آخرین اخبار

20. دى 1401 - 22:41   |   کد مطلب: 40560
به نقل از ایرنا؛ نخستین سرشماری نفوس مسکن، امسال در حالی به روش جدید «ثبتی‌مبنا» در همدان آغاز شده است که تنها استان کشور است که در همه مناطق شهری و روستایی آن سرشماری نفوس و مسکن صورت می‌گیرد.

به گزارش بهارانه، رییس سازمان برنامه و بودجه استان همدان گفت: برای برنامه ریزی بهتر و بر اساس سیاست گذاری صورت گرفته، باید آماری از وضعیت کنونی داشته باشیم و متناسب با جمعیت هر منطقه، برای آینده استان برنامه ریزی کنیم.

تورج الوانیان روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران و تشریح برنامه‌های سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۴۰۱ با اشاره به اینکه آماری که ما جمع اوری می‌کنیم ملاک جذب اعتبارات ملی است، اظهار داشت: آخرین سرشماری رسمی کشور در سال ۱۳۹۵ انجام شد و هم‌اینک رویکرد سرشماری تغییر کرده است و به روش جدید «ثبتی‌مبنا» اجرا می‌شود.

الوانیان تصریح کرد: در سرشماری‌های گذشته، ماموران با مراجعه حضوری و منزل به منزل، آمار و اطلاعات خانوار استخراج می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه دولت به دنبال الکترونیکی شدن خدمات است، بیان کرد: برای کاهش خطای حضور میدانی و هزینه های زیاد، امسال آمار بر اساس اطلاعات ثبت شده، استخراج می‌شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان همدان با اشاره به اینکه سرشماری سال ۱۴۰۱ در ۳۵ شهر کشور انجام می‌شود، افزود: همدان تنها استان کشور است که همه مناطق شهری و روستایی آن سرشماری نفوس و مسکن صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: زیرساخت‌های عملیاتی سرشماری در استان همدان فراهم است و سال گذشته نیز آمارگیری به صورت حضوری در شهر همدان انجام شد.

مردم استان همدان برای ثبت اطلاعات در این سرشماری مشارکت کنند

الوانیان با اشاره به اینکه مردم تا پایان دی ماه فرصت دارند که اطلاعات خود را در این سرشماری وارد کنند، از شهروندان همدانی خواست برای ثبت اطلاعات و استخراج آمار واقعی برای اختصاص اعتبارات ملی، در این سرشماری مشارکت کنند.

وی اظهار داشت: امسال روش کار به این صورت است که مردم استان با استفاده از گوشی هوشمند و رایانه خود، به سامانه تغییر نشانی ثبت احوال به نشانی www.ncr.ir مراجعه و با تغییر نشانی محل سکونت در این سرشماری شرکت کنند.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان همدان گفت: شرکت کنندگان در این سرشماری برای اطلاع از کدپستی خود نیز می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی شرکت پست ایران به نشانی www.gnaf.post.ir نسبت به گرفتن کدپستی اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه اتباع غیر ایرانی نیز برای ثبت اطلاعات خود به پایگاه اینترنتی www.kanoonnobat.ir مراجعه کنند، ادامه داد: این سرشماری اکنون برای افراد بالا ۱۵ سال که نسبت به گرفتن کارت ملی اقدام کرده‌اند، فراهم است.

الوانیان گفت: بر اساس اعلام اداره کل پُست نیز همه منازل مسکونی استان نیز دارای کد پستی هستند.

وی تصریح کرد: مشخص کردن محل اقامت هر فرد دارای کد ملی و برنامه ریزی برای اختصاص اعتبارات ملی مهمترین هدف اجرای این طرح است.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان همدان گفت: در این طرح هیچگونه مراجعه حضوری و یا تلفنی صورت نمی‌گیرد و مردم نیازی نیست که اطلاعات خود را در اختیار افراد ناشناس قرار دهند.

وی عنوان کرد: همه تلاش خود را به کار می‌گیریم تا در این سرشماری، آمار دقیق و درست اطلاعات جمعیتی استان، مطابق با قوانین و آیین‌نامه‌ها ثبت شود.

وی با اشاره به اینکه سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته در شهر همدان برگزار شد، افزود: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، قرار نبود آمار این سرشماری به صورت رسمی اعلام شود و هدف این سرشماری، صحت سنجی برای مرکز آمار بود.

الوانیان با بیان اینکه برآوردها نشان می‌دهد جمعیت استان نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود سه دهم درصد افزایش یافته است، تاکید کرد: در سال ۱۳۹۵ جمعیت استان همدان یک میلیون و ۷۳۸ هزار و ۲۳۴ نفر تعیین شد و بر اساس تخمین سامانه مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۰، جمعیت این استان به یک میلیون و ۷۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یافته است.

دیدگاه شما