آخرین اخبار

10. آذر 1402 - 23:41   |   کد مطلب: 42089
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی استان همدان از اجرای طرح جهش تولید در ۴۳۰ هزار هکتار از اراضی دیم‌ استان خبر داد.

به گزارش بهارانه؛به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، امیر لاهوتیان پیش از ظهر در جمع اصحاب رسانه با اشاره به روز جهانی خاک از برگزاری هفتمین مراسم گرامیداشت روزجهانی خاک در همدان خبر داد و اظهار داشت: این برنامه یکشنبه 12 آذرماه در دانشکده کشاورزی استان و مصادف با هفته پژوهش برگزار می شود.
وی با بیان اینکه تا کنون ایران با ثبت 2 هزار و 756 وقایع رخ داده و بار گذاری شده در سایت فائو رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده است افزود: خاک موجود زنده و پویایی است و ما تلاش می‌کنیم زنده بودن و پویایی را آن را برای تامین امنیت غدایی جاندارانی که حیات و ممات آنها به آن بستگی دارد، حفظ کنیم.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی استان همدان با این توضیح که خاک از آب مهمتر است چرا که محدودیت هایی که برای خاک وجود دارد، رخ دهد به زمان زیادی برای تامین یک سانتیمتر خاک نیاز داریم گفت: تنها 29 درصد از خاک جهان حاصلخیز است بنابراین حفظ و حراست از آن باید در دستور کار قرار گیرد.
وی با اشاره به بالا بودن میزان فرسایش خاک در ایران عنوان کرد: امروزه ما در بحث ساخت مسکن در حاشیه شهرها نیز با مشکلاتی رو به رو هستیم اما آنچه مسلم است، تغییر کاربری در اراضی با خاک درجه یک و دو رخ نخواهد داد.
لاهوتیان با تشریح چالش های موجود در بخش خاک بیان کرد: متاسفانه در تبدیل شخم برگردان دار، در بحث خاک حفاظتی، حرکت ما سریع و تند نبوده است اگرچه اقدامات انجام شده، قابل قدردانی است.
وی شخم زارعی نامناسب در اراضی استان را از دیگر چالش های موجود برشمرد و اضافه کرد: راهکار رفع این مشکل نیز انجام کشت مستقیم، کشت کم خاک ورزی و کشاورزی حفاظتی است که در این راستا نیز تولید کنندگان خوبی در استان داریم که میتوان به مجتمع کارخانجات ماشین برزگر اشاره کرد که دستگاه‌های لازم را تولید می‌کنند.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه آموزش کشاورزان و بهره برداران در این عرصه می‌تواند به رفع چالش های موجود در عرصه حفاظت از خاک برطرف کند مطرح کرد: بیش از 70 درصد خاک های استان جزو خاک های جوان و کمتر توسعه یافته بوده و 66 درصد اراضی استان نیز زیر یک درصدو 4 درصد بالای 2 درصد مواد عالی دارند.
وی با اشاره به اینکه کشاورزی حفاظتی ضمن حفظ رطوبت خاک، بقایای کشت قبلی را هم حفظ می‌کند گفت: مدتهاست که دیگر آتش زدن مزارع در استان برای از بین برون بقایای کشت قبلی به شدت کاهش یافته است.
لاهوتیان درباره اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها توسط ستاد اجرایی فرمان‌ امام ادامه داد: این طرح قرار است در 430 هزار هکتار از اراضی استان انجام شود تا بتوانیم ماده عالی خاک را بالا برده و فرسایش آن را کم کنیم. البته 300 هزار هکتار آیش در استان داریم که با جهش تولید می خواهیم آیش زرد را به آیش سبز تبدیل کنیم.
وی با این توصیح که با توسعه محصولات علوفه ای گیاهان دارویی و حبوبات در اراضی دیم می‌توانیم در ایجاد آیش سبز گام برداریم افزود: در طرح جهش تولید در دیم زارها تعهد استان 430 هزار هکتار است.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی استان همدان چالش دیگر خاک را شور شدن خاک برشمرد و مطرح کرد: استفاده از کودهای شیمیایی به صورت غیر متعارف و آبیاری با آب شور از دیگر عواملی است که منجر به شور شدن خاک می‌شود که برای رفع این مشکل کلاس های آموزشی ترویجی برگزار می‌شود تا کشاورزان از مسائل آگاه شوند.
وی با اشاره به ابعاد لایحه جامع خاک و لزوم تهیه نقشه های مدیریت پذیر خاک در استان بیان کرد: استان همدان جزو 5 استان پایلوت است و میخواهیم در این حوزه کار را شروع کنیم و توانسته ایم یک میلیارد تومان اعتبار نیز جذب کنیم.
لاهوتیان اضافه کرد: در تهیه نقشه های مدیریت پذیر باید به مقایس یک 25 هزارم برویم که برای اجرای آن حداقل 5 سال زمان نیاز دارد اقدامی که یکی از راهکارهای اجرایی شدن قانون حفاظت از خاک خواهد بود.
وی با اشاره به بهره برداری غیر اصولی از سیستم آبیاری نوین و چرای دام به عنوان یکی دیگر از چالش های خاک در ادامه سخنان خود عنوان کرد: امسال در هفته جهانی حفاظت از خاک طرح کاشت یک میلیارد درخت در عرصه های منابع طبیعی و هوشمند سازی آبیاری در 12 مزرعه استان با همکاری شرکت های دانش بنیان نیز آغاز می شود.
در ادامه این جلسه مهدی جهانگیری رئیس اداره توسعه فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی استان نیز اظهار داشت: برای حفاظت از خاک نیاز به کار بسیار داریم چرا که محل زندگی جانداران، آب و سایر موجودات است.
وی با بیان اینکه هنوز آنطور که باید به مسئله حفاظت از خاک اهمیت داده نشده است افزود: باید به گونه ای کشاورزی کنیم که امانت دار باشیم یعنی کشاورزی را به گونه ای انجام دهیم که خاک را همان طور که بود به نسل بعد انتقال دهیم.
رئیس اداره توسعه فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی استان با این توضیح که خاک مطلوب تضمین کننده امنیت غذایی کشور است مطرح کرد: 15 سال است در بخش کشاورزی حفاظتی کار می کنیم اما هنوز به دلیل مسائل فرهنگی و.. نتوانستیم اقدام مهمی در این حوزه انجام دهیم چرا که کارها در این فضا پیش نمی رود.
وی با بیان اینکه برای حفاظت از خاک نیازمند کار فرهنگی و رسانه ای در این فضا هستیم و علاوه بر این باید در این حوزه مطالبه گری به حق نیز انجام شود مطرح کرد: کشاورزی حفاظتی در استان 15 سال است که شروع شده است از این رو در این عرصه از نظر کمیت مشکلی نداریم.
جهانگیری با اشاره به اینکه در نزدیک به 100 هزار هکتار از اراضی استان، کشاورزی حفاظتی انجام می‌شود اضافه کرد: باید در تمام کشت ها اصول کشاورزی حفاظتی انجام شده و به گونه ای کشاورزی شود که نسل های بعد هم بتوانند با بهره‌وری بالا از خاک استفاده کنند.
وی با این توضیح که برای اجرای پروژه جهش تولید پروژه های مختلفی مانند کشت عمود بر شیب که در حفظ رطوبت خاک بسیار موثر است، تعریف شده است ادامه داد: هم اکنون توزیع دستگاه‌های منطبق با کشاورزی حفاظتی در حال انجام است به گونه ای که سال قبل 500 دستگاه توزیع شده و امسال هم این کار ادامه خواهد داشت.
رئیس اداره توسعه فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی حفاظتی سال گذشته کشاورزی نمونه کشور از شهرستان بهار انتخاب شد که در 200 هکتار کشاورزی حفاظتی را انجام می دهد اظهار داشت: در شمال استان، شهرستان های رزن، کبودراهنگ و فامنین به دلیل مزارع وسیع و کشت دیم وضعیت بهتری دارند علاوه براین کشاورزان آن نیز رغبت بیشتری برای استفاده از دستگاه‌های جدید دارند.
انتهای پیام/742/.

دیدگاه شما