آخرین اخبار

20. تير 1403 - 9:18   |   کد مطلب: 43371
بررسی اهمیت و نقش امر به معروف و نهی از منکر در قیام عاشورا؛
هدایت با قیام حسین تا ابد
همیشه یکی از دلایل اصلی قیام امام حسین علیه السلام برای ما امر به معروف و نهی از منکر ذکر شده اما بسیاری از ما به اهمیت آن اهتمام نداریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی  «بهارانه»؛با شروع ماه محرم و صحبت از هدف و قیام امام حسین علیه‌السلام اولین چیزی که غالباً در ذهن ما در پاسخ به علت قیام حضرت طرح می‌شود، موضوع امر به معروف و نهی از منکر است که از وقتی به یاد داریم سخنرانان و خُطَبا علّت قیام امام حسین علیه‌السلام را احیای دین و امر به معروف و نهی از منکر عنوان نمودند. 

شاید در جامعه ما موضوع امر به معروف و نهی از منکر فقط در قالب تذّکر به موضوع حجاب و یا مزاحمت آشکار برای مردم باشد اما ابعاد امر به معروف و نهی از منکر بسیار گسترده است. 

همان‌طور که در فروع دین ما آمده است امر به معروف و نهی از منکر از فروعات ۱۱ گانه دین و واجب شرعی می‌باشند.

در همین رابطه خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی عصر همدان با دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بهار و یکی از اعضای هیئت امنای یکی از مساجد و دوستان صمیمی شهید مصطفوی گفتگو نمود.

جفا در حق امر به معروف و نهی از منکر 

حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستگار دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی عصر همدان گفت: موضوع امر به معروف و نهی از منکر منحصر به تذکرات لسانی مردم به یک‌دیگر در داخل جامعه نیست، گرچه از مسلمات و از امور مهم و مورد تأکید مقام معظم رهبری است اما انحصار و محصور کردن امر به معروف و نهی از منکر فقط در بحث عفاف و حجاب جفای در حق امر به معروف و نهی از منکر است هرچند که تذکر لسانی مردم در بین خود بسیار موثر و موجب اصلاح جامعه است.

وی گفت: یکی از مواردی که بسیار مهم است مطالبه گری و امر به معروف و نهی از منکر مسئولین است که قیام امام حسین علیه‌السلام هم هدایت جامعه به‌سمت ریل اصلی حکومت اسلامی و نهی از انحرافات در حاکمیت و جامعه بود.

رستگار افزود: امام حسین علیه‌السلام با حرکت و قیام خود برای ما درس بزرگی را داد که برای احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه باید تمام توان خود را به‌کار گرفت تا جامعه به‌سمت امت طراز ظهور حرکت کند.

لازم به ذکر است قانون حمایت آمران به معروف و ناهیان از منکر نیز در مجلس شورای اسلامی دو سال پیش مصوب شده است که در این قانون همه دستگاه‌ها به اجرای مصوبات ستاد امر به معروف و نهی از منکر ملزم هستند.

دقت شهید مصطفوی در امر به معروف

همچنین مهدی صمدی عضو هیئت امنای مسجد علی ابن ابی طالب علیه‌السلام و مسئول سابق هیئت امام موسی بن جعفر علیه‌السلام شهرستان بهار در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی عصر همدان گفت: هر ساله با شروع محرم مردم، علی‌الخصوص جوانان با شور و شوق خاصّی به برگزاری مراسمات مذهبی اقدام می‌نمایند که لازمه تکمیل این شور حسینی، شناساندن مسیر حرکت امام حسین علیه‌السلام به شیفتگان راه ایشان است. 

وی افزود: یکی از اهداف اصلی برگزاری هیئت‌ها و مراسمات مذهبی همین امر به معروف و نهی از منکر است که جوانان با حضور در پای منبر سخنرانان و مرثیه سرایی مادحین به اهمیت و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر واقف شوند.

صمدی که از دوستان نزدیک شهید مدافع حرم سید میلاد مصطفوی است از تقلید شهید مصطفوی از مسیر مولای خود اباعبدالله الحسین علیه‌السلام گفت و افزود: شهید سید میلاد مصطفوی در هر کجایی مانند عرصه ورزش، کار و مراودات اجتماعی در بین اقوام، دوستان و همکاران که حضور داشت به تناسب آن فضا امر به معروف و یا نهی از منکر را با شیوه‌های خود انجام می‌داد.

وی در ادامه گفت: شهید مصطفوی بسیار به حرف امام حسین در مورد لقمه حرام حساس و برایش مهم بود که در مباحث اقتصادی نه فقط برای خود بلکه برای دیگران نیز چنین اتفاقی رخ ندهد که در معاملات خود در خرید و فروش محصولات کشاورزی و یا زمانی که یکی از مهندسان ناظر راه‌سازی بود، این مورد بسیار واضح و مواظبت او از امر به معروف و نهی از منکر نمایان بود.

آن‌چه که امروز به‌عنوان یکی از خلا‌ءهای جامعه کنونی ما در بعضی موارد در حال رنگ باختگی است، موضوع امر به معروف و نهی از منکر به معنای واقعی کلمه در بین مردم و مسئولین است که مردم و مصلحان اجتماعی هر جایی که قصور و انحرافی در بین مسئولین و حرکت قوای مختلف مشاهده کردند بتوانند در حاشیه امنیت و با رعایت اصول، انتقاد سازنده خود را در راستای امر به معروف و نهی از منکر برای اصلاح جامعه و حرکت در مسیر انقلاب انجام دهند.

 امام حسین برای اصلاح جامعه و امر به معروف و نهی از منکر که خوشایند حاکم زمان و مسئولین نبود تا آخرین قطره خون ایستاد و برای احیای مسیر اصلی اسلام قیام نمود و در این مسیر از کسی نهراسید و چنان امر به معروف و نهی از منکر را زیبا انجام داد که بعد از هزارو ۴۰۰ سال هر روز بر رهروان ایشان افزوده می‌شود و تبیین مسیر حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام بر عهده وعاظ و همه کسانی که می‌توانند برای مردم روشنگری نمایند است.
پایان خبر/ ع

دیدگاه شما