آخرین اخبار

29. مرداد 1402 - 8:10   |   کد مطلب: 41768
رونمایی از کتاب حقوق اسرای جنگی در اسلام و حقوق بشر دوستانه در اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بهار انجام شد

به گزارش بهارانه؛ در آئین رونمایی از کتاب
حقوق اسرای جنگی در اسلام و حقوق بشر دوستانه در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر بهار مراسمی با این عنوان برگزار شد.
در این مراسم دکتر مسعود ویژه رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، سردار رضا طلایی نیک معاونت برنامه ریزی امور راهبردی وزارت دفاع، دکتر جعفری مسئول سابق بازرسی و رسیدگی به شکایت وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و دکتر علی محبی نویسنده کتاب به سخنرانی پرداختند.
در آئین رونمایی از این کتاب سردار طلایی نیک به مطرح کردن ویژگی های شخصیتی نویسنده پرداخته و زحمات محبی در  تحقیقات و گردآوری کتاب را یک اثر علمی بیان کرد و گفت: به این کتاب از سه  منظر مورد اهمیت است اول استفاده بیش از یکصد و پنجاه منبع علمی خارجی و داخلی و ظرفیت ترجمه کتاب که بسیار بالاست،
دومین منظر پرداختن به حقوق اسرا از نگاه اسلام و جایگاه آنان است و سوم از نگاه نظامی و دفاعی است ،
طلایی افزود: دفاع یک امر طبیعی است که انسان به آن نیاز دارد و در تمام طول عمر بشر بوده و تا آخر الزمان ادامه دارد،
طلایی گفت: امنیت برای همه لازم است و برای کشور ما اهمیت آن بالاست چراکه ملت ایران پرچم حق را علم کرده است و جریان استکبار شیطان بزرگ بدنبال نفوذ و کودتا و جنگ و اعمال انواع فشارهای سیاسی بوده و هست
طلایی با اشاره به سالروز ۲۸مرداد کودتای آمریکایی سال ۳۲ گفت: تا بیست و پنج سال سلطه خود را آمریکا بر ملت ما بیشتر کرد، و بعد از انقلاب هم همچنان بدنبال فشارهای بسیار زیاد بر مردم ایران است و این اهمیت دفاع و داشتن امنیت ایران است.
در ادامه علی محبی نویسنده کتاب به ویژگی‌های خاص کتاب پرداخت و گفت: اولین ویژگی کتاب این است که نویسنده کتاب خود اسیر بوده و سرد و گرم اسارت را چشیده است.
دوم آشنایی با مبانی حقوقی نویسنده به علت داشتن دکتری حقوق است. و این ویژگی های منحصر به فرد کتاب است.
محبی در مورد سومین ویژگی کتاب ادعا کرد که کتاب وی در حوزه تخصصی خودش کاملترین کتاب است و اظهار کرد: این کتاب در این موضوع کاملترین است که حدوداً ۱۵۰ منبع داخلی و خارجی دارد
ویژگی چهارم آن این است که در این زمینه هیچ نویسنده ای اسیر جنگی نبوده و در عین حال به مبانی حقوقی آشنایی ندارد 
وی در ادامه ویژگی های کتاب گفت: کلیه مقررات بین المللی در این حوزه مورد بررسی قرار گرفته و کنوانسیون های بین المللی در مورد حقوق اسرا ذکر شده و وقایع و اتفاقات عمومی در اردوگاه اسرا که شاهدان عینی عمومی داشته و نقض حقوق بشر با شاهدان حداکثری مطرح شده.
علی محبی به عشق و علاقه خود در نوشتن کتاب به عنوان رساله دکتری اشاره کرد و به بیان خاطره ای از اردوگاه اسرا با همرزم شهید خود پرداخت و نقض حقوق اسرا را انگیزه ای برای بیان کردن مظلومیت شهدا و ایثارگران بیان کرد.
در پایان از کتاب حقوق اسرا جنگی در اسلام و حقوق بشر دوستانه رونمایی شد و نویسنده کتاب مورد تقدیر و تجلیل مدعوین قرار گرفت.
انتهای پیام/حامد عیوضی 

دیدگاه شما