیسی، شاهد آن بودیم که با عنایت دولت محترم، فرماندار شهرستان بهار منصوب گردیدند.

ضمن اینکه جناب آقای دکتر روح الله نباتی، فردی جوان، فعال، خوش فکر، جهادی وانقلابی می باشند، فرزند همین دیار و خطه بوده ک این امر، جای بسی خوشحالی و مسرت می باشد.

 این انتصاب را به فال نیک گرفته و برای ایشان آرزوی موفقیت در این جایگاه خطیر را از درگاه احدیت خواهانیم، اما نکته‌ای که بعد از انتصاب هر فرمانداری به ذهن افراد مخصوصا نخبگان، خطور می کند این است که، مسئولینی که بناست جهت مناصب ادارات دولتی انتخاب شوند، باید دارای چه ویژگی هائی باشند؟

 باید خاطر نشان کرد که علاوه بر ویژگی هائی که هر مسئولی در نظام اسلامی باید حائز آن باشد، دو مقوله بسیار مهم به عنوان معیار و شاخص در انتخاب مسئولین شهرستان به ذهن خطور می کند.

 اول بومی بودن مسئولین ادارات! و دوم  متخصص بودن ایشان.

 به عبارت دیگر آیا صرف بومی بودن، برای انتصاب یک مسئول رجحان دارد؟ یا اینکه صِرف تخصص کافیست؟

 باید گفت قطعا اولویت اول در این موضوعِ مهم تخصص است. در هر ارگان و نهادی اگر کسی فاقد تخصص باشد نه تنها موفق نخواهد شد، بلکه خرابیهای بیشمار و زیانباری را هم به بار خواهد آورد که تبعات آن سالیانِ سال دامنگیر مردم و کشور خواهد بود.

اما نکته دوم بومی بودن مسئولین!
اگر مسئولین بومی باشند و با مردم و در کنار مردم بوده و با مردم زندگی کنند، طبیعتاً مشکلات و مسائل مردم را به راحتی و به خوبی درک نموده؛ و آنگاه می‌توانند برای آنها راهکار ارائه داده و در صدد حل آنان برآیند.

 در نتیجه باید در انتصاب مسئولین ادارات باید هر دو موردِ تخصص و بومی بودن، مدنظر باشد. به عبارت معروف (الجمع مهما امکن اولی من الطرح)

 پس باید جمعِ بین بومی و متخصص باشد. یعنی یک بومیِ متخصص علاوه بر اینکه اهل منطقه می باشد و مشکلات و مسائل مردم را می‌فهمد و درک می‌کند، با تخصصی هم که دارا می باشد می تواند آن مشکلات را حل نماید؛ و هان نیک می دانند که، افراد بومیِ  متخصصِ بسیار زیادی هستند که در طول سالیان متمادی به علل مختلف (که خود قصه ی پر غصه ای بوده و در این مجال نمی گنجد)، مورد بی مهری های متعددی از جانب دولت های مختلف واقع شده و از تخصص ایشان بهره ای برده نشده است، که باید از این ایشان در مناصب اداری استفاده کرد.
 
 فلذا با توجه به‌ شناختی که از فرماندار انقلابی و ولایتمدار و جوان داریم، انتظار می‌رود در انتصاب افراد، علاوه بر جوانگرایی و داشتن روحیه جهادی و انقلابی، افراد متخصص بومی را در اولویت قرار دهند.

 و کوتاه سخن، آنکه بهار را از حیات خلوت بودنِ بعضی ها نجات دهید. ( در خانه اگر کس است  یک حرف بس است. )

والسلام
مهدی رستگار

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه